Постанова № 44592371, 26.05.2015, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
26.05.2015
Номер справи
607/6495/15-а
Номер документу
44592371
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.05.2015 Справа №607/6495/15-а

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

в складі: головуючого Грицака Р.М., за участю секретаря Палашовської У.А. позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Тернопіль про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок її пенсії, як державного службовця з 11.02.2009 року. В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що вона з 11.02.2009 року отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до ЗУ «Про державну службу». У лютому 2015 року вона дізналася, що при призначенні їй пенсії не були взяті до уваги такі складові заробітної плати, як виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески, що суттєво вплинуло на розмір її пенсії. 11.02.2015 року вона звернулася до відповідача з письмовою заявою з проханням провести перерахунок пенсії державного службовця з 11.02.2009 року враховуючи суми вищезазначених виплат нарахованих їй за період з 01.02.2007 року по 31.01.200 року та подала відповідні довідки про їх розмір. Однак ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м.Тернополі листом від 13.02.2015р. в перерахунку пенсії їй було відмовлено, в зв'язку з тим, що зазначені виплати не входили до складу заробітної плати зазначеної у довідках виданих Головним управлінням у Тернопільській області на основі яких призначено її пенсію. Вважає, дії відповідача незаконними, оскільки відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховується збір та ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. Посилання відповідача на те, що при призначенні йому пенсії в лютому 2009 року бралися до уваги довідки про складові заробітної плати в яких спірних виплат не було, вважає безпідставними, оскільки довідки, які нею були подані для призначення пенсії видавалися уповноваженими на те установами та не включення до них таких складових заробітної плати, як виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відбулося не з її вини. Тому просить поновити їй строк звернення до суду з адміністративним позовом, визнати дії відповідача щодо не включення нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань до розрахунку заробітної плати державного службовця при призначенні їй пенсії з 11.02.2009 року, визнати незаконною відмову ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Тернопіль щодо перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних виплат та зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії з 11.02.2009 року відповідно до Закону України "Про державну службу", з розрахунку 90 відсотків заробітку, з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань виплачених за період з 01.02.2007 року по 31.01.2009 року виходячи з їх розміру зазначеного в довідці Головного управління статистики в Тернопільській області від 06.02.2015 року за № 16/2-47.

Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду від 13 травня 2015 року, яка вступила у законну силу, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 11.02.2009 року по 14.10.2014 року включно залишено без розгляду.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі та просить його задовольнити. Представник відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Тернопіль в судовому засіданні позову не визнала та подала суду письмове заперечення в якому зазначає, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відносяться до інших надбавок, а тому вони не враховуються до заробітної плати з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця. Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено на основі заробітної плати зазначеної у довідках виданих Головним управління статистики в Тернопільській області поданих позивачем для призначення пенсії у 2009 році. Також, вказує, на те, що позивачем пропущенострок звернення до адміністративного суду з позовними вимогами, тому в задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, ознайомившись з наданими письмовими запереченнями, дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:

Позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Тернопіль та з 11.02.2009 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» зі страховим стажем 39 років 3 місяці з яких стаж державного службовця 23 років 10 місяців та 7 днів, що визнається стороною відповідача. Згідно довідок виданих 06.02.2015 року Головним управлінням статистики в Тернопільській області про складові заробітної плати (за формою, що затверджена Постановою правління ПФУ від 14.02.2011 року № 5-1) за № 16/2-48, та довідки №16/2-47 вбачається, що ОСОБА_1 за період з 01.02.2007 року по 31.01.2009 року нараховувалися та виплачувалися такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах державної влади. Як встановлено в судовому засіданні 11.02.2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії державного службовця з 11.02.2009 року враховуючи суми нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань виходячи з їх розміру зазначеного в довідках виданих 06.02.2015 року Головним управлінням статистики в Тернопільській області. На звернення ОСОБА_1 від 11.02.2015 року листом від 13.02.2015 рокуОСОБА_3 Пенсійного фонду України в місті Тернопіль повідомило позивача, щорозмір її пенсії призначенона основі довідок про складові заробітної плати, виданих Головним управлінням статистики в Тернопільській області, її розмір пенсії обчислено з середньомісячного заробітку в сумі 3409,12 грн., з яких 1675,00 грн. - посадовий оклад; 100,00 грн. - надбавка за 8 ранг; 532,50 грн. - надбавка за вислугу років - 30%; 1101,62 грн. - надбавки та премії. Даним листом ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м.Тернополі відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не відносяться до інших надбавок та не є складовою частиною заробітної плати державного службовця, а тому вони не враховується при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії, а також в зв'язку з тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань не входили до складу заробітної плати зазначеної у довідках виданих Головним управлінням статистики в Тернопільській області у 2009 році на основі яких призначено пенсію.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу». Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги. Згідно ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу». Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року№ 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутовихпотреб), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця. На суми виплаченої позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданих довідках Головним управлінням статистики у Тернопільській області від 06.02.2015 року за № 16/2-47, №16/2-48. Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати позивача та враховується при обчисленні розміру його пенсії. Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20 лютого 2012 року, від 28 травня й 06 листопада 2013 року у справах № 21-430а11, №21-125а13, №21-350а13 відповідно. Частиною першою статті 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про порушення прав позивача відповідачем, а тому позовні вимоги слід задовольнити частково, а саме визнати дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Тернопіль щодо відмови проведення перерахунку пенсії з 15.10.2015 року відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними та зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Тернопіль провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 15.10.2014 року з розрахунку 90 відсотків заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу». В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 69-72, 158-163, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Тернопіль щодо відмови проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 15.10.2014 року відповідно до Закону України «Про державну службу» неправомірними.

Зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Тернопіль провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 15.10.2014 року з розрахунку 90 відсотків заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».

Стягнути з державного бюджету України в користь ОСОБА_1 73 грн. 08 коп. судових витрат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий суддяОСОБА_4