Постанова № 4480350, 20.08.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2009
Номер справи
2а-2а-494/09/0570
Номер документу
4480350
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 серпня 2009 р. справа № 2а-2а-494/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Ісаєнко Ю.А.

при секретаріХріпунова С.Ю.

при секретарі Хріпуновій С.Ю.

представника позивача Вовненка Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської об»єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітел» про зобов»язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до відповідача про зобов»язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову посилається на те, що на підставі рішення суду Горлівською ОДПІ здійснено виїзну документальну перевірку ТОВ «Вітел» у період з 24.11.2008 року по 17.12.2008 року на предмет дотримання відповідачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2004 року по 31.12.2006 року, що визначено планом- графіком проведення документальних перевірок суб»єктів підприємницької діяльності за 2 квартал 2007 року, затвердженого ДПА України. Під час здійснення перевірки з»ясувались обставини, які потребували продовження терміну проведення планової перевірки, у зв»язку із чим у встановленому законом порядку керівником Горлівської ОДПІ було видано відповідний наказ та направлення на перевірку. Але ТОВ «Вітел» не допустило уповноважених осіб Горлівської ОДПІ до проведення перевірки ( у зв»язку із продовженням її термінів), та не надало необхідні для її проведення документи. За даними фактами працівниками Горлівської ОДПІ складено відповідні акти.

Просить суд зобов»язати посадових осіб ТОВ «Вітел» утриматись від дій, що перешкоджають виконанню Горлівською ОДПІ законних повноважень на продовження планової виїзної документальної перевірки відповідача згідно плану-графіку проведення документальних перевірок суб»єктів підприємницької діяльності на 2 квартал 2007 року терміном 5 робочих днів; зобов»язати посадових осіб ТОВ «Вітел» допустити посадових осіб Горлівської ОДПІ до проведення виїзної планової документальної перевірки, передбаченої у плані-графіку проведення документальних перевірок суб»єктів підприємницької діяльності на 2 квартал 2007 року терміном 5 робочих днів за юридичною адресою відповідача: 84601, вул. Озерянівська,4 м.Горлівка Донецької області, після набрання законної сили постанови суду за даними позовними вимогами.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, просив його задовольнити.

Представник відповідача до суду не з»явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Вітел» є юридичною особою, зареєстровано виконкомом Горлівської міської ради Донецької області 14.08.1997 року, включено до ЄДРПОУ за № 25101446, перебуває на податковому обліку у Горлівській ОДПІ з 26.08.1997 року.

Планом графіком проведення документальних перевірок суб»єктів підприємницької діяльності Горлівської ОДПІ на 2 квартал передбачено проведення виїзної комплексної документальної перевірки ТОВ «Вітел».

21.11.2008 року посадовцям Горлівської ОДПІ Шкатовій Н.Л., Дзибі Т.М., Цегельник Г.П., Печериці О.В., Островерх Г.Г., Шеваненковій С.В., Савенкову М.Л. видано направлення за № 000111 для проведення планової виїзної перевірки ТОВ «Вітел» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2004 року по 31.12.2006 року у період з 24 листопада 2008 року по 17 грудня 2008 року.

25.11.2008 року, 26.11.2008, 27.11.2008, 3.12.2008 року, 5.12.2008 року,9.12.2008 року,10.12.2008 року, 15.12.2008 року, 16.12.2008року директору ТОВ «Вітел» П»яних І.А. за підписом начальника Горлівської ОДПІ Данилюка А.І. спрямовані письмові запити про надання для проведення перевірки певного переліку документів.

16.12.2008 року начальником Горлівської ОДПІ Данилюком А.І. видано наказ, яким продовжено планову документальну перевірку ТОВ «Вітел» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2004 року по 31.12.2006 року на термін 5 робочих днів.

