ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2009 р. Справа № 2а-1767/09/2370
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лічевецького І.О.,
при секретарі - Солоха О.В.
за участю: прокурора - не з'явився, представника позивача - Бондаренка О.М. за довіреністю; відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю «Сміла-Ресурси», про стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Смілянський міжрайонний прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Смілянської ОДПІ про стягнення активів ТОВ «Сміла-Ресурси» в рахунок погашення податкового боргу.
Позивач стверджував, що станом на 23 лютого 2009 р. відповідач має податковий борг зі сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Приймаючи до уваги, що ТОВ «Сміла-Ресурси» не перерахувало кошти до бюджету, позивач просив стягнути 21 149, 75 грн. за рахунок активів платника податків.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання представника не направив, письмових заперечень не надав.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сміла-Ресурси» зареєстроване державним реєстратором Смілянської міської ради 16 травня 2005 р.
Згідно даним довідки Смілянської ОДПІ № 8125 від 25.02.2009 р., відповідач взятий на облік як платник податків 16.05.2005 р. за № 983.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-XII плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесена до загальнодержавних податків і зборів.
Спеціальним Законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-XII (надалі за текстом - «Закон № 2535-XII»).
Статтею Закону № 2535-XII визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Ставки земельного податку за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення встановлені статтею 8 Закону № 2535-XII.
Відповідно до статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до поданої відповідачем 30 січня 2008 р. податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2008 р. ТОВ «Сміла-Ресурси» мало сплатити за 2008 р. орендну плату в розмірі 72 463, 85 грн., що відповідає 6038,65 грн. щомісячної плати.
Відповідач неналежним чином виконував покладений на нього обов'язок щодо внесення плати за землю, в результаті чого за жовтень 2008 р., листопад 2008 р., грудень 2008 р. утворилась недоїмка в сумі 18 115, 52 грн.
Відповідно до статей 25, 28 Закону № 2535-XII за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом. Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Законом який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III (надалі за текстом - «Закон № 2181-III»).
Стаття перша Закону № 2181-III визначає податкове зобов'язання, як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України
Відповідно до пункту 1.3. статті 1 названого Закону податковий борг (недоїмка) це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нараховану на суму такого податкового зобов'язання.
За приписами пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Статтею 16 Закону № 2181-III визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
З огляду на викладені вище положення Закону № 2181-III, за порушення граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань зі сплати плати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, за даними картки особового рахунку, відповідачу нарахована пеня в сумі 34, 23 грн.
Підпункт 14.1.2. пункту 14.1. статті 14 Закону № 2181-III визначає розстрочення податкових зобов'язань як надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону.
За змістом підпункту 14.1.3. пункту 14.1. статті 14 Закону № 2181-III платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання.
30 жовтня 2008 р. позивачем прийнято рішення № 81/24-007/33515107/24-042/17319 яким відповідачу надана розстрочення сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 6 000 грн. Відповідно до названого рішення відповідач мав сплатити: до 30.10.2008 р. - 3 000 грн., до 19.12.2008 р. - 3 000 грн.
Відповідач розстрочене зобов'язання в сумі 3 000 грн. у встановлений термін не сплатив.
З урахуванням викладеного, недоїмка ТОВ «Сміла-Ресурси» із сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності складає 21 149, 75 грн.
Заявлена до стягнення сума, відповідно до статті 5 Закону № 2181-III, є узгодженою.
Згідно підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181-III за рішенням суду активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу.
Позивачем вживались заходи щодо примусового стягнення податкового боргу, шляхом направлення першої та другої податкових вимог, прийняття рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Вжиті заходи не забезпечили повного погашення податкового боргу.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідно до п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181 у позивача є підстави для примусового стягнення за рішенням суду активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу, та знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути активи товариства з обмеженою відповідальністю «Сміла-Ресурси» (Черкаська область, м. Сміла, вул. Промислова, 12, ідентифікаційний код 33515107) в доход бюджету через Смілянську об'єднану державну податкову інспекцію (Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 22809156) в рахунок погашення податкового боргу із сплати: орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності - 21115,52 грн.; пені - 34,23 грн.; а всього 21 149 (двадцять одна тисяча сто сорок дев'ять) грн. 75 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 26 червня 2009 р.
Суддя І.О.Лічевецький