ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" жовтня 2011 р. справа № 2а-11204/10/0470
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Руденко М.А.
суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.
при секретарі судового засідання:Тепловій Г.Є.
за участю сторін
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року по адміністративній справі № 2а-11204/10/0470 за позовною заявою Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,-
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2010 року позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 9 502,40 грн. до державного бюджету: код платежу 21081100, ГУДКУ у Дніпропетровській області,, код банку 24246786, р/р 31115106700005, МФО 805012.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року (суддя Захарчук Н.В.) адміністративний позов задоволено в повному обсязі: стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області (код платежу 21081100, ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку 24246786, р/р 31115106700005, МФО 805012) фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 9 502,40 грн.
Мотивуючи рішення, суд першої інстанції вказав на те, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 року № 481/95 (зі змінами та доповненнями), в редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових засобів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого субєкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Вказав також на те, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідачкою оскаржено не було.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачка звернулась з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.11.2010 року. В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказала на те, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вказала також на те, що позапланова перевірка була проведена з порушенням вимог діючого законодавства, оскільки обставин для проведення перевірки не існувало. Суд першої інстанції не прийняв до уваги, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржувалось в адміністративного порядку та до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу в яких просив постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
В судовому засіданні відповідачка підтримала вимоги апеляційної скарги та просила постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року скасувати та в задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.
Заслухавши відповідачку, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги та матеріали справи вважає, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи 10.02.2010 року було проведено позапланову виїзну перевірку з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами магазину, що розташований за адресою м.Дніпропетровськ, пр.Кірова 56 та належить субєкту господарювання ОСОБА_1.
За результатами зазначеної перевірки складений акт № 40/32/НОМЕР_1 від 10.02.2010 року (а.с. 12-13). Перевіркою встановлено факт зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів не внесених до Єдиного державного реєстру, чим порушено вимоги ст.15 Закону України від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (зі змінами та доповненнями). Всього на момент перевірки у субєкта підприємницької діяльності в наявності 175 пляшок алкогольних напоїв на суму 7802,40 грн. та 188 пачок тютюнових виробів на суму 1 356,70 грн.
Відповідно до висновку перевірки ОСОБА_1 порушила вимоги ст.15 Закону України № 481.
На підставі висновків перевірки виконуючим обовязки Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 09 березня 2010 року №040432 до ПП ОСОБА_1 застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 7 802,40 грн. за зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання не внесеному до Єдиного Державного реєстру та 1700 грн. за зберігання тютюнових виробів у місці зберігання не внесеному до Єдиного Державного реєстру (а.с. 10).
Відповідачкою фінансові санкції в добровільному порядку сплачені не були, в звязку з чим Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області звернулось з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 9 502,40 грн.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що рішення про застосування фінансових санкцій прийнято обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та підстав та у спосіб, що передбачені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Окрім того, вказав на те, що рішення про застосування фінансових санкцій відповідачкою оскаржено не було.
Такі висновки суду першої інстанції колегія суддів вважає помилковими з наступних підстав.
Згідно з ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у розмірі 100 відсотків вартості партії товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 грн.
Штрафні санкції, згідно вказаної норми права, застосовуються за порушення правил зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до ст.1 зазначеного закону місцем зберігання визначено місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
При цьому, вищевказаним Законом передбачено поняття місця зберігання та місця торгівлі. Під місцем торгівлі, відповідно до ст.1 зазначеного закону це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів без обмеження площі, для алкогольних напоїв торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформлюється через продаж інших товарів.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»передбачено, що зберігання алкогольних напоїв здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого субєкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви субєкта підприємницької діяльності з обовязковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
На виконання ст. 15 зазначеного Закону, ДПА прийнято наказ від 28.05.2002 року №251 про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання. Пунктом 1.1 вищевказаного порядку, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено це перелік місць, що використовуються для зберігання спирту, та приміщень, що використовуються для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, який містить відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Пункт 2.1 Порядку встановлює, що до Єдиного реєстру вносяться: місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; місця зберігання спирту субєктів підприємницької діяльності виробників спирту та алкогольних напоїв; місця зберігання спирту субєктів підприємницької діяльності, які отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб, якщо його кількість перевищує 100 декалітрів на квартал.
Аналізуючи зазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів необхідно лише у разі здійснення торгівлі відповідними товарами та у разі наявності відокремлених місць зберігання.
Як видно з акту перевірки, алкогольні напої та тютюнові вироби знаходились за місцем їх реалізації, тобто в приміщенні магазину, що належить відповідачу. Отже підстави, для застосування фінансових санкцій у вигляді, відповідно до ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», відсутні.
З огляду на зазначені обставини, колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції таким, що ухвалено з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови про задоволення позову.
Керуючись статтями 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року по адміністративній справі № 2а-11204/10/0470 скасувати, в задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України, в порядку передбаченому ст. 212 КАС України.
Постанову виготовлено в повному обсязі 28.12.2011 року.
Головуючий:М.А. Руденко
Суддя:Л.М. Нагорна
Суддя:О.В. Юхименко