Постанова № 4478723, 10.08.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2009
Номер справи
2а-154/09/0570
Номер документу
4478723
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2009 р.                                                                       справа № 2а-154/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Галатіної О.О.

при секретарі                                                  Овчаренко О.М.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Єлень» у січні 2009 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області про визнання неправомірною відмови в узгодженні акту вибору земельної ділянки.

В обґрунтування позову зазначив наступне:

Відповідач відмовився узгоджувати акт вибору та обстеження земельної ділянки від 03.03.2008 року, але в акті не зазначив обґрунтування відмови, чим на думку позивача порушив п. 6 постанови КМУ від 31.03.2004 року № 427, яка передбачає у разі неможливості вибору земельної ділянки надання мотивованої обґрунтованої відмови.

Разом з тим, обґрунтування мотивованої відмови в узгодженні акту та обстеження земельної ділянки від 03.03.2008 року відповідач надав своїм листом № 05-205 від 24.07.2008 року, яким відмовив позивачу в узгодженні акту вибору земельної ділянки площею 0,97 га для розміщення й обслуговування об»єкта рекреаційного призначення (база відпочинку) за рахунок земель лісогосподарського призначення, які перебувають у користуванні ДП «Краснолиманське лісове господарство».

Позивач повідомляє, що згідно листа відповідача, підставою для відмови в узгодженні місця розташування земельної ділянки послужили розпорядження КМУ № 610-р від 10.04.2008 року «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» і лист Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.04.2008 року № 5393\21\10-8.

Позивач з зазначеною відмовою відповідача не погоджується, а тому просив суд визнати неправомірною відмову відповідача в узгодженні акту вибору та обстеження земельної ділянки від 03.03.2008 року площею 0,9700 га для розміщення й обслуговування об»єкта рекреаційного призначення (база відпочинку) за рахунок земель лісогосподарського призначення, які перебувають у користуванні ДП «Краснолиманське лісове господарство» і земель водного фонду в районі с. Щурово Краснолиманської міської ради Донецької області та зобов»язати відповідача узгодити акт вибору та обстеження вказаної ділянки від 03.03.2008 року.

Крім того, позивач надав суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій повідомив наступне:

Відповідач відмовив позивачу у погодженні акту вибору земельної ділянки, посилаючись на постанову КМУ № 610-р від 10.04.2008 року, згідно якої зупинене прийняття рішень про надання згоди на вилучення земельних лісових ділянок, передача їх у власність та оренду із зміною цільового призначення.

Відповідач не прийняв до уваги, що зміна цільового призначення земельної лісової ділянки не передбачається.

На думку позивача, положення розпорядження № 610-р від 10.04.2008 року не мають жодного відношення до лісової земельної ділянки, місце розташування якої просив погодити позивач, оскільки позивач не звертався ні до відповідача, ні до Краснолиманської міської ради з будь – якими клопотаннями про зміну цільового призначення земельної ділянки.

Позивач наполягає на тому, що зміна цільового призначення земельної ділянки площею 0,97 га для розміщення об»єкту рекреаційного призначення за рахунок земель вкритих лісом Краснолиманського держлісгоспу позивачем не передбачались і не потребуються згідно з законодавством.

Тому, просить суд визнати неправомірною відмову Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області в узгодженні акту вибору обстеження земельної ділянки від 03.03.2008 року площею 0,9700 га для розміщення й обслуговування об»єкта рекреаційного призначення (база відпочинку) за рахунок земель лісогосподарського призначення, які перебувають у користуванні Державного підприємства «Краснолиманське лісове господарство» в районі с. Щурово Краснолиманської міської ради Донецької області, викладену у листі відповідача № 05-205 від 24.07.2008 року, а також зобов»язати Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області узгодити акт вибору вказаної ділянки від 03.03.2008 року.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, на їх задоволенні наполягали.

Представник відповідача в судовому засіданні з позовом не погодився та зазначив наступне:

Позивач звернувся до відповідача з матеріалами на погодження вибору земельної ділянки листом № 0701 від 11.07.2008 року.

Відповідач у встановлений законом строк повідомив позивача про відмову у погодженні відповідних матеріалів, посилаючись на розпорядження КМУ № 610-р від 10.04.2008 року.

Думка позивача про те, що станом на 03.03.2008 року вищевказане розпорядження ще не було прийняте, на думку відповідача, не має відношення до обставин справи, оскільки підставою для підписання чи відмови у підписанні представником природоохоронного органу акта вибору земельних ділянок для розміщення об»єктів є результат розгляду наданих позивачем до Держу правління матеріалів на погодження вибору земельної ділянки.

