8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 червня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/215/15
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Секірської А.Г.,
за участю
секретаря судового засідання Барашко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Сєвєродонецьку Луганської області справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області до Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 288 467,03 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,
ВСТАНОВИВ:
30 квітня 2015 року Державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» (далі - відповідач), в якому просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу ВАТ «Промхіммонтаж» в розмірі 288 467,03 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України. За відповідачем утворився податковий борг у сумі 288 467,03 грн., який складається з земельного податку з юридичних осіб 185 946,20 грн. (15 628,64 грн. згідно розрахунку від 23.01.2014 № 9001897929 з терміном сплати 30.01.2015; 20 100,17 грн. згідно розрахунку від 18.02.2015 № 9020505610 з терміном сплати 02.03.2015; 20 100,17 грн. згідно розрахунку від 18.02.2015 № 9020505610 з терміном сплати 30.03.2015; за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання нарахована пеня в розмірі 130 117,22 грн.) та податку на додану вартість (пеня в розмірі 102 520,83 грн. за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання).
З метою стягнення податкового боргу позивачем вжито такі заходи: на підставі ст. 59 Податкового кодексу України виставлено податкову вимогу форми «Ю» № 202 від 05.11.2012; на підставі ст. 89 Податкового кодексу України активи платника податків зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (№ витягу 46594699), проте податковий борг залишається несплаченим.
Позивачем направлено інкасові доручення до банків, обслуговуючих боржника: № 925 від 26.03.2015 в АТ «УкрСиббанк», № 2672 від 15.08.2013 в АТ «УкрСиббанк», № 504 від 22.02.2013 в АТ «УкрСиббанк», № 534 від 26.02.2013 в АТ «УкрСиббанк», № 1014 від 06.04.2015 в АТ «УкрСиббанк». Всі інкасові доручення повернуті без виконання.
На підставі викладеного, позивач просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу ВАТ «Промхіммонтаж» в розмірі 288 467,03 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав заяву про проведення судового засідання без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд дійшов до такого.
ВАТ «Промхіммонтаж» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 19.06.2008, № запису в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 13831340000002503 згідно свідоцтва серії АОО № 9049814 про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 8), взяте на облік як платник податків в СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську з 22.08.2008 за № 3817, про що видано довідку від 22.08.2008 № 57/29-011 (а.с. 5), є платником податку на додану вартість з 26.08.2008, що підтверджується свідоцтвом № 100329761 про реєстрацію платника податку на додану вартість від 23.03.2011 (а.с. 7).
На теперішній час за відповідачем існує податковий борг з земельного податку з юридичних осіб в розмірі 185 946,20 грн., який складається з самостійно визначених відповідачем податкових зобов'язань, згідно податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9001897929 від 23.01.2014 - 15 628,64 грн., термін сплати - 30.01.2015 (а.с. 25-26), податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9020505610 від 18.02.2015 - 20 100,17 грн. з терміном сплати 02.03.2015 та 20 100,17 грн. з терміном сплати 30.03.2015 (а.с. 27-28), а також нарахованої позивачем пені в розмірі 130 117,22 грн. за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків ВАТ «Промхіммонтаж» з земельного податку з юридичних осіб (а.с. 29-30).
Крім того, за відповідачем існує податковий борг з податку на додану вартість в сумі 102 520,83 грн., який складається з пені, нарахованої позивачем за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків ВАТ «Промхімонтаж» з податку на додану вартість (а.с. 31-32).
Загальна сума податкового боргу відповідача складає 288 467,03 грн.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із ст. 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.18 пункту 20.1); застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України (підпункт 20.1.19 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1).
Згідно із п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вже вищевказано, судом встановлено, що відповідачем до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ Міндоходів у Луганській області подано податкову звітність, у якій самостійно визначено податкові зобов'язання, а саме податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9001897929 від 23.01.2014 - 15 628,64 грн., термін сплати - 30.01.2015 (а.с. 25-26), № 9020505610 від 18.02.2015 - 20 100,17 грн. з терміном сплати 02.03.2015 та 20 100,17 грн. з терміном сплати 30.03.2015 (а.с. 27-28).
Разом з тим, відповідачем самостійно визначені податкові зобов'язання у встановлений п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України строк не сплачені.
