УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2015 р. Справа № 876/8721/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Кузьмича С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в інтересах філії «Володимир-Волинська ДЕД» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22.08.2014р. у справі № 803/1592/14 за позовом Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання недійсним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в інтересах філії «Володимир-Волинська ДЕД» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» звернулося в суд з позовом до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання недійсним та скасування рішення № 0005081701 від 30 липня 2014 року.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 22.08.2014р. у справі № 803/1592/14 в задоволенні позовних вимог ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав з посиланням на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного рішення, норм матеріального права та неповне з'ясування всіх обставин справи просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Апелянт, згідно поданої заяви, просив розгляд справи проводити без участі його представника.
Відповідач в заперечені на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову суду законною та просить залишити її без змін.
Відповідач, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, явки представника в судове засідання не забезпечив.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, спір вирішено в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для її задоволення виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 30 липня 2014 відповідачем прийнято рішення № 0005081701, яким до філії "Володимир-Волинська ДЕД" ДП "Волинський облавтодор" застосовано штраф у сумі 28744,84 грн. та пеню в сумі 15359,03 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 23 вересня 2013 року по 19 липня 2014 року на підставі розрахунку.
Як підтверджується витягом реєстраційної довідки, філія "Володимир-Волинська ДЕД" ДП "Волинський облавтодор" перебуває на податковому обліку в Володимир-Волинській ОДПІ як платник податків з 25 жовтня 2005 року.
Відповідно до п.п. 2, 3-1 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
Згідно із п.1 ч.1 ст. 4 вказаного Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статті 1 Положення про філію "Володимир-Волинська ДЕД" ДП "Волинський облавтодор", філія є відособленим структурним підрозділом ДП "Волинський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", утвореного відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09 квітня 2002 року № 156. Філія не є юридичною особою; має окремий баланс; самостійно здійснює господарську діяльність; здійснює бухгалтерський і податковий облік, несе відповідальність за його вірогідність; здійснює оплату праці своїх працівників і надання їм трудових і соціальних пільг; розрахунки філії, включаючи виплату заробітної плати, проводяться бухгалтерією філії; контроль за діяльністю філії здійснюється шляхом надання ДП "Волинський облавтодор" статистичної звітності і податкових декларацій; забезпечення діяльності філії здійснюється начальником за рахунок коштів, переданих філії ДП "Волинський облавтодор" як оборотні кошти, отримані філією за результатами господарської діяльності; відповідальність за організацію бухгалтерського і податкового обліку покладається на головного бухгалтера філії; начальник філії несе відповідальність за своєчасність розрахунків з бюджетними і позабюджетними фондами, своєчасність виплати заробітної плати працівникам філії, за результати господарської діяльності філії.
Враховуючи викладене та виходячи із Положення про філію "Володимир-Волинська ДЕД" ДП "Волинський облавтодор", колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції, що зазначена філія має всі ознаки платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розумінні статті 4 вказаного Закону.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції щодо безпідставності та необґрунтованості доводів позивача про застосування до вказаних відносин положень Господарського кодексу України, оскільки ч.1 статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначає, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положеннями з ч.2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на платника єдиного внеску покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Матеріалами справи підтверджується, що базовим звітним періодом для філії "Володимир-Волинська ДЕД "ДП "Волинський облавтодор" є календарний місяць.
Згідно з абз.2 ч.12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску, зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Як вірно зазначено судом першої інстанції, вказана умова щодо пріоритету сплати єдиного внеску перед іншими зобов'язаннями платника стосується своєчасної виплати заробітної плати та єдиного внеску, та не надає підстав для сплати єдиного внеску в інші строки, ніж вказані у частині восьмій статті 9 цього Закону.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, спір щодо нарахування єдиного внеску, дати його сплати за період серпень 2013 року - травень 2014 року, між сторонами відсутній.
Підпунктами 4.1.1, 4.1.2 пункту 4.1 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 1622/24154 визначено, що єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача; єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Згідно з підпунктом 4.3.6 пункту 4.3 розділу IV вказаної Інструкції, нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що наведені правові норми не дають підстав вважати, що положення абз.2 ч.8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у двадцятиденний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку із неодержанням страхувальником цих коштів.
Аналіз наведених правових положень дає підстави колегії суддів погодитися із висновком суду першої інстанції, що нарахований єдиний внесок за відповідний базовий звітний період сплачується (перераховується) не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом незалежно від виплати заробітної плати працівникам та фінансового стану платника єдиного внеску.
Відповідно до ч.10, 11, 13 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Судом встановлено, що оскаржуваним рішенням від 30 липня 2014 року № 0005081701 Володимир-Волинською ОДПІ за період з 23 вересня 2013 року по 19 липня 2014 року нараховано 15359,03 грн. пені з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати страхових внесків за кожний день прострочення платежу, та 28744,84 грн. штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум із врахуванням кількості днів прострочення сплати єдиного внеску і розміру такого внеску за серпень 2013 року - травень 2014 року.
Як вбачається з розрахунку штрафу та пені до рішення від 30 липня 2014 року № 0005081701, 20 лютого 2014 року податковим органом приймалося рішення про нарахування штрафу та пені за період з 23 вересня 2013 року по 10 лютого 2014 року № 0000351701. Вказане рішення оскаржене у судовому порядку. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року у справі №803/409/14, що набрала законної сили на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2014 року, встановлено правомірність нарахування штрафу і пені до філії "Володимир-Волинська ДЕД" ДП "Волинський облавтодор" у зв'язку із несвоєчасною сплатою єдиного внеску за серпень-грудень 2013 року (операції з часткової сплати єдиного внеску проведені у жовтні-грудні 2013 року, лютому 2014 року). Разом з тим, рішенням, що є предметом спору у даній справі, у зв'язку із несвоєчасною сплатою недоїмки нараховано пеню на відповідну кількість днів прострочення платежу за серпень-грудень 2013 року за операціями від 02 березня 2014 року.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції щодо законності рішення від 30 липня 2014 року № 0005081701 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а відтак в задоволенні позовних вимог ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» відмовлено правильно.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги ДП «Волинський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в інтересах філії «Володимир-Волинська ДЕД» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22.08.2014р. у справі № 803/1592/14- без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
С.М.Кузьмич