Головуючий у 1 інстанції - Кониченко О.М.
Суддя-доповідач -
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2015 року справа №805/883/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.,
Сіваченка І.В.
При секретарі судового засідання Свято дух О.Б.,
За участю сторін по справі:
Позивач: не з'явився,
Відповідач: Пожидаєва О.О., (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015р. по справі № 805/883/15-а (головуючий І інстанції Кониченко О.М.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дії щодо коригування показників податкової звітності,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дії щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі податкової інформації від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 38143718) за період жовтень-грудень 2014 року» за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року; зобов'язання вилучити з АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» податкову інформацію від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 38143718) за період жовтень-грудень 2014 року» за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року та зобов'язання відновити в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» показники податкової звітності ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС», що зазначені у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015р. позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі податкової інформації від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 38143718) за період жовтень-грудень 2014 року» за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року; зобов'язано вилучити з АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» податкову інформацію від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 38143718) за період жовтень-грудень 2014 року» за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року; зобов'язано відновити в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредити в розрізі контрагентів» показники податкової звітності ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС», що зазначені у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Відповідач вважає, що ним правомірно було здійснено коригування показників податкової звітності позивача в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі податкової інформації від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 38143718) за період жовтень-грудень 2014 року». Провести зустрічну звірку було неможливо у зв'язку з тим, що позивач за юридичною адресою не знаходиться.
Представник позивача в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що відповідачем у відповідності до п.74.2 ст. 74 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» за період жовтень - грудень 2014 року, за наслідками яких складено податкову інформацію «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 38143718) за період жовтень - грудень 2014 року для врахування в роботі» від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718.
Зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» не встановлено за податковою адресою, у зв'язку з чим неможливо отримати документальне підтвердження порядку відображення в бухгалтерському та податковому обліку господарських відносин із платниками податків за жовтень - грудень 2014 року .
У Податковій інформації робиться висновок, що відсутність «ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» за юридичною адресою, в свою чергу, обумовлює відсутність факту реального здійснення господарської діяльності та об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів (послуг) за жовтень - грудень 2014 року, які підпадають під визначення ст. 185, ст. 187, ст. 188, ст. 198 Податкового кодексу України. Аналізом баз даних «ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» не має можливості підтвердити реальність господарських відносин з платниками податків за період жовтень - грудень 2014 року.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 03.01.2015р. місцезнаходження позивача: 84301 Донецька обл.., м.Краматорськ, вул.. Дворцева, будинок 10.
У деклараціях з податку на додану вартість за листопад, грудень 2014р. позивачем визначена податкова адреса: 84301 Донецька обл.., м.Краматорськ, вул.. Дворцева, будинок 10.
Відповідачем на адресу позивача : м.Краматорськ, вул.. Дворцева, будинок 10 було направлено запит від 13.01.2015р. за №411/10/05-15-22-02 про надання пояснень та документального підтвердження, який було повернуто без вручення адресату, що засвідчується відповідною довідкою поштового відділення.
На підтвердження відсутності позивача за місцезнаходженням, відповідачем надано довідку від 14.01.2015 року №7/7/05-15-07-03, згідно якої відповідач за адресою м.Краматорськ, вул..Дворцева,10, не знаходиться.
Про відсутність позивача за юридичною адресою відповідачем 15.01.2015р. за №2/10/18-02 направлено відповідне повідомлення згідно до ч.8 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Податкове повідомлення-рішення чи будь-яке інше рішення за наслідками складання податкової інформації від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 податковим органом не приймалось.
У п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України встановлено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
У п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способи здійснення податкового контролю наведені у статті 62 цього Кодексу, за приписами п.п.62.1 якої податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом: інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу.
Згідно п.71.1 ст.71 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань ( п.74.1, п.74.2 ст.74 ПК України).
Наказом Державної податкової служби України від 24 грудня 2012 року № 1197 «Про введення в експлуатацію інформаційної системи «Податковий блок» з 1 січня 2013 року було введено в експлуатацію ІС «Податковий блок» в органах державної податкової служби всіх рівнів.
Висновок суду першої інстанції про те, що виходячи з аналізу положень статті 74 ПК України, інформаційна система «Податковий блок» повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, колегія суддів вважає помилковим, оскільки наведене не передбачено цією нормою.
Згідно п.74.1.ст.74 ПК України перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
У п.72.1. ст.74 ПК України наведений перелік інформації, яка використовується для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу, до якої належить, зокрема, інформація, що надійшла: за результатами податкового контролю.
Суд апеляційної інстанції вважає, що внесення до електронної бази даних «Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» інформації, що надійшла за результатами податкового контролю, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про визначення позивачеві суми грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, відповідачем не приймалось.
Будь-яких коригувань у податкову звітність позивача на підставі податкової інформації від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 відповідачем не здійснювалось, що засвідчується витягом з картки облікових рахунків позивача.
Суд апеляційної інстанції вважає, що обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.
Дії відповідача щодо внесення до електронної бази даних «Автоматизована система співставлення Інформаційної системи Міністерства доходів і зборів України «Податковий блок» інформації, отриманої внаслідок здійснення дій по проведенню зустрічної звірки позивача, в даному випадку, не породжують для позивача обов'язкових юридичних наслідків.
Верховний суд України у постанові від 09 грудня 2014р. по справі №21-511а/14 зазначив, що висновки, викладені у акті перевірки, є відображенням дій податкових інспекторів, не породжують правових наслідків для платника податків і, відповідно, такий акт не порушує прав останнього. Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Виходячи із системного тлумачення статей 71, 72, 74 ПК, Верховний Суд України дійшов такого правового висновку: для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за результатами податкового контролю і не може бути виключена з баз даних, якщо дії зі здійснення такого контролю не визнані протиправними в установленому порядку.
В матеріалах справи відсутні докази визнання протиправними, в установленому порядку, дій відповідача щодо здійснення податкового контролю позивача, у зв'язку з чим виключення з бази даних інформації, внесеної на підставі цього акта, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованим.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції безпідставно задоволено позов.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015р. по справі № 805/883/15-а - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду 02 квітня 2015р. по справі №805/883/15-а - скасувати.
Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дії щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі податкової інформації від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 38143718) за період жовтень-грудень 2014 року» за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року; зобов'язання вилучити з АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» податкову інформацію від 26.01.2015 року за №9/05-15-22-02-38143718 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 38143718) за період жовтень-грудень 2014 року» за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року та зобов'язання відновити в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» показники податкової звітності ТОВ «ЕНЕРГОАУДИТ ПЛЮС», що зазначені у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період: жовтень 2014 року, листопад 2014 року, грудень 2014 року.
Судові витрати по справі у вигляді сплати судового збору покласти на позивача.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 02 червня 2015 року.
Постанова у повному обсязі буде складена 04 червня 2015 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
суддів: А.А.Блохін
І.В.Сіваченко