Щодо наміру позивача отримати в користування землі водного фонду в районі с. Щурове Краснолиманської міської ради для розміщення і обслуговування бази відпочинку відповідач повідомив наступне:

Як вказувало в своєму листі № 05-205 від 24.07.2008 року про те, що відповідно до ст. 89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності та у прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойму забороняється зокрема, будівництво будь – яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.

Тому, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши у судовому засіданні представників позивача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Єлень» (ідентифікаційний код 35637244) є юридичною особою та зареєстроване 18.12.2007 року виконавчим комітетом Донецької міської ради.

          Відповідач, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області , є суб`єктом владних повноважень, який діє у відповідності до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що 18.12.2007 року позивач звертався листом до Краснолиманського міського голови, у якому просив надати дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування бази відпочинку відповідно Щурівській зоні відпочинку за рахунок земель, вкритих лісом Краснолиманського держлісгоспу, площею 0,97 га в оренду терміном на 49 років.

27.02.2008 року Краснолиманською міською радою було винесено рішення № 5\21-1421 про надання дозволу на збір матеріалів узгодження місця розташування земельних ділянок, виготовлення право встановлювальних документів на земельні ділянки, зі змісту якого вбачається, що надається дозвіл позивачу на збір матеріалів узгодження земельної ділянки площею 0,97 га, для будівництва і обслуговування бази відпочинку за межами с. Щурове Краснолиманської міської ради.

09.04.2008 року листом за № 02-365\лг Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства повідомило позивачу, що враховуючи позитивний висновок ДП «Краснолиманський лісгосп», а саме лист від 11.12.2007 року № 1184 вважається можливим погодити позивачу місце для розміщення та обслуговування об»єкту рекреаційного призначення (бази відпочинку) на земельній ділянці загальною площею 0,9700 га в тому числі 0,9700 га землі лісогосподарського призначення Краснолиманського лісництва ДП «Красноліманський лісгосп» в районі с. Щурово Краснолиманської міської ради Донецької області, за умови зміни цільового призначення земельної лісової ділянки площею 0,9700 га з метою її використання в цілях, не пов»язаний з веденням лісового господарства та відшкодування збитків ДП «Краснолиманський лісгосп» заподіяних внаслідок вилучення лісових земель.

Відповідно до акту технічного обстеження лісових площ, передбачених до відведення з території Держлісфонду Краснолиманського району Донецької області від 04.03.2007 року, ДП «Краснолиманський лісгосп» дає згоду на передачу земельної ділянки площею 0,97 га, з вилученням з постійного користування лісгоспу, для будівництва та експлуатації бази відпочинку Товариства з обмеженою відповідальністю «Єлень».

Управління земельних ресурсів у м. Красний Лиман Донецької області листом від 03.03.2008 року надало на ім»я позивача висновок, зі змісту якого вбачається, що погоджується місце розташування земельної ділянки, загальною площею 0,9700 га, яку можливо надати в оренду позивачу для розміщення та обслуговування об»єкту рекреаційного призначення (бази відпочинку) за рахунок земель лісогосподарського призначення, що знаходиться у користуванні ДП «Краснолиманське лісове господарство» квартал 101 в районі с. Щурове Краснолиманської міської ради, Донецької області за умов отримання позитивних висновків відповідних служб та органів влади щодо погодження місця розташування вищезазначеної земельної ділянки.

Відділ культури та туризму Краснолиманської міської ради у висновку від 03.03.2008 року за № 252 зазначив, що узгоджується розміщення та обслуговування об»єкту рекреаційного призначення (бази відпочинку).

Головний державний санітарний лікар Краснолиманського району у висновку від 03.03.2008 року також зазначив, що погоджується місце розташування земельної ділянки, загальною площею 0,9700 га, яку можливо надати в оренду позивачу для розміщення та обслуговування об»єкту рекреаційного призначення (бази відпочинку) за рахунок земель лісогосподарського призначення, що знаходяться у користуванні ДП «Краснолиманське лісове господарство» квартал 101 в районі с. Щурове Краснолиманської міської ради Донецької області за умов отримання позитивних висновків відповідних служб та органів влади щодо погодження місця розташування вищезазначеної земельної ділянки та використання земельної ділянки згідно норм діючого законодавства України.

