Ухвала суду № 44759720, 04.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2015
Номер справи
814/3809/14
Номер документу
44759720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 814/3809/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Бабенко К.А

У Х В А Л А

Іменем України

04 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Василенка Я.М., Кузьменка В.В., розглянувши адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Арбузинському районі Миколаївської області на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації, Управління Пенсійного фонду України в Арбузинському районі Миколаївської області про визнання неправомірним та скасування Рішення, визнання неправомірними дій, -

В С Т А Н О В И В :

В зв'язку з неприбуттям жодного з представників осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до п. 2 частини першої ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 квітня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Арбузинському районі Миколаївської області подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог скасувати та прийняти в цій частині нове судове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Згідно з частиною першою ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Як вбачається зі змісту апеляційної скарги, Відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Арбузинському районі Миколаївської області, фактично оскаржено судове рішення лише в частині задоволення адміністративного позову, у зв'язку з чим, в апеляційному порядку переглядається судове рішення лише в частині, що оскаржується.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується Посвідченням Серії НОМЕР_1, виданим 27 лютого 2010 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 10).

Як зазначено в Листі Відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Арбузинському районі Миколаївської області, №2336/04 від 21 травня 2012 року, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.99), Позивачу призначено пенсію за віком як ліквідатору наслідків на ЧАЕС з 10.11.2009 року.

А як вбачається з Витягу з Протоколу засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України №71 від 26.02.2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.54), на підставі представлених документів визнано безпідставною видачу Позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 у зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження.

На переконання Відповідача - Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України з 03.07.1986 року по 15.07.1986 року включно Позивач перебувала в селі Старі Соколи, що знаходилось за межами 30-ти кілометрової зони відчуження, що підтверджується табелем обліку робочого часу, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с. 103), у зв'язку з чим, Рішенням Відповідача - Управлінням Пенсійного фонду України в Арбузинському районі Миколаївської області, №4/1 від 04 квітня 2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.58-60), припинено виплату пенсії Позивачу з 01.04.2014 року, тому як її позбавлено статусу ліквідатора аварії на ЧАЕС.

Як вбачається з Довідки Науково-виробничого об'єднання «Прип'ять» Міністерства атомної енергетики і промисловості СРСР №21025 від 06.11.1991 року, копія якої також наявна в матеріалах справи (а.с. 98), ОСОБА_1 безпосередньо була задіяна в роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР від 29.12.1987 року №1497-378 і постановою Ради Міністрів СРСР від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах, у відповідності до списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173. Робота проводилась з 03.07.1986 року по 15.07.1986 року в 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС.

А з Довідки Миколаївського торгівельно-виробничого підприємства «Корабел-Океан» №1923 від 06.10.1993 року, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 98), вбачається, що Позивач, як працівник підприємства КОПа Корабельного району, з 03.07.1986 року по 16.07.1986 року знаходилась у відрядження по роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Київської області в м. Прип'ять; на підставі Наказу №140 від 01.07.1986 року Позивач був зайнятий на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії в якості повара 4 разряду з тарифною ставкою/окладом 50,3. Загальна кількість відпрацьованих годин складає 210; нараховано зверх середньомісячної заробітної плати, що збережена за місцем основної роботи, з урахуванням робіт по зонам - в трьохкратному розмірі.

Як вбачається з Пояснень Позивача (а.с.107-108), з 03.07.1986 року до 16.07.1986 року її направлено у відрядження кухараем КОПа Корабельного району міста Миколаєва у зону відчуження - місто Прип'ять.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII (надалі - Закон №796-XII), особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зі ст. 10 Закону №796-XII, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин третьої та четвертої ст. 15 Закону №796-XII, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях; видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 (надалі - Порядок) регулюються правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з п. 2 Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Відповідно до п. 3 Порядку, інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" і "Постраждалий від Чорнобильської катастрофи" (категорії 1, 2, З серії А) без відмітки про перереєстрацію, передбачену у абзаці першому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. № 135, з тимчасовими вкладками затвердженого цією постановою зразка для осіб, які станом на 1 жовтня 1998 р. не отримали відповідної довідки у Державному галузевому архіві Міністерства оборони, вважаються чинними до 1 травня 1999 року.

Згідно з п. 10 Порядку, зокрема посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що, оскільки Позивач фізично не міг перебувати в двох різних місцях одночасно, вона, як кухар, дійсно готувала обіди на базі їдальні в с. Старі Соколи (що підтверджується табелем обліку робочого часу), а потім відвозила приготовлені обіди в 30-ти кілометрову зону для годування людей, які виконували роботи з ліквідації наслідків аварії. Цим самим, Позивача було задіяно на роботах в межах 30-ти кілометрової зони відчуження, що власне і підтверджується Довідкою Науково-виробничого об'єднання «Прип'ять» Міністерства атомної енергетики і промисловості СРСР №21025 від 06.11.1991 року, у зв'язку з чим, Рішення Відповідача - Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене Протоколом №71 від 26.02.2014 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність виходу за межі позовних вимог згідно з вимогами ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України та визнання протиправним і скасування Рішення Відповідача - Управління пенсійного фонду України в Арбузинському районі Миколаївської області від 04 квітня 2014 року №4/1 щодо Позивача, як таке, що прийнято на підставі протиправного Рішення Відповідача - Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене Протоколом №71 від 26.02.2014 року.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Арбузинському районі Миколаївської області залишити без задоволення, а Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Василенко Я.М.

Кузьменко В.В.

.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Василенко Я.М.

Кузьменко В. В.