ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2015 року м. Київ К/800/13060/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І.В. Бухтіярової І.О. Костенка М.І.
при секретарі судового засідання Бовкуні В.В.,
за участю представників сторін: від позивача - Дурандін О.В.,
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України
на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25.07.2012 р.
та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2013 р.
у справі № 2а-4812/11/2170
за позовом публічного акціонерного товариства «Дім марочних коньяків «Таврія»
до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України
про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2011 року відкрите акціонерне товариство «Агропромислова фірма «Таврія», правонаступником якого є публічне акціонерне товариство «Дім марочних коньяків «Таврія» (далі - позивач, ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія») звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України (далі - відповідач, Департамент САТ ДПС України), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просило суд скасувати рішення від 16.09.2011 р. № 000547про застосування фінансових санкцій у розмірі 3 231 366,16 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25.07.2012 р. позов задоволено частково: скасовано рішення Департамент САТ ДПС України від 16.09.2011 р. № 000547 про застосування фінансових санкцій в частині 2 875 5149,29 грн.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2013 р. постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25.07.2012 р. скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено: скасовано рішення Департамент САТ ДПС України від 16.09.2011 р. № 000547 про застосування фінансових санкцій в частині 3 231 366,16 грн.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25.07.2012 р. та Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2013 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Також, відповідач подав до суду клопотання про заміну Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України на його правонаступника, - Міністерство доходів і зборів України.
Розглянувши заявлене клопотання, колегія суддів вважає, що воно підлягає задоволенню в порядку визначеному статтею 55 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач у письмових запереченнях на касаційну скаргу та в судовому засіданні проти доводів касаційної скарги заперечував, вважає оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції законним, обґрунтованим та прийнятим у відповідності до норм діючого законодавства, а тому просив суд касаційну скаргу податкового органу залишити без задоволення, рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в період з 01.04.2011 р. по 04.05.2011 р. та з 20.06.2011 р. по 25.06.2011 р., посадовими особами Регіонального управління Департамент САТ у Херсонській області відповідно до наказу від 15.03.2011 р. № 263 та на підставі направлення від 29.03.2011 р. було проведено планову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності підприємства позивача з питань дотримання вимог діючого законодавства при виробництві, зберіганні та обігу алкогольних напоїв за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р., за результатами якої складено довідку від 04.07.2011 р. № 2/32/00413475 та зроблено висновок про порушення позивачем, зокрема, вимог статті 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
В період з 20.06.2011 р. по 04.07.2011 р., відповідно до наказу від 17.06.2011 р. № 108-п та на підставі направлення від 20.06.2011 р. № 108, посадовими особами Регіонального управління Департамент САТ у Херсонській області була проведена фактична перевірка ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» (на момент проведення перевірки - ВАТ «АПФ «Таврія») з питань дотримання організаційних, технічних та технологічних вимог провадження господарської діяльності щодо виробництва та обігу спирту етилового та коньячного, алкогольних напоїв за період з 01.06.2010 р. по 31.05.2011 р., за результатами якої складено акт від 05.07.2011 р. №107/32/01/00413475 та зроблено висновок про порушення позивачем вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», а саме реалізовано коньяк України «три зірочки» у кількості 8906,46 дал/3580,2 дал б/с. на суму 2 963 615,10 грн.
На підставі вказаного акту перевірки та довідки (як складової частини акту) відповідачем 16.09.2011 р. було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій № 000547, згідно якого до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 3 231 366,16 грн.
Як слідує з акту перевірки від 05.07.2011 р. № 107/32/01/00413475 та довідки від 04.07.2011 р. № 2/32/00413475 фактичними підставами для застосування до позивача вказаних сум фінансових санкцій, слугували висновки перевіряючих про порушення позивачем положень Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» щодо застосування мінімальних оптово-відпускних цін на алкогольні напої при реалізації коньяку ординарного обробленого «три зірочки» для промислового перероблення своїм контрагентам-покупцям: ДП «УГК «NEMIROFF», ТОВ «Кулиничівський хлібзавод», ТОВ «Бериславський хлібзавод», ЗАТ «Крафт Фудз Україна», ТОВ «Мік», ДП «Житомирський ЛГЗ», ТОВ «Запорізька кондитерська фабрика», АТЗТ «Харківська бісквітна фабрика».
Задовольняючи позовні вимоги, з чим погоджується суд касаційної інстанції, апеляційний адміністративний суд виходив з наступного.
Згідно пункту «в» частини другої статті 3 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» не підлягають оподаткуванню: вартість та обсяги імпортованої чи обороти з реалізації (передачі) української сировини, що ввозиться або використовується для виробництва підакцизних товарів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»: - сировина - предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці; - повний технологічний цикл виробництва - сукупність приміщень, технологічного та іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу, а також лабораторій, акредитованих органами виконавчої влади, уповноваженими відповідно до законодавства.