03.03.2008 року комісією у складі начальника управління земельних ресурсів у м. Красний Лиман, головного архітектора відділу архітектури, містобудування та житлово – комунального господарства Краснолиманської міської ради, головного державного санітарного лікаря Краснолимансьвої СЕС, начальника Краснолиманського районного відділу ГУ МЧС України в Донецькій області, головного спеціаліста відділу регуляторної політики Держу правління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області та директором ДП «Краснолимаське лісове та Мисливське господарство» в присутності директора підприємства – позивача було складено акт вибору та обстеження земельних ділянок для розміщення та обслуговування бази відпочинку ТОВ «Єлень» на території Краснолиманської міської ради Донецької області, зі змісту якого вбачається, що комісія вважає, що обстежена земельна ділянка придатна для розміщення та обслуговування бази відпочинку, за умов дотримання при розробці проекту землеустрою вимог чинного законодавства.

03.03.2008 року Національний природний парк «Святі Гори» повідомив позивачу, що попередньо погоджується вилучення з постійного користування ДП «Краснолиманський лісгосп», Красноліманське лісництво земельної ділянки при виконанні умов природоохоронного законодавства України та збереженні зелених насаджень протягом всього терміну користування.

Висновком Відділу архітектури, містобудування та житлово – комунального господарства від 08.04.2008 року № 151\1 також погоджується місце розташування земельної ділянки, загальною площею 0,9700 га, яку можливо надати в оренду ТОВ «Єлень» для розміщення та обслуговування об»єкту рекреаційного призначення (бази відпочинку) за рахунок земель лісогосподарського призначення, що знаходяться у користуванні ДП «Краснолиманське лісове господарство» квартал 101 (0,3567 га) в районі с. Щурове Краснолиманської міської ради Донецької області за умов отримання позитивних висновків відповідних служб і органів влади щодо погодження місця розташування вищезазначеної земельної ділянки та затвердження містобудівної документації.

26.05.2008 року ДП «Науковий союз Донбасу» ДП «Науково –дослідницький центр «Охоронна археологічна служба України Інституту археології НАНУ складено висновок № 5\08-8, зі змісту якого вбачається, що в результаті проведення археологічної експертизи земельної ділянки площею 0,33 га яка відводиться ТОВ «Єлень» під розміщення та обслуговування бази відпочинку «Єлень» не зафіксовано на площі ділянки археологічних об»єктів та історичного культурного шару.

Відділом охорони пам»яток археології 27.05.2008 року складено висновок за № 392\21, відповідно до якого встановлено відсутність археологічних об»єктів на земельній ділянці, яка відводиться позивачу для розміщення об»єкту рекреаційного призначення.

27.06.2008 року листом за № 04\1009 Сіверсько – Донецьке басейне управління водних ресурсів повідомило позивачу, що воно узгоджує місце розташування земельної ділянки для розміщення та обслуговування об»єкту рекреаційного призначення (бази відпочинку) в с. Щурове Краснолиманської міської ради Донецької області з урахуванням вимог ст. 89 Водного кодексу України.

24.07.2008 року відповідач листом за № 05-205 повідомив позивачу, що з огляду на те, що передбачається вилучити із земель лісогосподарського призначення ДП «Краснолиманське лісове господарство» земельну ділянку площею 0,97 га та керуючись розпорядженням КМУ від 10.04.2008 року № 610-р «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» та листом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.04.2008 року № 5393\21\10-8, відповідач не погоджує матеріали щодо вибору місця розташування земельної ділянки ТОВ «Єлень» загальною площею 0,97 га для розміщення та обслуговування об»єкту рекреаційного призначення (база відпочинку) за рахунок земель лісогосподарського призначення, які знаходяться у користуванні ДП «Краснолиманське лісове господарство»Донецької області.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність його дій з наступних підстав.

          Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України, земельна лісова ділянка - земельна ділянка лісового фонду України з визначеними межами, яка надається або вилучається у землекористувача чи власника земельної ділянки для ведення лісового господарства або інших суспільних потреб відповідно до земельного законодавства.

          Як зазначено у ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

          На підставі ст. 151 Земельного кодексу України, особи, зацікавлені у вилученні (викупі), виборі земельних ділянок, зобов'язані погодити з власниками землі і землекористувачами та органами державної влади або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, розміри земельних ділянок, передбачені для вилучення (викупу), умови їх вилучення (викупу), а також розміри земельної ділянки, передбачені для її передачі (надання), умови її передачі (надання) з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля.

Вибір місця розташування земельних ділянок здійснюють відповідні сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України відповідно до їх повноважень щодо вилучення та передачі (надання) цих ділянок.

          Особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

Відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

У разі вилучення органами виконавчої влади земельних ділянок державної власності у межах населеного пункту матеріали заяви (клопотання) подаються для розгляду до відповідного органу місцевого самоврядування.

