Ухвала суду № 44680497, 02.06.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2015
Номер справи
826/3784/15
Номер документу
44680497
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/3784/15 Головуючий у 1-й інстанції: Літвінова А.В. Суддя-доповідач: Межевич М.В.

У Х В А Л А

Іменем України

02 червня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., за участю секретаря судового засідання Кучкарової Я.Д., представника позивача Міхайліді Т.В., представника відповідача Шендрика С.В., розглянувши у відкритому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональне охоронне агенство "СТАФ" до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчини дії, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 16.12.2014 №50. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати постанову в частині задоволення позовних вимог та прийняти рішення про відмову у позові повністю, оскільки вважає, що судом порушено норми матеріального права, та не з'ясовано усі обставини справи, не вивчені та не враховані усі надані до суду докази.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві відповідно до підпункту «ж» пункту 184.1 статті 184 Розділу V Податкового кодексу України та у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, прийнято рішення від 16.12.2014 №50 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Позивач не погоджуючись з прийняттям оскаржуваного рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, звернувся до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову частково.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно з підпунктом «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно із пунктом 184.2 статті 184 Податкового кодексу України анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «б» - «и» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби.

Анулювання реєстрації здійснюється на дату:

подання заяви платником податку або прийняття рішення органом державної податкової служби про анулювання реєстрації, якщо у свідоцтві про реєстрацію платника податку не було визначено граничний строк дії;

зазначену в судовому рішенні;

закінчення строку дії свідоцтва про реєстрацію платника податку;

що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відповідно до пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до абзацу першого частини одинадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Згідно з частиною дванадцятою статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі надходження державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Частина чотирнадцята статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачає, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Судом з'ясовано, що товариство з обмеженою відповідальністю «Регіональне охоронне агентство «Стаф» зареєстровано як платник податку на додану вартість з 30.04.2010 та діяло на підставі свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 10.02.2012 №200022960.

На виконання вимог статей 11, 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", товариством 25.04.2014 направлено державному реєстратору документи на підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджується копією опису документів.

Згідно з наданою копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 19.12.2014, вбачається, що товариство з обмеженою відповідальністю «Регіональне охоронне агентство «Стаф» зареєстроване за адресою: 04070, місто Київ, вулиця Ігорівська, будинок 11-а.

Як вбачається з матеріалів справи, правовою підставою для прийняття оскаржуваного рішення стали отримані від державного реєстратора відомості про відсутність товариства за його місцезнаходженням.

Проте, слід зауважити, що відповідач не надав суду належних доказів (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 16.12.2014) щодо наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональне охоронне агентство «Стаф» за своїм місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Матеріали справи свідчать, що відповідач керувався інформацією з власних баз даних.

Окрім того, відповідачем протягом серпня - грудня 2014 року здійснювались виїзні перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональне охоронне агентство «Стаф» на адресу: 04070, місто Київ, вулиця Ігорівська, будинок 11-а, що підтверджується актами державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 28.08.2014 №4597/26-56-22-03-09/37046213 та від 03.12.2014 №7140/26-56-22-04-04/37046213 «Про результати проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариство з обмеженою відповідальністю «Регіональне охоронне агентство «Стаф»; відповідачем здійснювалось листування із позивачем, при цьому поштова кореспонденція отримувалась товариством з обмеженою відповідальністю «Регіональне охоронне агентство «Стаф».

Разом з тим, будь-яких інших доказів на підтвердження обставин, які б свідчили про наявність підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України, відповідач суду не надав. Таких доказів апелянт не додав і до апеляційної скарги.

Водночас пунктом 184.10 статті 184 Податкового кодексу України передбачено, що про анулювання реєстрації платника податку податковий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.

Окрім того, процедура встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку до направлення державному реєстратору органом ДПС повідомлення встановленого зразка передбачена розділом XII Порядку обліку платників податків і зборів (далі - Порядок), затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300.

Відповідно до пункту 12.4 розділу XII Порядку щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Згідно з п. 12.5 розділу XII Порядку якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП (додаток 24) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.

Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про надсилання такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 19-ОПП (додаток 25).

Такі ж правила встановлення місцезнаходження платника податків закріплені і Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом ДПА України від 17 травня 2010 року № 336, зокрема підпунктами 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу ІІ, - щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.

Відповідно до пункту 3.2 розділу ІІ Положення у разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.

З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що контролюючий орган надсилає повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абзацом другим частини 14 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", лише після здійснення передбачених Порядком та Положенням заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи.

Судом з'ясовано, що доказів вчинення державною податковою інспекцією у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві дій, передбачених Положенням та Порядком, які повинні передувати направленню Державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, не надано. Надано лише копію довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що правомірною є вимога про визнання протиправним та скасування рішення державної податкової інспекції у Подільському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 16.12.2014 №50 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Регіональне охоронне агентство «Стаф».

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року - без змін.

Ухвала може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.В. Межевич

Суддя Г.В. Земляна

Суддя Є.О. Сорочко

Повний текст ухвали виготовлений 08.06.2015.

.

Головуючий суддя Межевич М.В.

Судді: Сорочко Є.О.

Земляна Г.В.