У цей же день, 16 грудня 2008 року, посадовцям Горлівської ОДПІ Шкатовій Н.Л., Дзибі Т.М., Хриткіну С.М., Цегельник Г.П., Печериці О.В., Островерх Г.Г., Савенкову М.Л. видано направлення за № 000245 для проведення планової виїзної перевірки ТОВ «Вітел» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2004 року по 31.12.2006 року у період з 18 грудня 2008 року по 24 грудня 2008 року.

Згідно акту Горлівської ОДПІ № 165/23-3 від 24.11.2008 року представник ТОВ «Вітел» адвокат ОСОБА_11 відмовив у наданні необхідних для проведення перевірки документів, обґрунтувавши відмову відсутністю відповідного запиту.

Згідно акту Горлівської ОДПІ № 166/23-3 від 25.11.2008 року зазначені у направленні на перевірку № 000245 від 16.12.2008 року працівники Горлівської ОДПІ не було допущені до проведення перевірки охороною ТОВ «Вітел».

Акти аналогічного змісту (про відмову від допуску, ненадання документів та перешкоджання працівникам ОДПІ ) складені за № 171/23-3від 26.11.2008 року, № 173/23-3 від 27.11.2008 року, № 184/23-3 від 08.12.2008 року, № 185/23-3 від 09.12.2008 року, № 186/23-3 від 10.12.2008 року, №189/23-3 від 11.12.2008 року, № 190/23-3 від 12.11.2008 року, № 193/17-2 від 15.12.2008 року, № 194/23-3 від 15.12.2008 року, № 195/23-3 від 16.12.2008 року, № 198/23-3 від 17.12.2008 року, № 200/23-3 від 18.12.2008 року, № 201/23-3 від 19.12.2008 року, № 206/23-3 від 22.12.2008 року.

Відповідно до п.4) ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб»єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Як на норму, на підставі якої податковий орган може звертатись із подібними позовами до суду, позивач, як і його представник у судовому засіданні, посилається на приписи ст.ст. 2,11,11-1,11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та зазначає, що Горлівська ОДПІ має право на проведення планової виїзної перевірки відповідача та підстави для недопущення службових осіб державної податкової служби до проведення такої перевірки відсутні.

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Визначаючи компетенцію та повноваження позивача при встановленні спірних правовідносин, суд керується наступним.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності передбачені спеціальним законом «Про державну податкову службу в Україні».

Частиною 1 статті 10 зазначеного Закону визначено повний перелік функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій.

Єдиний випадок звернення податкового органу до суду передбачено зазначеною нормою лише в пункті 11, відповідно до якого державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено перелік прав органів державної податкової служби, серед яких, відповідно до п.17) частини 1 зазначеної статті, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Крім того, положеннями ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено, що за рішенням суду можуть проводитись лише виїзні позапланові документальні перевірки.

Таким чином, суд приходить до висновку, що спеціальним Законом, який визначає компетенцію податкових інспекцій, як суб»єктів владних повноважень, не передбачено право (чи обов»язок) звернення до суду із позовом про зобов»язання платника податків допустити посадовців відповідного податкового органу до проведення планової перевірки або надати відповідні документи для її проведення.

Враховуючи наведене, у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись , статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

У задоволенні позову Горлівської об»єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітел» про зобов»язання посадових осіб ТОВ «Вітел» утриматись від дій, що перешкоджають виконанню Горлівською ОДПІ законних повноважень на продовження планової виїзної документальної перевірки відповідача згідно плану-графіку проведення документальних перевірок суб»єктів підприємницької діяльності на 2 квартал 2007 року терміном 5 робочих днів; зобов»язання посадових осіб ТОВ «Вітел» допустити посадових осіб Горлівської ОДПІ до проведення виїзної планової документальної перевірки, передбаченої у плані-графіку проведення документальних перевірок суб»єктів підприємницької діяльності на 2 квартал 2007 року терміном 5 робочих днів за юридичною адресою відповідача відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у присутності представника позивача.

Постанову у повному обсязі складено 21 серпня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Ісаєнко Ю.А.