Зазначені органи протягом трьох тижнів з дня одержання заяви (клопотання) надають відповідній сільській, селищній, міській, районній, обласній раді чи Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевій державній адміністрації висновок про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), граничні розміри земельної ділянки та її площу, склад угідь земель, вимоги щодо відведення земельної ділянки.

Після отримання висновків органів, зазначених у частині сьомій цієї статті, про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.

Спори, пов'язані з вилученням (викупом) та вибором земельних ділянок, вирішуються в судовому порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. N 427 затверджено Порядок вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів.

На підставі п. 4 Порядку, сільська, селищна, міська рада, районна, Київська чи Севастопольська міська держадміністрація реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією.

До складу комісії включаються заступник голови сільської, селищної, міської ради або заступник голови місцевої держадміністрації (голова комісії), а також представники районного (міського) органу земельних ресурсів, природоохоронного органу, санітарно-епідеміологічної служби, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.

До роботи в комісії також залучаються власники та користувачі земельних ділянок, які пропонуються до вибору, представник заявника.

          Приписами п. 5 наведеного Порядку визначено, що комісія протягом двох тижнів після отримання матеріалів: обстежує бажане місце розташування об'єктів, погоджує орієнтовний розмір земельної ділянки, умови її вилучення або зміни цільового призначення з урахуванням містобудівної документації, місцевих правил забудови та комплексного розвитку території; вивчає питання щодо запобігання негативному впливу на навколишнє природне середовище, забезпечення формування екологічної мережі, поліпшення малопродуктивних угідь шляхом нанесення родючого шару ґрунту, знятого під час будівництва об'єктів, тощо; пропонує інші земельні ділянки для можливого розміщення об'єктів насамперед з малопродуктивних земель та земель несільськогосподарського призначення.

          П. п. 6 та 7 Порядку передбачено, що результати роботи комісії оформляються актом, у якому зазначаються: склад комісії; назва об'єкта, для розміщення якого здійснюється вибір земельної ділянки, його основні характеристики, орієнтовний розмір земельної ділянки з урахуванням перспективи її розширення тощо; умови вилучення (викупу) земельної ділянки; основні характеристики земельної ділянки (правовий режим земель, склад угідь та їх продуктивність, якісна характеристика ґрунтового покриву, наявність особливо цінних земель, будівель, споруд, багаторічних та деревно-чагарникових насаджень тощо); орієнтовна сума збитків, яка підлягатиме відшкодуванню власнику землі чи землекористувачу; орієнтовна сума втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, пов'язаних з вилученням земель; можливість поліпшення малопродуктивних земель шляхом нанесення родючого шару ґрунту, знятого під час будівництва об'єктів, тощо. У разі неможливості вибору земельної ділянки в акті зазначається мотивоване обґрунтування відмови.

Акт вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.

В судовому засіданні встановлено, що позивач 18.12.2007 року звертався листом до Краснолиманського міського голови та просив його надати дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування бази відпочинку відповідно Щурівській зоні відпочинку за рахунок земель, вкритих лісом Краснолиманського держлісгоспу, площею 0,97 га в оренду терміном на 49 років.

Крім того, 27.02.2008 року Краснолиманською міською радою було винесено рішення № 5\21-1421, яким надавався дозвіл на збір матеріалів узгодження місця розташування земельних ділянок, виготовлення правовстановлювальних документів на земельні ділянки, відповідно до якого надавався дозвіл позивачу на збір матеріалів узгодження земельної ділянки площею 0,97 га, для будівництва і обслуговування бази відпочинку за межами с. Щурове Краснолиманської міської ради.

Також, 03.03.2008 року уповноваженою комісією в присутності представника підприємства – позивача був складений акт вибору та обстеження земельних ділянок для розміщення та обслуговування бази відпочинку ТОВ «Єлень» на території Краснолиманської міської ради Донецької області.

При цьому, комісія дійшла висновку, що обстежена земельна ділянка придатна для розміщення та обслуговування бази відпочинку, за умов дотримання при розробці проекту землеустрою вимог чинного законодавства.

Наказом Мін природи України від 05.11.2004 року № 434 затверджено Порядок погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок.

Відповідно до п. 2.2 Порядку, після надходження на погодження матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок природоохоронний орган оцінює повноту їх складу.

