Постанова № 44788101, 09.06.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2015
Номер справи
805/2005/15-а
Номер документу
44788101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2015 р. Справа № 805/2005/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Час прийняття постанови: 14 год. 25 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя: Куденков К.О.

розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (надалі - відповідач, ПАТ «ММК ім. Ілліча») про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення роботи бульдозерів держ. №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ. №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторів ЕКГ держ. №№Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачів держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК аглофабрики Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча».

Позовні вимоги мотивовані виявленням у ході проведення перевірки бульдозерів, екскаваторів, навантажувачів аглофабрики ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для зупинення робіт бульдозерів держ. №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ. №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторів ЕКГ держ. №№Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачів держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК.

Представник позивача у судове засідання від 09.06.2015р. не з'явився, про дату, місце й час судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, в якій зазначив, що відповідачем не усунуті порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників.

Відповідач письмових заперечень на позовну заяву не надав.

Представник відповідача у судове засідання від 09.06.2015р. не з'явився, про дату, місце й час судового розгляду повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, у якому також зазначив, що практично всі порушення, встановлені в акті перевірки №16-06/017 відповідачем усунуті. Також, у клопотанні представник відповідача зазначив, що позивач неправомірно звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування шляхом зупинення ведення робіт виробничих об'єктів, а не суб'єкта господарювання після винесення припису, оскільки прийняття такого припису є застосуванням заходів реагування.

При цьому, доказів на усунення порушень, встановлених в акті перевірки від 13.05.2015р. №16-06/017 відповідачем до суду не надано.

Враховуючи положення ч.4 та ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, та предмет адміністративного позову, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

Ухвалою Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10.04.2015р. №264/2191/15-к надано дозвіл старшому прокурору прокуратури Іллічівського району м. Маріуполя Даглі Є.К. на призначення та проведення позапланової перевірки дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на виробничих об'єктах Аглофабрики ПАТ «ММК ім. Ілліча», у тому числі цех шихто підготовки.

21 квітня 2015 року старшим прокурором прокуратури Іллічівського району м. Маріуполя Даглі Є.К. прийнято відповідну постанову про призначення та проведення позапланової перевірки, яку спрямовано до Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області для виконання.

Маріупольською державною інспекцією нагляду на виробництвах підвищеної небезпеки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області на підставі направлення на проведення перевірки від 22.04.2015р. №16-072 та згідно наказу від 22.04.2015р. №179 «Про проведення позапланової перевірки», 13.05.2015р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а саме виконання робіт підвищеної небезпеки цеху шихтопідготовки аглофабрики ПАТ «ММК ім.Ілліча», про що складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 13.05.2015р. №16-06/017.

У розділі V вказаного акта встановлені наступні порушення вимог законодавства:

- документально не підтверджено проведення первинної атестації персоналу водіїв бульдозерів держ. №№ Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ. №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторів ЕКГ держ.№№Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачів держ.№№ Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК на право виконання робіт підвищеної небезпеки за участю посадової особи Держгірпромнагляду, чим порушено вимоги п.3.10, р.3 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірку знань з питань охорони праці;

- відсутні паспорти та інструкції з експлуатації заводів-виготівників із зазначенням технологічних режимів та параметрів бульдозерів держ. №№ Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ.№№Т1400ДК, Т9714ДЦ, навантажувачів держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК, чим порушено вимоги п.5.17, р.V НПАОП 0.00-1.61-12 Правил охорони праці під час дроблення і сортування, збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів та п.2.2, г.2 р.VII НПАОП 27.0-1-08 Правила охорони праці в металургійній промисловості;

- паспорти екскаваторів ЕКГ держ.№№ Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН,Т04683АН не відповідають вимогам ГОСТ 2.601-2006, чим порушено вимоги та п.2.2, г.2 р.VII НПАОП 27.0-1.01-08 Правила охорони праці в металургійній промисловості;

- не отримано дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки цеху (бульдозерів держ. №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ. №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторів ЕКГ держ. №№Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачів держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК) відповідно до вимог Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №687, чим порушено вимоги п.1 р.VI НПАОП 27.0-1.01-08 Правила охорони праці в металургійній промисловості;

- не проведено випробування та експертне обстеження устаткування підвищеної небезпеки цеху (бульдозерів держ. №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ. №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторів ЕКГ держ. №№Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачів держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК) відповідно до вимог Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №687, чим порушено вимоги п.1 р.VI НПАОП 27.0-1.01-08 Правила охорони праці в металургійній промисловості;

