МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
20 травня 2015 року Справа № 814/1004/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Лісовської Н.В. за участю секретаря судового засідання Тимошевської О.І. у відкритому судовому засіданні розглянув адміністративну справу
за позовомзаступника прокурора Миколаївської області, вул. Спаська, 28, м. Миколаїв, 54030
додержавного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Жовтневому районі Миколаївської області Рябова Д.С., АДРЕСА_1, м. Миколаїв, 54050 провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, За участю представників сторін:
прокурор: Нижниченко О.С.,
від відповідача: Рябов Д.С.,
В С Т А Н О В И В:
Позивач - заступник прокурора Миколаївської області, звернувся до суду з позовом до державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Жовтневому районі Миколаївської області Рябова Данила Степановича (далі - відповідач).
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 157 га за кадастровим номером 4823380600:01:000:1753 та зобов'язати відповідача скасувати у Поземельній книзі запис про державну реєстрацію зазначеної вище земельної ділянки. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що порушення відповідачем встановленого порядку реєстрації земельної ділянки порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів, оскільки створює передумови для незаконного відведення земель.
Відповідач подав заперечення на позовну заяву, в яких вказано, що чинним законодавством не визначено порядок скасування державної реєстрації земельної ділянки (а. с. 38-40).
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача не заперечував проти задоволення позову, зазначив про відсутність правового регулювання зазначеного питання.
У судовому засіданні 20.05.2015 р. в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позов належить задоволенню, виходячи з наступного:
23.09.2014 р. відповідачем на підставі заяви ТОВ Миколаївського підприємства "Термінал-Укрхарчозбутсировина" та проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 157 га для розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури, підхідного каналу та причальних фронтів в межах території Галицинівської сільської ради Жовтневого району, здійснено державну реєстрацію зазначеної ділянки (а. с. 10, 19).
Позивач вважає дії відповідача протиправними з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною 6 зазначеної статті передбачено, що подання заявником документів не в повному обсязі є підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки.
Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051 (далі - Порядок).
Згідно п. 70 Порядку державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє, зокрема, наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Пунктом 107 Порядку передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.
На підставі п. 110 Порядку для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подається, окрім іншого, оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації).
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок земель водного фонду.
Земельна ділянка, яка зареєстрована відповідачем 23.09.2014 р. на підставі заяви ТОВ Миколаївського підприємства "Термінал-Укрхарчозбутсировина", віднесена до земель водного фонду (а. с. 31).
У той же час державна експертиза землевпорядної документації проведена Державним агентством земельних ресурсів України лише 02.12.2014 р. (а. с. 30), тобто після проведення державної реєстрації земельної ділянки.
На підставі п. 111 Порядку Державний кадастровий реєстратор приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.
Всупереч зазначеним вище нормам відповідач здійснив державну реєстрацію земельної ділянки за відсутності позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації.
Згідно ч. 2 ст. 39 Закону України "Про Державний земельний кадастр" дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.
П. 60 Порядку передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (частина 1 статті 11 КАС).
Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Жовтневому районі Миколаївської області Рябова Д.С. щодо реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 157 га для розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури, підхідного каналу та причальних фронтів в межах території Галициніської сільської ради Жовтневого району за кадастровим номером 4823380600:01:000:1753.
3. Зобов'язати державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Жовтневому районі Миколаївської області Рябова Д.С. скасувати в Поземельній книзі запис про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 4823380600:01:000:1753.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Повний тест постанови
виготовлено та підписано суддею 25.05.2015 р.
Суддя Н. В. Лісовська