Як визначено у п. 2.11 наведеного Порядку, висновок природоохоронного органу щодо погодження вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів протягом двох тижнів після отримання матеріалів надається голові постійно діючої комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів і є підставою для підписання чи відмови у підписанні представником природоохоронного органу акта вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів. Висновок природоохоронного органу щодо погодження місць розташування об'єктів (у випадках, коли вибір земельної ділянки не проводиться) та щодо погодження проекту відведення земельної ділянки протягом двох тижнів після отримання матеріалів надається відповідному органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування.

В судовому засіданні було встановлено, що відповідачем не надано ніяких підтверджуючих доказів спричинення будівництвом бази відпочинку «Єлень» шкоди навколишньому природному середовищу.

Згідно до ст. 57 Лісового кодексу України, зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок здійснюється за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.

На підставі ст. 62 Лісового кодексу України, використання земельних лісових ділянок для видобування корисних копалин (крім видобування корисних копалин місцевого значення для власних потреб), прокладання кабельних ліній, трубопроводів та інших комунікацій, здійснення бурових, підривних та інших робіт, не пов'язаних з веденням лісового господарства, проводиться після надання цих ділянок для зазначених цілей у порядку, встановленому земельним законодавством, з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальних органів центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.

          Як визначено ч. ч. 3 та 4 ст. 18 Лісового кодексу України, довгострокове тимчасове користування лісами - засноване на договорі строкове платне використання лісових ділянок, які виділяються для потреб мисливського господарства, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, проведення науково-дослідних робіт. Довгострокове тимчасове користування лісами державної та комунальної власності здійснюється без вилучення земельних ділянок у постійних користувачів лісами на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з постійними користувачами лісами та органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства.

          Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 20 Лісового кодексу України, тимчасові лісокористувачі на умовах довгострокового користування мають право, зокрема, за погодженням із власниками лісів, постійними лісокористувачами в установленому порядку зводити тимчасові будівлі і споруди, необхідні для ведення господарської діяльності.

          Як вбачається з наявного в матеріалах справи проекту бази відпочинку ТОВ «Єлень», позивачем будуть побудовані такі споруди: збірно – розбірні дерев»яні житлові будиночки літнього використання, господарська та дитяча площадки, тіньовий навіс, паркові доріжки та площадки, пляж, площадка для сміттєвих контейнерів, спортивна площадка та сітчаста огорожа.

          Суд зазначає, що позивачем не передбачена зміна цільового призначення спірної земельної ділянки.

          Щодо листа відповідача на ім»я позивача від 24.07.2008 року № 05-205 «Про погодження матеріалів щодо вибору місця розташування земельної ділянки», суд зазначає наступне.

          У зазначеному листі відповідач в обґрунтування своєї відмови посилається на розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10 квітня 2008 р. «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками».

          Як вбачається зі змісту зазначеного розпорядження Кабінету Міністрів України, з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок (далі - ділянки) Мінприроди, Мінагрополітики, Міноборони, Держкомлісгоспу та Держкомзему до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері: зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, крім ділянок, необхідних для будівництва, реконструкції та капітального ремонту автомобільних доріг загального користування, для будівництва та обслуговування об'єктів енергетичної інфраструктури (газо-, нафтопроводів, газових та нафтових терміналів, газових та нафтових свердловин, ліній електропередачі, електростанцій, електропідстанцій, розподільних пунктів) за умови обґрунтування неможливості реалізації альтернативних варіантів їх розміщення; відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства.

          Суд вважає за необхідне зазначити, що вказаним розпорядженням Кабінету Міністрів України заборонено прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок у власність та оренду саме із зміною її цільового призначення.

          В судовому засіданні встановлено, що позивач не мав наміру для цільового призначення земельної ділянки, а тому суд не бере до уваги зазначене твердження відповідача.

Тому, суд приходить до висновку, що відповідачем були порушені принципи обґрунтованості та розсудливості (пункти 3 та 6 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України), а також, що суб’єкт владних повноважень не довів правомірність своєї відмови відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок чого позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

У порядку ст. 94 КАС України суд присуджує до стягнення з Державного бюджету на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Враховуюче викладене, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області про визнання неправомірною відмови в узгодженні акту вибору земельної ділянки - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області в узгодженні акту вибору обстеження земельної ділянки від 03.03.2008 року площею 0,9700 га для розміщення й обслуговування об»єкта рекреаційного призначення (база відпочинку) за рахунок земель лісогосподарського призначення, які перебувають у користуванні Державного підприємства «Краснолиманське лісове господарство» в районі с. Щурово Краснолиманської міської ради Донецької області.

Зобов»язати Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Танаид» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 10 серпня 2009 року.

Повний текст постанови складено 14 серпня 2009 року

          Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Галатіна О.О.