Ухвала суду № 44640095, 03.06.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
814/1402/15
Номер документу
44640095
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/1402/15

Категорія: 3.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Князєв В.С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Градовського Ю.М.судді -Лук'янчук О.В.

(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання сторін, справа

розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України )

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Миколаївської міської організації Комуністичної партії України на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року по справі за позовом Виконавчого комітету Миколаївської міської ради до Миколаївської міської організації Комуністичної партії України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Миколаївське міське управління УМВС в Миколаївській області, Управління служби безпеки України в Миколаївській області, Прокуратура міста Миколаєва, Відділ ДАІ з обслуговування міста Миколаєва УДАІ УМВС України в Миколаївській області, про обмеження в реалізації права громадян на організацію і проведення мітингів, зборів, походів, демонстрацій, -

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2015 року Виконавчий комітет Миколаївської міської ради (надалі - Позивач) звернувся до суду з позовом до Миколаївської міської організації Комуністичної партії України (надалі - Відповідач), в якому просив:

- обмежити відповідачу та іншим особам (крім органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, які будуть проводити офіційні заходи) в реалізації права громадян на організацію і проведення мітингів, зборів, походів, демонстрацій шляхом заборони проведення 01.05.2015 року демонстрації та мітингу, які заплановані зі збором учасників о 09:00 на вул. Радянській біля готелю «Україна», початком руху колони о 09:40, початок мітингу на площі Леніна о 10:00, закінчення заходу об 11:30;

- визначити відповідачу місцем проведення 01.05.2015 року демонстрації та мітингу, яка запланована зі збором учасників о 09:00, одно з місць встановлених рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 25.03.2014 року №244.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проведення зазначеного заходу може негативно вплинути на громадський порядок, безпеку, життя та здоров'я мешканців міста. Ці заходи будуть перешкоджати проведенню інших запланованих святкових спортивних та культурних заходів. Під час проведення зазначених заходів не виключається проведення провокацій, направлених на дестабілізацію суспільної ситуації, порушення правопорядку і громадської безпеки в місті, посягання на життя, здоров'я та безпеку громадян.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.04.2015 року позовні вимоги задоволені частково. Обмежено відповідачу можливість проведення на вул. Радянській та площі Леніна у місті Миколаєві зборів, мітингів, походів і демонстрацій, які заплановані зі збором учасників о 9:00 годині на вул. Радянській, початком руху колони о 9:40 годині, початком мітингу на площі Леніна о 10:00 годині, закінченням заходу об 11:30 годині 01.05.2015 року. Визначено відповідачу місця для проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій 01.05.2015 року: площу перед Будинком культури «Будівельник» (вулиця Спаський спуск, 13, з боку вулиці Нікольської); площу перед концерт-холом «Юність» (проспект Жовтневий, 39-а); площу перед колишнім кінотеатром «Іскра» (вулиця Бутоми 1-а); площу перед Будинком культури «Металург» (проспект Жовтневий, 321); сквер «Ради Європи» (бульварна частина вулиці Садової, від вулиці Нікольської до вулиці Потьомкінської). В решті позову - відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та винести нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 22.04.2015 року Миколаївський міський комітет Комуністичної партії України повідомив позивача про те, що 01.05.2015 року відбудеться демонстрація і мітинг кількістю учасників до 3000 осіб. У повідомленні зазначалося, що збір учасників акції відбудеться о 9:00 годин на вулиці Радянській біля готелю «Україна», початок руху колони о 9:40, початок мітингу на площі В.І. Леніна о 10:00 годині, закінчення заходу об 11:30 годині. Також у повідомленні зазначено, що на заході буде використана звукопідсилююча апаратура.

Разом з цим на адресу відповідача надійшли листи від Миколаївської обласної державної адміністрації, в яких повідомлялося, що 01.05.2015 року о 9:00 годині відділ фізичної культури і спорту Миколаївської обласної державної адміністрації разом із департаментом освіти, науки та молоді облдержадміністрації проводитиме на вулиці Адміральській (від вулиці Фалеївської до вулиці Карла Лібкнехта) спортивний масовий захід «Молодіжні весняні старти», та в той же час на вулиці Радянській (від вулиці Велика Морська до вулиці Спаська) - спортивний масовий захід «Свято сімейного здоров'я для мешканців міста». У листах зазначалося про використання звукової апаратури протягом проведення цих заходів.