- не проведено технічний огляд устаткування підвищеної небезпеки цеху (бульдозерів держ. №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ. №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаватора ЕКГ держ. №№ Т04682АН, навантажувачів держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК) відповідно до вимог Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №687, чим порушено вимоги п.1 р.VI НПАОП 27.0-1.01-08 Правила охорони праці в металургійній промисловості;

- не забезпечено належну перевірку технічного стану устаткування підвищеної небезпеки цеху бульдозерів держ. №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ.№№ Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторів ЕКГ держ. №№ Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачів держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК) фахівцями цеху, а саме: відстуні журнали перевірки технічного стану транспортних засобів, чим порушено вимоги п.4.2, 4.3, г.4 р. Х Наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України 09.07.2012р. №964 Правила охорони праці на автомобільному транспорті;

- не забезпечено належну перевірку технічного стану устаткування підвищеної небезпеки цеху (екскаватор ЕКГ держ. №№Т04680АН) фахівцями цеху, а саме: у журналі перевірки технічного стану транспортних засобів останній запис датовано 28.06.2014р., чим порушено вимоги п.4.2, 4.3, г.4 р.Х Наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України 09.07.2012р. №964 Правил охорони праці на автомобільному транспорті.

Також, зазначено, що у зв'язку з вказаними порушеннями попереджано про необхідність зупинення робіт (виробництва) роботи бульдозерів держ. №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторів ЕО держ. №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторів ЕКГ держ. №№Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачів держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК.

Вказаний акт отримано та підписано представником відповідача із зазначенням, що зауваження будуть надані протягом трьох робочих днів.

Зазначені зауваження представниками сторін до суду не надані.

Позивачем складено припис від 13.05.2015р. №16-06/018 із вимогою усунути порушення, зазначені в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 13.05.2015р. №16-06/017 та інформувати письмово про усунення кожного із зазначених у приписі порушень.

Вказаний припис отримано представником відповідача.

До суду не надано відомостей щодо усунення виявлених в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 13.05.2015р. №16-06/017 порушень.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Пунктом 1 Положення «Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України (далі - Міністр).

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до п.6 вказаного Положення, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Згідно п.1 Положення «Про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 02.12.2011р., територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

За приписами п.2.1 Положення «Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011р. за №1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).

Згідно із п.2.25 вказаного Положення, якщо під час здійснення перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) виявлено порушення, посадова особа Держгірпромнагляду України на підставі відповідного акта складає обов'язковий до виконання припис, форма якого наведена в додатку 4 до цього Положення.

Відповідно до п.2.39 Положення «Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», про стан виконання припису суб'єкт господарювання повинен письмово у встановлені терміни повідомити посадову особу Держгірпромнагляду України, яка видала припис, для чого надсилає їй офіційний лист. У листі обов'язково вказуються номер та дата припису, номери порушень та відображається факт їх усунення.

Після надходження інформації від суб'єкта господарювання щодо виконання припису посадовою особою Держгірпромнагляду України, яка видала припис, проводиться перевірка виконання припису. У разі неподання суб'єктом господарювання відповідної інформації у встановлені терміни Держгірпромнагляд України набуває право на проведення позапланової перевірки суб'єкта господарювання.

Згідно абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Оскільки відповідачем у справі визначено ПАТ «ММК ім. Ілліча», позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду заявлені саме до суб'єкта господарювання - ПАТ «ММК ім. Ілліча».

Частиною 7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з певними технічними засобами відповідають наведеним приписам законодавства, та заявлені уповноваженим суб'єктом владних повноважень.

Таким чином, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не усунуті виявлені перевіркою порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

На підставі наведеного суд вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення виконання робіт з бульдозерами держ. №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторами ЕО держ. №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторами ЕКГ держ. №№Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачами держ. №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК аглофабрики Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча».

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 88, 94, 128, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати до Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (ідентифікаційний код: 00191129, місцезнаходження: 87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Левченко, убд.1) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення виконання робіт з бульдозерами державні №№Т0568ДО, Т2899ДК, Т4396ДК, Т7346ДЦ, Т4164ДК, екскаваторами ЕО державні №№Т1400ДК, Т9714ДЦ, екскаваторами ЕКГ державні №№Т04680АН, Т04681АН, Т04682АН, Т04683АН, навантажувачами державні №№Т3105ДО, Т9604ДЦ, Т4676ДК аглофабрики Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча».

Постанова підлягає негайному виконанню.

Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Постанова прийнята та складена у повному обсязі - 09 червня 2015 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Куденков К.О.