Згідно із п.п. «а» п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Відповідно до п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня, визначена п.п. 129.1.1 п. 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Через несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань відповідачу нарахована пеня: з земельного податку з юридичних осіб - 130117,22 грн. (а.с. 29-30), з податку на додану вартість - 102520,83 грн. (а.с. 31-32).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що наявність за відповідачем податкового боргу у розмірі 288467,03 грн. знайшла своє документальне підтвердження.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Згідно із п. 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Пунктами 59.4 та 59.5 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
05.11.2012 уповноваженим представником відповідача отримано вимогу позивача від 05.11.2012 № 202, в якій зазначено загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 05.11.2012 у розмірі 75 872,82 грн. (а.с. 19).
Зазначена вимога у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не оскаржена.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до ст. 88 Податкового кодексу України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.
Згідно витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 38679373 від 08.11.2012 (а.с. 17), № 39229186 від 10.12.2012 (а.с. 15), № 39804069 від 28.01.2013 (а.с. 12), № 46594699 від 18.03.2015 (а.с.10) у податковій заставі перебуває майно відповідача за актами опису від 06.11.2012 № 76/19-071 на загальну суму 76829,94 грн. (а.с. 18), від 06.12.2012 № 89/19-071 на загальну суму 63809,49 грн. (а.с. 16), від 21.01.2013 № 12/19-00/71 на загальну суму 114948,79 грн. (а.с. 13-14), від 06.03.2015 № 38/12-14-25-71 на загальну суму 111944,09 грн. (а.с.11).
Позивачем направлено інкасові доручення до банків, обслуговуючих боржника: № 925 від 26.03.2015 в АТ «УкрСиббанк» на суму 7140,00 грн. (а.с. 20), № 2672 від 15.08.2013 в АТ «УкрСиббанк» на суму 143184,82 грн. (а.с. 21), № 2972 від 12.09.2013 в АТ «УкрСиббанк» на суму 143184,82 грн. (а.с. 21), № 2164 від 12.07.2013 в АТ «УкрСиббанк» на суму 143184,82 грн. (а.с. 22), № 504 від 22.02.2013 в АТ «УкрСиббанк» на суму 143184,82 грн. (а.с. 22), № 534 від 26.02.2013 в АТ «УкрСиббанк» на суму 143184,82 грн. (а.с. 23), № 1014 від 06.04.2015 на суму 7140,00 грн. в АТ «УкрСиббанк» (а.с. 24).
З довідки про банківські рахунки ВАТ "Промхіммонтаж" вбачається, що на дату звернення з даним позовом відкритими є наступні рахунки відповідача: № 26001246546401 АТ "Укрсиббанк", № 26002246546400 АТ "Укрсиббанк", № 26046246546400 АТ "Укрсиббанк".
Після відкриття провадження у даній справі позивачем направлялися інкасові доручення до АТ "Укрсиббанк": № 1236 від 21.05.2015 на суму 7140,00 грн. (№ рахунку 26002246546400), № 1245 від 22.05.2015 на суму 7140,00 грн. (№ рахунку 26002246546400), № 1240 від 22.05.2015 на суму 7140,00 грн. (№ рахунку 26001246546401), які повернуті банком без виконання на підставі п.12.7, п.12.11 глави 12, п.10.9 глави 10 Інструкції НБУ "Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" від 21.01.2004 № 22 - у зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника, та арештом коштів іншими виконавчими документами.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позивачем у повній мірі доведено суду відсутність у ВАТ «Промхіммонтаж» коштів достатніх для погашення податкового боргу у розмірі 288467,03 грн. та неможливість погашення податкового боргу за рахунок коштів відповідача.
21.04.2014 позивачем прийнято рішення № 1/12-14-25-85 про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, ВАТ «Промхіммонтаж» (а.с. 39).
Враховуючи, що на час розгляду адміністративної справи сума податкового боргу відповідачем не сплачена, а позивачем вжито всіх можливих та необхідних попередніх заходів щодо стягнення податкового боргу, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області до Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 288 467,03 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі задовольнити повністю.
Надати дозвіл Державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області на погашення усієї суми податкового боргу Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» в розмірі 288 467,03 грн. (двісті вісімдесят вісім тисяч чотириста шістдесят сім гривень 03 коп.) за рахунок майна Відкритого акціонерного товариства «Промхіммонтаж» (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, 5-А, код ЄДРПОУ 35774498), що перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна від 06.11.2012 № 76/19-071, від 06.12.2012 № 89/19-071, від 21.01.2013 № 12/19-00/71, акту опису майна щодо заміни предмета податкової застави від 06.03.2015 № 38/12-14-25-71.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя А.Г. Секірська