Також на адресу позивача надійшов лист від Миколаївського міського управління УМВС України в Миколаївській області від 27.04.2015 року №21/3-3259, в якому повідомлялося про збіг маршрутів руху учасників демонстрації представників Миколаївського обласного комітету Комуністичної партії України з місцями проведення інших масових заходів, що буде заважати їх проведенню. У листі зазначалося, що проведення зазначеної акції може призвести до виникнення конфліктних ситуацій, групових порушень громадського порядку, масових заворушень, закликів до вчинення дій, що загрожують громадському порядку, тобто може призвести до скоєння злочинів, передбачених статтями 279, 293, 296, 341 Кримінального кодексу України. У зазначеному листі було висловлено прохання до виконавчого органу місцевого самоврядування звернутися до адміністративного суду з позовом щодо встановлення обмежень на проведення зазначеного масового заходу шляхом заборони або перенесення до інших місць, або розмежування за часом його проведення.

Крім цього, цим органом була надана довідка про те, що за наявною оперативною інформацією окремими проукраїнськими активістами та громадськими організаціями заплановано здійснити спробу провокації та завадити проведенню масового заходу представникам Комуністичної партії України.

Від управління Служби безпеки України в Миколаївській області на адресу Миколаївського міського голови надійшов лист від 28.04.2015 року за №64/20-3970, в якому повідомлялося про отримання цим органом інформації щодо наявності на території південного регіону групи осіб, які мають намір дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію у м. Миколаєві та Миколаївській області при проведенні зборів, походів, демонстрацій, що може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу населенню або правам і свободам інших людей.

З метою забезпечення правопорядку, захисту прав і свобод, життя та здоров'я громадян, недопущення актів вандалізму, пошкодження пам'ятників та інших об'єктів історико-культурного значення, порушення їх первинного вигляду, а також попередження зіткнень і заворушень, відповідно до ч.2 ст.39 Конституції України та пп.3 п.б ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконкомом Миколаївської міської ради 25.03.2014 року було прийнято рішення №244, яким визначив перелік місць для проведення мирних зібрань громадян у м. Миколаєві з урахуванням різнополярності політичних поглядів учасників можливих масових заходів а саме: площа перед Будинком культури «Будівельник» (вул. Спаський спуск, 13, з боку вул. Нікольської); площа перед концерт-холом «Юність» (пр. Жовтневий, 39-а); площа перед колишнім кінотеатром «Іскра» (вул. Бутоми 1-а); площа перед Будинком культури «Металург» (пр. Жовтневий, 321); площа перед Обласним палацом культури (пл. Суднобудівельників, 3); сквер «Ради Європи» (бульварна частина вул. Садової, від вул. Нікольської до вул. Потьомкінської).

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки маршрут руху демонстрації відповідача проходить через місце проведення іншого масового заходу, а місце проведення мітингу фактично співпадає також з місцем проведення молодіжного спортивного масового заходу, що може призвести до виникнення конфліктних ситуацій, групових порушень громадського порядку, масових заворушень, закликів до вчинення дій, що загрожують громадському порядку, та у зв'язку з наявністю оперативної інформації про те що окремими проукраїнськими активістами та громадськими організаціями заплановано здійснити спробу провокації, слід визначити відповідачу інші місця для проведення зборів та мітингів.

Колегія суддів погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Статтею 11 Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод» визначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і здійснення цього права не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до сталої практики Європейського суду з прав людини, свобода мирних зібрань, як і свобода вираження, «є фундаментальним правом у демократичному суспільстві та є однією з підвалин такого суспільства» (Rassemblement jurassien et Unite jurassienne v. Switzerland, 1980).

