ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2009 року Справа № 2а-1061/09/2370
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лічевецького І.О.,
суддів: Гараня С.М., Мишенка В.В.
при секретарі - Бондар Т.П.
за участю представників:
позивача - Попаденко З.В., Ткаченко О.Г. за довіреністю;
відповідача (ДПІ у Монастирищенському районі) - Корницької Т.М. за довіреністю,
відповідача (ГУДКУ в Черкаській області) - Сучила А.О. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства «Монастирищенський котельний завод» до державної податкової інспекції в Монастирищенському районі Черкаської області, головного управління Державного казначейства України в Черкаській області про стягнення сум бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
ВАТ «Монастирищенський котельний завод» звернулось до суду з позовом про стягнення 286 336 грн. бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджував, що в порушення п.п. 7.7.5, 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» йому не відшкодовано з бюджету зазначену суму податку протягом місяця, наступного після подачі декларації.
Представники позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримали.
ДПІ в Монастирищенському районі позов не визнала. Не заперечуючи ні факту наявності бюджетної заборгованості, ні її суму представник відповідача зазначив, що податковим органом були вчинені всі необхідні дії, спрямовані на повернення позивачеві з бюджету надмірно сплаченого податку. Зокрема, відповідач стверджував, що ним були подані головному управлінню Державного казначейства України в Черкаській області висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Відтак, відповідач вважав, що другий відповідач безпідставно не перерахував кошти на поточний рахунок платника податку, посилаючись на відсутність реєстрів про відшкодування ПДВ.
ГУДКУ в Черкаській області позов не визнало. Відповідачем визнавалось отримання від ДПІ в Монастирищенському районі відповідних висновків. Разом з тим, відповідач стверджував, що він був позбавлений можливості здійснити перерахунок коштів, оскільки перший відповідач не надав йому реєстрів з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету.
На підставі наведених обставин відповідачі просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відкрите акціонерне товариство «Монастирищенський котельний завод» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності 24 вересня 2001 р. (ідентифікаційний код 31324315).
Згідно даним довідки про взяття на облік платника податків, позивач взятий на облік Христинівською МДПІ 09 жовтня 2001 р. за № 1319.
11 жовтня 2001 р. позивачем отримано свідоцтво № 32411629 про реєстрацію платника податку на додану вартість (індивідуальний податковий № 313243123201).
Спеціальним законом який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету є Закон України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (надалі за текстом - Закон № 168/97-ВР).
Пункт 1.6. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає податкове зобов'язання як загальну суму податку, одержану (нараховану) платником податку в звітному (податковому) періоді, що визначена згідно з цим Законом.
За змістом пункту 1.7. статті 1 зазначеного Закону податковий кредит, це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Згідно підпункту 7.5.1 пункту 7.5. статті 7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Відповідно до підпункту 7.7.1. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
При цьому підпунктом 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пункт 1.8. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає бюджетне відшкодування як суму, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
За приписами підпункту 7.7.4. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Згідно підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону № 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
22 жовтня 2007 р. та 20 грудня 2007 р. позивачем у строк, встановлений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», подано до ДПІ в Монастирищенському районі податкові декларації, у яких зазначено від'ємне значення суми податку на додану вартість в розмірі, відповідно: за вересень 2007 р. - 117 467 грн. і за листопад 2007 р. - 172 322 грн.
На виконання викладених вище вимог Закону № 168/97-ВР позивачем до декларацій додані розрахунки суми бюджетного відшкодування та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування.
Підпункт 7.7.5. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР зобов'язує податковий орган протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, провести документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до підпункту 7.7.6. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
08 січня 2008 р. ДПІ у Монастирищенському районі провела документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за результатами якої складено акт № 1. Згідно з висновками, викладеними у акті перевірки, сума бюджетного відшкодування на рахунок платника підлягає зменшенню на 3 452,64 грн.
За таких обставин першим відповідачем було проведено виїзну позапланову перевірку ЗАТ «Монастирищенський котельний завод» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
За результатами перевірок ДПІ у Монастирищенському районі прийняла податкове повідомлення-рішення № 0000011501/31324315 від 09.01.2008 р. яким зменшено суму бюджетного відшкодування на 3 453 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення позивачем не оскаржується.
ДПІ у Монастирищенському районі передало головному управлінню Державного казначейства України в Черкаській області висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Враховуючи, що зазначена обставина визнається сторонами, в суду не виникає сумніву щодо достовірності цієї обставини та добровільності її визнання.
Виходячи із системного аналізу підпунктів 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР суд доходить висновку, що право у платника податку на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом.
Приймаючи до уваги, що на момент розгляду справи в суді кошти на поточний банківський рахунок платника податку перераховані не були, суд знаходить вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідачів, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Предметом спору у цій справі є стягнення суми бюджетного відшкодування.
Приймаючи до уваги, що позивач не заявляв вимогу про визнання дій чи бездіяльності відповідачів неправомірними суд не вважає за необхідним досліджувати правомірність відмови головного управління Державного казначейства України в Черкаській області в перерахуванні коштів позивачу у зв'язку з неотриманням від ДПІ в Монастирищенському районі реєстрів з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України через головне управління Державного казначейства України в Черкаській області (м. Черкаси, бульв. Шевченка, 185, ідентифікаційний код 22808168) на користь закритого акціонерного товариства «Монастирищенський котельний завод» (Черкаська область, м. Монастирище, вул. Леніна, 122, ідентифікаційний код 31324315) кошти бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2007 року в сумі 117 467 грн. та за листопад 2007 р. в сумі 168 869 грн., а всього 286 336 (двісті вісімдесят шість тисяч триста тридцять шість) грн.
Стягнути з державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства «Монастирищенський котельний завод» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1700 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 29 травня 2009 р.
Головуючий
Судді