Пунктом 3.1 Технологічної інструкції на виробництво та розлив коньяків України ТІ У 00011050-15.91.10-4:2008, затвердженої Мінагрополітики України 01.06.2008 р. встановлено що, процес виготовлення коньяків України складається з таких етапів: підготування купажних матеріалів, купаж коньяку України, технологічна обробка коньяку України, після купажний відпочинок та розлив. При цьому, відповідно до пункті 3.3.8 зазначеної Технологічної інструкції при перевезенні на інші заводи розлив коньяку України проводять після додаткового відпочинку не менше 10 днів. Отже, коньяки України, що не пройшли повний технологічний цикл виробництва не є продукцією, яка готова для реалізації кінцевому споживачу незалежно від того, чи називаються вони коньяками або сировиною.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, між позивачем та ДП «УГК «NEMIROFF» були укладені договори поставки від 19.05.2010 р. № 19052010/УГК/Тав (з додатками) та від 01.01.2011 р. за № 01012011/ УГК/Тав, відповідно до яких позивач-постачальник прийняв на себе зобов'язання з постачання та передачі у власність ДП «УГК «NEMIROFF» (покупця) ординарний оброблений коньяк «три зірочки» для промислового перероблення з метою використання його при виробництві готової алкогольної продукції - настойка «Клюква на коньяку». Пунктом 2.1 розділу 2 вказаних договорів передбачено, що ціна на товар вказана без акцизного збору. Акцизний збір сплачується покупцем згідно чинного законодавства України.
Згідно листа ДП «УГК «NEMIROFF» від 16.05.2012 р. за № 55-37/1050 підприємство підтверджує, що відповідно до підписаних договорів поставки отримано від ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія» ординарний оброблений коньяк України для промислового перероблення, який знаходиться на стадії незавершеного виробництва, оскільки не пройшов стадію розливу у споживчу тару та поставлявся з метою використання в якості складової частини (сировини) при виробництві готової алкогольної продукції - настоянки «Клюква на коньяку NEMIROFF». Стадія технологічного процесу приготування вказаної настоянки, де використовується ординарний оброблений коньяк України для промислового перероблення, є купажування.
Таким чином, судами попередніх інстанцій вірно встановлено, що поставка позивачем на адресу ДП «УГК «NEMIROFF» ординарного обробленого коньяку України для промислового перероблення є поставкою сировини для виробництва іншого підакцизного товару - власної алкогольної продукції із закінченим циклом виробництва, а саме солодкої настоянки «Клюква на коньяку», яка реалізується кінцевому споживачу, і тому така поставка сировини не може бути об'єктом для застосування обмежень у ціні при його реалізації.
Також, як вбачається з матеріалів справи, за період з вересня 2010 року по квітень 2011 року позивачем на адресу своїх контрагентів: ТОВ «Кулиничівський хлібзавод, ТОВ «Бериславський хлібзавод», ЗАТ «Крафт Фудз Україна», ТОВ «Мік», ДП «Житомирський ЛГЗ», ТОВ «Запорізька кондитерська фабрика», АТЗТ «Харківська бісквітна фабрика» була здійснена реалізація коньяку ординарного обробленого «три зірочки» наливом для промислової переробки у бочкотарі за цінами від 325,40 грн. до 372 грн. за дал. об/с, які є нижчими за мінімально встановлені оптово-відпускні ціни, що в розмірі об'ємів поставки.
Згідно статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», мінімальні оптово-відпускні ціни встановлені щодо алкогольної продукції, готової до реалізації в маркованій тарі різної місткості відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
Згідно пункту 4.2 ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови» та пункту 2.3.5 «Основних правил виробництва та зберігання коньяків України» КД У 00011050-15.91.10:2008, затверджених Мінагрополітики України 19.05.2008 р., у залежності від напрямку використання коньяки України поділяють на: - коньяки України, що реалізують у пляшках; - ординарні оброблені коньяки України, призначені для відвантаження з метою розливу на інших підприємствах; - ординарні оброблені коньяки України для промислового перероблення.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, ціна ординарного обробленого коньяку України «три зірочки», що поставлявся автоцистернами та бочками для промислового переробляння з метою використання його при виробництві іншої продукції не включає вартості комплектуючих (пляшка, етикетка, ковпачок, упаковка, акцизна марка), витрати з розливу.
Так, з виходячи з положень ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови», ординарні оброблені коньяки України, для промислового переробляння є кінцевим продуктом виробництва, а отже і готовою продукцією. Разом з тим така продукція не підлягає споживанню кінцевим споживачем, а призначена лише для промислового переробляння, тобто у подальшому використовується виключно як сировина.
Крім того, з наявних в матеріалах справи листів направлених на адресу позивача від ТОВ «Бериславський хлібозавод», ПАТ «Харківська бісквітна фабрика», ТОВ «Українсько-словенське підприємство «Хлібопекарський комплекс «Кулиничівський» слідує, що ординарний оброблений коньяк України, який поставлявся ПАТ «Дім марочних коньяків «Таврія», використовувався підприємствами для виготовлення кондитерських виробів і є саме сировиною. Крім того, позивачем був сплачений акцизний збір при реалізації контрагентам-покупцям коньяку ординарного обробленого «три зірочки» для промислової переробки, у зв'язку з використанням ними продукції саме для виготовлення кондитерських виробів, які не є об'єктом оподаткування відповідно до Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби».
За таких обставин та з урахуванням вимог частини третьої статті 2, частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи, отже, відсутні підстави для її задоволення.
З урахуванням викладеного, постанова суду апеляційної інстанції підлягає залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 55, 160, 167, 220, 223, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Здійснити заміну Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України на його правонаступника, - Міністерство доходів і зборів України.
Касаційну скаргу Міністерства доходів і зборів України залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2013 р. у справі № 2а-4812/11/2170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки, що встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя(підпис) І.В. Приходько Судді: (підпис) І.О. Бухтіярова (підпис) М.І. Костенко