ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 травня 2015 року м. Київ К/9991/34961/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
розглянула у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.12.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2012 по справі №2а-6782/10/2670 за позовом Повного товариства «Ломбард «Україна» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.12.2011, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2012, позовні вимоги Повного товариства «Ломбард «Україна» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень - задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 03.11.2009 №00036222-01/0/48056 та від 22.12.2009 №00036222-01/1.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Державна податкова інспекція у Дарницькому районі міста Києва Державної податкової служби 21.05.2012 звернулася з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 16.07.2012 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.12.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2012, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування своїх вимог Державна податкова інспекція у Дарницькому районі міста Києва Державної податкової служби посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, статті 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 2 рішення Київської міської Ради від 25.08.2009 №994/944, статей 86 та 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі міста Києва проведено планову виїзну перевірку Повного товариства «Ломбард «Україна» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2006 по 30.06.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 по 30.06.2007, за результатами якої складено акт перевірки від 15.10.2009 №13100/22-01/30631919.
Перевіркою встановлено заниження податкового зобов'язання по платі за землю за І півріччя 2009 року на суму 239,49грн. Так, повне товариство «Ломбард Україна» є користувачем земельної ділянки загально площею 17,65 м2 за адресою: місто Київ, вулиця Дніпродзержинська, 120, кв.5. Згідно з даними державного земельного кадастру базова вартість 1 м2 складає 763,88грн. Повним товариством «Ломбард «Україна» подано податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, згідно з яким позивач самостійно визначив податкове зобов'язання з податку на землю у розмірі 239,49грн.
За висновками податкового органу нарахування позивачем земельного податку на 2009 рік має відбуватись відповідно до пункту 2 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 №944/944 «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві» яким встановлено, що з 01.04.2009 плата за земельні ділянки (крім земель, які використовуються державними та комунальними підприємствами, установами, організаціями для ведення лісового господарства, для водогосподарських потреб, та земель, зайнятих зеленими насадженнями загального користування, житловим фондом, об'єктами інженерно-транспортної інфраструктури, крім присадибних і садових земельних ділянок, а також визначених Київською міською радою, прийняті рішення про їх передачу у власність або в користування, але документи, що посвідчують права на такі земельні ділянки, не зареєстровані), які використовуються суб'єктами господарської діяльності, але право власності на які або право оренди яких в установленому законодавством порядку не оформлено (не переоформлено), справляється в розмірі мінімальної річної орендної плати за земельні ділянки, встановленої статтею 21 Закону України «Про оренду землі».
На підставі акту перевірки від 15.10.2009 №13100/22-01/30631919 Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі міста Києва прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.11.2009 №00036222-01/0/48056, яким Повному товариству «Ломбард «Україна» визначено податкове зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 239,49грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції на у розмірі 170,00грн.
За результатами адміністративного оскарження зазначеного рішення скаргу позивача було залишено без задоволення задоволено, а податкове повідомлення-рішення від 03.11.2009 №00036222-01/0 - без змін, у зв'язку з чим Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі міста Києва прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.12.2009 №00036222-01/1.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків та зборів.
Частиною другою статті 14 зазначеного Закону передбачено, що загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про плату за землю» ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Земельний податок є загальнодержавним податком, ставки якого, порядок обчислення і сплати можуть встановлюватись і змінюватися виключно Законом України «Про плату за землю». Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями диференціювати та затверджувати ставки земельного податку в межах, встановлених цим Законом.
Нарахування земельного податку відповідно до Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 №944/944, яким встановлено земельний податок у розмірі вищому, ніж передбачено Законом України «Про плату за землю», є порушенням податкового законодавства.
Крім того, суди також обґрунтовано взяли до уваги те, що постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 27.09.2010, яка набрала законної сили у встановленому законом порядку, пункт 2 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 №944/944 визнано незаконним і нечинним з моменту прийняття.
Враховуючи викладене, висновок судів попередніх інстанцій про неправомірність податкових повідомлень-рішень від 03.11.2009 №00036222-01/0/48056 та від 22.12.2009 №00036222-01/1 є правильним.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав вважати, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 210, 2201, 223, 224, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.12.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16.05.2012 по справі №2а-6782/10/2670 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв