Постанова № 44744432, 14.05.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2015
Номер справи
804/9620/13-а
Номер документу
44744432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 травня 2015 рокусправа № 804/9620/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.

представника позивача: Корнійчук Анастасії Василівни

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої допомоги" Дніпропетровської обласної ради

на постанову Дніпрпетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року

у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої допомоги" Дніпропетровської обласної ради про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області до Дніпрпетровського окружного адміністративного суду із позовом до Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої допомоги" Дніпропетровської обласної ради про зобов'язання вчинити дії, просить зобов'язати відповідача виконати вимогу від 13.05.2013 року № 04-04-05-15/5908 в частині усунення порушень на загальну суму 1 841 575,16 грн., а саме:

а) відшкодувати зайво сплачені клінічним об'єднанням кошти в сумі 967 857,90 грн. за надані КП "Автопідприємство санітарного транспорту" послуги, шляхом перерахування КП "Автопідприємство санітарного транспорту" коштів на рахунок клінічного об'єднання з подальшим перерахуванням до обласного бюджету. Відобразити в обліку дебіторську заборгованість за КП "Автопідприємство санітарного транспорту" в сумі 967 857,90 грн. В іншому випадку, провести претензійно-позовну роботу щодо повернення безпідставно сплачених клінічним об'єднанням коштів за автотранспортні послуги;

б) відшкодувати у повному обсязі кошти, які використані клінічним об'єднанням для покриття витрат за комунальні послуги, спожити для потреб кафедр Дніпропетровської державної медичної академії (далі-Академія) у загальній сумі 311 474,22 грн., КЗ "Дніпропетровська станція швидкої медичної допомоги" ДОР (далі-Станція) у загальній сумі 315 929,17 грн., КП "Аптека КОШМД" в загальній сумі 2 297,42 грн., шляхом перерахування Академією, Станцією та КП "Аптека КОШМД" коштів на рахунок КЗ "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" з подальшим перерахуванням до обласного бюджету. Відобразити в обліку дебіторську заборгованість за Академією та Станцією в сумі 627 403,39 грн. Укласти угоду на умовах повного відшкодування Академією коштів за комунальні послуги. У разі незгоди з боку Академії, Станції та КП "Аптека КОШМД" провести претензійно - позовну роботу щодо повернення безпідставно сплачених клінічним об'єднанням коштів за комунальні послуги. В іншому випадку, стягнути з осіб, винних у покритті витрат, шкоду у порядку та розмірах встановлених законодавством.

в) відшкодувати зайво сплачені клінічним об'єднанням кошти через завищення підрядною організацією БК "Січеслав" вартості виконаних будівельних робіт в сумі 83 032,00 грн., шляхом перерахування коштів на рахунок КЗ "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" ДОР, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи. В іншому випадку, стягнути з винних осіб,шкоду у порядку та розмірах встановлених законодавством.

г) відшкодувати нестачу основних засобів на загальну суму 62 662,51 грн., шляхом повернення коштів в розмірі вартості майна, яке виявлено як недостача. Здійснити розрахунок збитків від нестачу у порядку та розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 року № 116 "Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей" з метою подальшого відшкодування.

д) відшкодувати недоотримані на загальну суму 10 291,33 грн. кошти за навчання лікарів-інтернів, шляхом перерахування недоотриманих коштів на рахунок КЗ "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" ДОР, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи. В іншому випадку, стягнути з винних осіб шкоду у порядку та розмірах встановлених законодавством.

е) повернути на розрахунковий рахунок КЗ "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" ДОР, зайво сплачені кошти нарахувань на заробітну плату у сумі 118,49 грн. та на лікарняні 213,77 грн. шляхом проведення перерахунку та відповідно взаємозвірок щодо суми єдиного внеску до Пенсійного фонду та шляхом зарахування в рахунок майбутніх платежів.

ж) відобразити за бухгалтерським обліком КЗ "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" ДОР та у формі № 7м "Звіт про заборгованість бюджетних установ" кредиторську заборгованість за використані комунальні послуги, не рахувалися та не зареєстрована в органах Державної казначейської служби в загальній сумі 87 054,46 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.10.2010 року по 28.02.2013 року складено акт від 27.03.2013 року № 04-16-36, в якому відображені виявлені порушення. В подальшому, на підставі виявлених порушень відповідачеві направлено вимогу від 13.05.2013 року № 04-04-05-15/5908, яка станом на час розгляду справи не виконана на загальну суму 1 841 575,16 грн. Оскільки відповідачем вимога в добровільному порядку не виконана, позивач просить суд зобов'язати відповідача виконати її на суму 1 841 575,16 грн. шляхом, вказаним у вимозі.

Постановою Дніпрпетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року позов задоволено частково.

Зобов'язано Комунальний заклад "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої допомоги" Дніпропетровської обласної ради виконати вимогу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 13.05.2013 року № 04-04-05-15/5908 на загальну суму 498 936, 64 грн., а саме: п. 3 щодо КЗ "Дніпропетровська станція швидкої медичної допомоги" ДОР та КП "Аптека КОШМД", п.4, 8, 10, 13 на суму 87 054, 46 грн.

В решті позовних вимог відмовлено.

Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що в ході розгляду справи судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем не виконано вимогу від 13.05.2013 року № 04-04-05-15/5908 в частині усунення порушень на загальну суму 498936,64 грн., суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача виконати вимогу ДФІ в Дніпропетровській області на вказану суму.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач (Комунальний заклад "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої допомоги" Дніпропетровської обласної ради) було подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відповідачем було оскаржено пункти 2, 3, 6 вимоги, які були скасовані судовим рішення у справі № 804/8823/13, яке набрало законної сили.

Представником позивача подано до апеляційного суду заперечення, згідно яких просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої існтанції без змін.

У судовому представник позивача проти апеляційної скарги заперечив, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін. Суду пояснив, що на даний час вимога фінансового органу не виконана.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що працівниками ДФІ в Дніпропетровській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги" Дніпропетровської обласної ради за період з 01.10.2010 року по 28.02.2013 року. За результатами ревізії 27.03.2013 року складено Акт № 04-16-36, в якому відображені виявлені в ходів ревізії порушення фінансової дисципліни відповідача.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції з позицією суду першої інстанції про можливість задоволення позову погодитися не можна з наступних підстав.

Колегія суддів апеляційної інстанції встановила, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, норми Закону України від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, Положення про Державну фінансову інспекцію України, затверджене Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином уповноважені державою органи не можуть на власний розсуд ухилятися від реалізації наданих їм повноважень, але й не мають права виходити за межі, встановлені законодавством.

Згідно матеріалів справи 13.05.2013 року позивачем направлено до відповідача лист № 04-04-05-15/5908 "Про направлення вимог щодо усунення порушень", яким зобов'язання відповідача вжити заходів щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень. А саме, за результатами ревізії встановлено порушення, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) завданих відповідачу на загальну суму 315929,17 грн. Відповідно до п. 3 Вимоги, відповідача зобов'язано відшкодувати в повному обсязі кошти за комунальні послуги спожиті для потреб КЗ «Дніпропетровська станція швидкої медичної допомоги» ДОР» (далі - «Станція») у розмірі 315 929,17 грн. шляхом проведення претензійно-позовної роботи. В іншому випадку, шляхом стягнення шкоди з винних осіб в порядку та розмірах встановлених законодавством.

На виконання даної вимоги Відповідачем до Господарського суду Дніпропетровської області було направлено позов до КЗ «Дніпропетровська станція швидкої медичної допомоги» ДОР» про стягнення 315 929, 17 грн. Господарським судом Дніпропетровської області Ухвалою від 11.01.2014 було відкрито провадження по справі № 904/121/14 за позовом Відповідача до КЗ «Дніпропетровська станція швидкої медичної допомоги» ДОР» про стягнення 315 929, 17 грн. За результатами розгляду справи судом було постановлено рішення від 21.03.2014р. Відповідно до вказаного рішення суду, в процесі розгляду судом справи встановлено, що у КЗ «Дніпропетровська станція швидкої медичної допомоги» ДОР відсутні майнові зобов'язання перед Відповідачем щодо сплати 315 929, 17 грн. Господарським судом також встановлено, що наявність договірних відносин між Відповідачем та КЗ «Дніпропетровська станція швидкої медичної допомоги» ДОР документально не підтверджується. Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 21.03.2014 у справі 904/121/14 залишено без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 30.07.2014.

В силу Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року N 499/2011, зазначена інспекція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (пп. 4 п. 4 Положення про Держфінінспекцію (Указ N 499/2011)).

Відповідно до п. 6 зазначеного Положення Держфінінспекція для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Також Положенням про Держфінінспекцію (Указ N 499/2011) установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція має право звернутися до суду в інтересах держави.

Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України від 26 січня 1993 року N 2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

На підставі наведеного колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про наявність в органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

У порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

У справі, яка розглядається, Інспекція пред'явила вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом України у постановах від 15 квітня 2014 року справа N 21-40а14, від 13 травня 2014 року справа N 21-89а14, від 18.09.2014 року справа 332а14.

Отже, суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права до встановлених у справі обставин, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись п. 3 ч.1. ст. 198, ст. 202, 205, 207 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої допомоги" Дніпропетровської обласної ради - задовольнити.

Постанову Дніпрпетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2014 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Комунального закладу "Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої допомоги" Дніпропетровської обласної ради про зобов'язання вчинити дії - скасувати.

В задоволені позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч.5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна