ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" червня 2015 р. Справа № 926/602/15
За позовом прокурора Хотинського району Чернівецької області в інтересах держави в особі Чернівецької обласної державної адміністрації та Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області
до фізичної особи-підприємця Лазаря Олега Івановича
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
суддя Байталюк В. Д.
представники сторін:
від позивача-1 - Брезін В. В., довіреність від 18.05.2015 № 01.20-23/2274;
від позивача-2 - не з'явився;
від відповідача - Лазар О. І.
За участю прокурора Єленюк О. В.
СУТЬ СПОРУ: прокурор Хотинського району Чернівецької області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Чернівецької обласної державної адміністрації та Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області до фізичної особи-підприємця Лазаря Олега Івановича, с. Владична Хотинського району Чернівецької області, про внесення змін до договору оренди землі від 14.05.2007.
Позов мотивується тим, що на підставі розпорядження Хотинської райдержадміністрації від 26.04.2007 № 185-р передано фізичній особі-підприємцю Лазарю О. І. в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду загальною площею 19,9036 га, яка знаходиться за адресою: с. Ширівці Хотинського району Чернівецької області. 03.05.2007 на підставі вказаного розпорядження Хотинської райдержадміністрації в особі першого заступника голови районної державної адміністрації Скрипника С. М. та фізичною особою-підприємцем укладено договір оренди землі. Договір укладено строком на сорок дев'ять років. Пунктом 5 Договору передбачено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 169437,00 грн. Відповідно до пункту 10 вказаного Договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 1 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Загальна сума орендної плати за рік складає 1694,37 грн. Статтею 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % від нормативно грошової оцінки. Враховуючи, що станом на день подання позову нормативно-грошова оцінка земельної ділянки за Договором становить 294045,82 грн., прокурор просить суд внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 03.05.2007 в частині розміру орендної плати, що становить 8820,00 грн. та нормативно-грошової оцінки земельної ділянки - 294045,82 грн.
Ухвалою суду від 09.04.2015 порушено провадження у справі, розгляд її призначено на 22.04.2015.
Ухвалами суду від 22.04.2015, 06.05.2015 та від 20.05.2015 розгляд справи відкладався у зв'язку з неявкою представника Хотинської районної державної адміністрації.
Однак, другий позивач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, жодного разу явку свого представника у судове засідання не забезпечив та про причини його неявки суд не повідомив.
20.05.2015 прокурор надав суду заву про зменшення позовних вимог у якій просив внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 03.05.2007 в частині розміру орендної плати, що становить 7062,00 грн. та нормативно-грошової оцінки земельної ділянки - 235425,00 грн.
Вказана заява у відповідності до статті 22 Господарського процесуального кодексу України прийнята господарським судом.
До початку слухання справи прокурор надав суду заяву про збільшення позовних вимог у якій просив внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 03.05.2007 в частині розміру орендної плати, що становить 7062,75 грн. та нормативно-грошова оцінка земельної ділянки - 235425,00 грн.
Згідно частини четвертої статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. Частиною четвертою статті 29 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
З огляду на вищевикладене, суд приймає заяву прокурора про збільшення розміру позовних вимог до розгляду.
Представник Чернівецької обласної державної адміністрації вдруге в судове засідання з'явився не підготовлений, в матеріалах справи не орієнтувався, однак, позовні вимоги прокурора завжди підтримував в повному обсязі, незважаючи на те, що сума позову обрахована прокурором неправильно (до подання останньої заяви про збільшення позовних вимог).
Заслухавши пояснення сторін та прокурора, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, якими прокурор обґрунтовує свої вимоги, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
26.04.2007 на підставі розпорядження Хотинської районної державної адміністрації за № 185-р передано фізичній особі-підприємцю Лазарю О. І. в довгострокову оренду земельну ділянку на 49 років водного фонду загальною площею 19,9036 га, яка знаходиться за адресою: с. Шилівці Хотинського району Чернівецької області.
На підставі вказаного розпорядження Хотинська районна державна адміністрація в особі першого заступника голови районної державної адміністрації Скрипника С. М. та фізична особа-підприємець Лазарь О. І 03.05.2007 уклали договір оренди землі, який зареєстрований у Хотинському реєстраційному секторі Чернівецької регіональної філії ДП «Центр ДЗК» про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 04.05.2007 № 040872000003 (далі - Договір).
Згідно пункту 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 169437,00 грн.
У відповідності до пунктів 10, 11 Договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Загальна сума орендної плати за рік складає 1694,37 грн. та сплачується виключно у грошовій формі, щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця на розрахунковий рахунок Шировецької сільської ради Хотинського району.
Пунктом 13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається виключно у випадках, прямо передбачених законодавством, а також у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки з вини орендаря.
Згідно інформації відділу Держземагенства у Хотинському районі Чернівецької області відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07.05.2015 № 34-28-0.2-1223/2-15 нормативна грошова оцінка орендованої фізичною особою-підприємцем земельної ділянки площею 19,9036 га. становить 235425,00 грн.
Таким чином діючий розмір орендної плати за земельну ділянку, що виступає об'єктом Договору не відповідає вимогам чинного законодавства.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель» (далі - Закон), відповідно до частини п'ятої статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).
Відповідно до статей 15, 18 Закону, підставою проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, а нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктах незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше, ніж один раз у 5-7 років.
Статтею 20 Закону передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 23 Закону, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю, згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної за комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Рішенням XVI сесії Хотинської районної ради VI скликання від 25.12.2012 за № 347/16/12 затверджена технічна документація по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки на території Шировецької сільської ради (за межами населеного пункту) наданої в оренду для поливу саду, рибозведення для власних потреб та сінокосіння відповідачу
З витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07.05.2015 за № 34-28-0.2-1223/2-15, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки загальною площею 19,9036 га (кадастровий № 7325089200:04:003:0628) становить 235425,00 грн., внаслідок чого розмір орендної плати з урахуванням вимог статей 274, 288 Податкового кодексу України повинен складати 7062,75 грн.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічне положення закріплено в частині першій статті 188 Господарського кодексу України.
Згідно зі статтями 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Частини перша та друга статті 632 Цивільного кодексу України передбачають застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у статті 21 Закону України «Про оренду землі» як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України «Про плату за землю» втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом, згідно зі статтею 288 якого розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків та перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ураховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої Договором.
Таким чином, зважаючи на положення вищевказаних правових норм, умов Договору, положень Закону України «Про оцінку земель» та Податкового кодексу України, суд дійшов висновку про наявність підстав для внесення до спірного Договору змін щодо розміру орендної плати з метою приведення його у відповідність до вимог законодавства та усунення порушення сторонами законодавчих положень, обов'язкових для другого позивача і відповідача.
Відповідно до вимог частини другої статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір слід покласти на відповідача.
Також, у ході розгляду справи судом встановлено, що відповідач протягом 2013 року та 2014 року сплачує орендну плату у розмірі, який зазначає прокурор у позовній заяві. Відповідні оригінали платіжних документів надані відповідачем для ознайомлення. Однак, ані прокурор, ані позивачі про вказані обставини суд не повідомили. У зв'язку з цим ухвалою суду від 20.05.2015 визнано обов'язковою присутність представника Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області у даному судовому засіданні та попереджено другого відповідача про можливість застосування штрафу у випадку неявки його представника.
Однак, представник другого позивача у судове засідання не з'явився без поважних причин внаслідок чого за ухилення другого позивача від вчинення дій, покладених на нього господарським судом - неподання пояснень щодо сплати відповідачем заявленої у позові орендної плати та незабезпечення явки свого представника у судових засіданнях - на підставі пункту 5 статті 83 Господарського процесуального кодексу України стягнути з нього штраф.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 03 травня 2007 року, який укладений між Хотинською районною державною адміністрацією Чернівецької області та фізичною особою-підприємцем Лазарем Олегом Івановичем, зареєстрований у Хотинському реєстраційному секторі Чернівецької регіональної філії ДП «Центр ДЗК» 04.05.2007 за № 040872000003 та стосується земельної ділянки водного фонду, розташованої в с. Ширівці Хотинського району Чернівецької області, загальною площею 19,9036 га, в тому числі: під водою 10,8418 га, рілля - 4,3086 га, сінокіс - 4,1707 га, під дамбою дорогою - 0,5594 га, канава - 0,0231 га, а саме:
ь пункт 5 Договору викласти в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з рішенням XVI сесії Хотинської районної ради VI скликання від 25.12.2012 № 347/16/12 становить 235425,00 грн.»;
ь пункт 10 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Загальна сума орендної плати за рік складає 7062,75 грн.»
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Лазаря Олега Івановича (Чернівецька область, Хотинський район, с. Владична, індивідуальний ідентифікаційний номер 2825219359) в дохід державного бюджету України судовий збір в розмірі 1218,00 грн.
4. Стягнути з Хотинської районної державної адміністрації Чернівецької області (Чернівецька область, Хотинський район, м. Хотин, вул. О. Кобилянської, 2-А, ідентифікаційний код 04062191) в дохід державного бюджету України штраф у розмірі 1700,00 грн.
Повне рішення складено 08.06.2015.
Суддя В. Байталюк