КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2136/15 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Ключкович В.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
03 червня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ключковича В.Ю.,
суддів Борисюк Л.П.,
Собківа Я.М.,
при секретарі Шевчук К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сушия" до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, треті особи - Головне управління Державної Казначейської служби України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Сушия» задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано відмову Київської міської митниці Державної фіскальної служби України щодо підготування висновку про повернення надміру сплачених коштів та повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, оформлену листом від 28.01.15р. №495/10/26-70-25-02. Зобов'язано Київську міську митницю Державної фіскальної служби України повторно розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Сушия» (ідентифікаційний код 35266336) щодо повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених сум коштів фінансової гарантії у розмірі 88 583 грн. 45 коп. (вісімдесяти восьми тисяч п'ятсот вісімдесяти трьох гривень сорока п'яти копійок).В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Київської міської митниці Державної фіскальної служби України підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що пстановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2014р. по справі №826/9473/14 за позовом ТОВ «Сушия" до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання протиправним та скасування рішення, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014р., позов задоволено. Визнано протиправним та скасувано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів №100250004/2014/000037/1 від 25.04.2014 р.
ТОВ «Сушия» звернулось до відповідача з заявою від 10.12.2014р. №Л1/12-14 щодо повернення надмірно сплачених коштів в розмірі 88583,45грн. на поточний рахунок ТОВ «Сушия» або ж вразі неможливості забезпечити повернення грошових коштів на поточний рахунок підприємства, зарахувати переплату в сумі 88583,45грн., в рахунок майбутніх платежів.
За результатом розгляду вказаної заяви, Київська міська митниця ДФС повідомила позивача листом від 28.01.15р. №495/10/26-70-25-02 про відсутність правових підстав для повернення коштів з Держбюджету України, посилаючись на те, що повернення коштів не було предметом розгляду справи №826/9473/14.
Даючи правову оцінку обставинам справи та діям відповідача, колегія суддів апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1 -3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно п. 2.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006р.№25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.01.2006р. №64/11938 (далі - Порядок №25/44), для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у м. Києві відкриті на ім'я митних органів за балансовим рахунком 3734 «депозитні рахунки митних органів» (далі - депозитний рахунок 3734).
Відповідно до п. 3.1, 3.3, 3.4 Порядку №25/44 сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в Головному управлінні Казначейства. Кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів, згідно з Порядком №25/44, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій: - зарахування до відповідних бюджетів України; - повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів.
Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з Порядком №25/44, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформленні митними органами в установленому порядку. Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, зокрема, здійснюється відповідно до Порядку №25/44 повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007р. №618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007р. за №1097/14364 (далі - Порядок № 618).
Відповідно до Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювало оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником, головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.
Окрім того, порядок повернення таких коштів регламентовано наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013р. № 787 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013р. за № 1650/24182 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів».
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про протиправну бездіяльність митного органу, яка виявилась у не вжитті передбачених законом дій на подану позивачем заяву про повернення надміру сплачених коштів та необхідність зобов'язання Київської міської митниці Державної фіскальної служби України повторно розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Сушия» щодо повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених сум коштів фінансової гарантії у розмірі 88 583 грн. 45 коп.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, який відповідачем в даній справі не виконано.
Згідно зі ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, що на думку колегії апеляційного адміністративного суду, дотримано судом першої інстанції.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст.ст. 41, 160,198,200, 205,206, 212, 254 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали складено та підписано 08.06.2015
Головуючий суддя: В.Ю. Ключкович
Судді: Л.П. Борисюк
Я.М. Собків
.
Головуючий суддя Ключкович В.Ю.
Судді: Борисюк Л.П.
Собків Я.М.