Аналогічні позиції щодо реалізації передбаченого ст.11 вищевказаної Конвенції права на свободу мирних зібрань, Європейський суд з прав людини висловив також у рішеннях у справах «Станков та об'єднана македонська організація «Ілінден» проти Болгарії» (2001 рік), «Іванов та інші проти Болгарії» (2005 рік), «Християнська демократична народна партія проти Молдови» (2006 рік), «Оллінджер проти Австрії» (2006 рік) та інших.

Згідно ст.39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Це право є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей. За Конституцією України (стаття 68) кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.

Норма статті 39 Конституції України є основою, але встановлює лише загальне правило та зазначає про те, що обмеження щодо реалізації права може встановлюватися судом відповідно до закону, проте відповідне питання на законодавчому рівні не врегульоване.

Згідно з ч.3 ст.8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії. Вони застосовуються безпосередньо незалежно від того, чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно-правові акти.

Статтею 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.

Таким чином, обмеження у праві, передбаченому статтею 39 Конституції України допускається лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам.

Під злочином, відповідно до положень статті 11 Кримінального кодексу України, розуміється передбачене цим кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину.

Термін «заворушення» означає масовий вияв невдоволення кимсь, чимсь, протесту проти кого-, чого-небудь (Словник української мови: в 11 томах. - Том 3, 1972. - стор.61).

Отже, законодавець визначає, що обмеження права на мирні зібрання можливе з метою запобігання заворушенням чи злочинам. Таким чином, вбачається, що підставою для обмеження цього права є потенційна можливість виникнення заворушень або вчинення злочинів у зв'язку з реалізацією права на мирні зібрання. Законодавець не вимагає наявності фактів здійснених злочинів чи заворушень, як підстав для обмеження цього права.

Виходячи з наведених норм, та того, що маршрут руху демонстрації відповідача проходить через місце проведення іншого масового заходу, а місце проведення мітингу фактично співпадає також з місцем проведення молодіжного спортивного масового заходу, що може призвести до виникнення конфліктних ситуацій, групових порушень громадського порядку, масових заворушень, закликів до вчинення дій, що загрожують громадському порядку, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги щодо визначення відповідачу іншого місця для проведення зборів та мітингів.

Застосовані до відповідача обмеження в реалізації права на проведення зборів, мітингів та демонстрацій колегія суддів вважає цілком обґрунтованими, оскільки правовою підставою для їх застосування у відповідності до ст.11 Конвенції та ст.182 КАС України є існування реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей у випадку одночасного проведення в одному місці м.Миколаїва зборів, мітингів, походів і демонстрацій чисельними групами громадян, які дотримуються різних політичних та ідеологічних поглядів.

Також колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що додатковим підтвердженням існування такої небезпеки є події, які мали місце у м.Миколаєві з 22 на 23 листопада 2013 року, та 07 квітня 2014 року, під час яких відбулись сутички між представниками різнополярних політичних сил із застосуванням кийків, біт та травматичної зброї і були заподіяні тілесні ушкодження учасникам таких подій.

Що стосується позовних вимог щодо обмеження іншим особам (крім органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, які будуть проводити офіційні заходи) в реалізації права громадян на організацію і проведення мітингів, зборів, походів, демонстрацій шляхом заборони проведення 01.05.2015 року демонстрації та мітингу, колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції про неможливість їх задоволення, оскільки такі вимоги є неконкретними та невмотивованими.

Також суд правильно відхилив варіант проведення демонстрації відповідача на площі біля Обласного палацу культури (пл. Суднобудівельників, 3), оскільки згідно з повідомленням управління культури, національностей та релігії Миколаївської обласної державної адміністрації 01.05.2015 року з 10:00 до 20:00 на площі біля Обласного палацу культури (пл. Суднобудівельників, 3) заплановано проведенні іншого масового заходу - регіонального фестивалю - конкурсу хореографічного мистецтва «Миколаївські зорі».

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Миколаївської міської організації Комуністичної партії України - залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя:К.В. Кравченко Суддя: Суддя: Ю.М. Градовський О.В. Лук'янчук