Постанова № 44568494, 27.04.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
27.04.2015
Номер справи
522/3467/15-а
Номер документу
44568494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/3467/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 квітня 2015 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого одноособово судді Донцова Д.Ю.,

при секретарі судового засідання Кінгольц М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до суду з вказаним позовом, в подальшому подавши заяву про уточнення своїх вимог, відповідно до якої просила:

- визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському м. Одеси щодо не врахування при обрахуванні пенсії ОСОБА_1 до складу заробітної плати на підставі якого проводилось обчислення розміру пенсії інших виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії в сумі 1446,42 грн., а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 1434,36 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 12,06 грн., а також відмову врахувати винагороду за вислугу років, як посадовій особі органів податкової служби, яка має спеціальне звання "Інспектор податкової служби першого рангу" і яка виплачувалась" ОСОБА_1, на день звільнення, у розмірі 35%;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському м. Одеси провести нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 09 жовтня 2003 року і врахувати до її складу: 82% заробітної плати (в редакції Закону чинного на момент призначення пенсії: 09.10.2003 р.) на підставі якого проводилось нарахування розміру пенсії державного службовця - інші виплати в сумі 1446,42 грн., а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1434,36 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 12,06 грн., враховуючи довідку Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції від 24.10.2014 року №231/05-055; винагороду за вислугу років, яка виплачувалась ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.1997 року №1013 на день звільнення, у розмірі 35 % у сумі 118,30 грн.;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському м. Одеси витребувати з Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції уточнену на заміну виданої раніше довідки про складові заробітної плати станом на 01 лютого 2008 року (дата підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року №34), в якій має бути вказано: посадовий оклад - 1176,00 грн., надбавка за спеціальне звання - 100,00 грн., винагорода за вислугу років - 446,60 грн., середній розмір надбавки за високі досягнення у праці - 861,30 грн., середній розмір премії - 826,14 грн., середній розмір інших виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії на підставі якої і провести перерахунок пенсії;

- стягнути з управління Пенсійного фонду України в Приморському м. Одеси на користь ОСОБА_1 недоплачену суму пенсії за період з 17 травня 2014 року по 16 листопада 2014 року в сумі 3800,00 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона по 08 жовтня 2003 року працювала на посаді головного державного податкового ревізора - інспектора, інспектор податкової служби 1 рангу відділу справляння податків з фізичних осіб Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції. 08 жовтня 2003 року позивач була звільнена з посади у зв'язку із виходом на пенсію. 09 жовтня 2003 року позивач подала до управління Пенсійного фонду України в м. Кам`янець-Подільської та Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області необхідні документи для нарахування пенсії державного службовця. З травня 2014 року позивач отримує пенсію в м. Одесі.

Згодом позивачці стало відомо, що до складу заробітної плати на підставі якого проводилось нарахування розміру пенсії не включено інші виплати в сумі 1446,42 грн. та також не було враховано винагороду за вислугу років, як посадової особи органів державної податкової служби, яка має спеціальне звання "Інспектор податкової служби першого рангу" у розмірі 35%, які позивач отримувала на момент звільнення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року №1013, а враховано лише 20%.

18 листопада 2014 року позивачем направлено лист до управління ПФУ в Приморському районі м. Одеси з проханням провести обрахування пенсії (державного службовця) призначеної з 09 жовтня 2003 року, у відповідності до Закону. Проте, у відповідь на своє звернення позивач отримала лист від 25 листопада 2014 року №491/Ф-11 з відмовою в задоволенні її клопотання.

Позивач не погоджується з діями відповідача, та вважає, що має право на задоволення позовних вимог викладених в адміністративному позові.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 27 квітня 2015 року залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести нарахування пенсії ОСОБА_1 з 09 жовтня 2003 року по 18 серпня 2014 року та стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 недоплачену суми пенсії за період з 17 травня 2014 року по 18 серпня 2014 року.

Позивач у судове засідання не з'явилася про час та місце проведення судового засідання повідомлялася належним чином, згідно наданої до суду заяви про уточнення вимог адміністративного позову, просить справу розглядати у її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце проведення відповідач повідомлявся належним чином, причини неявки свого представника суду не повідомив. До суду надійшло письмове заперечення від представника відповідача, відповідно до якого представник просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.. В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача зазначив, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. У зв'язку з цим, застосовувати при обчисленні пенсії "інші виплати" не є можливим. Також представник зазначив, що відповідно до матеріалів пенсійної справи, стаж роботи позивача на посаді державного службовця складає 11 років 10 місяців 3 дні. Отже відповідно до п. 5 ст. 33 Закону України "Про державну службу" надбавка за вислугу років позивача встановлено у розмірі 20%.

Суд, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх письмовими доказами шляхом їх дослідження, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, одержуючи державну пенсію з 09.10.2003 р. призначену згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ.

Згідно довідки Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області №231/05-055 від 24.10.2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" виданій ОСОБА_1 надбавки, премії та інші виплати за період з жовтня 2001 року по вересень 2003 року становили: заробітна плата; надбавка за особливі умови праці; премії; інші виплати, які складаються з суми індексації грошових доходів населення - 12,06 грн. та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань -1434,36 грн.. На всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

18 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до відповідача про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням "інші виплати" згідно довідки Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області №231/05-055 від 24.10.2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII

Згідно відповіді на зазначене звернення управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси листом від 491/Ф-11 від 25.11.2014 р. надало відповідь, про відмову в проведенні перерахунку згідно довідки Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області №231/05-055 від 24.10.2014 року, оскільки чинним законодавством, зокрема Законом України "Про державну службу", постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" таке врахування не передбачено.

Однак суд не погоджується з думкою відповідача та на підставі ст. 224-2 КАС України, з урахуванням аналогічної позиції наведеної у Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 р. вважає необхідним зазначити.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 11.04.2013 р., тобто чинної на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У частині 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якого входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислені пенсії.

Відповідно до частини першої статті 66 вищезазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структура заробітної плати.

Враховуючи, що згідно довідок вбачається, що на суму матеріальної допомоги, грошової винагороди за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача та повинні бути враховані при обчислені пенсії.

Також, за змістом наведених норм винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органами державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, яка була чинна на час звернення позивача з даним адміністративним позовом, затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: за стаж роботи від 1 до 2 років - 5%; від 2 до 5 років -10%; від 10 до 15 років - 25 %; від 15 до 20 років - 30%; від 25 до 25 років - 35% від 25 та більше років - 40%, посадового окладу.

Як вбачається, з наданої до суду позивачем, довідки Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області від 24.10.2014 року №230/03-055, на дату призначення пенсії ОСОБА_1 отримувала заробітну плату, в яку входила, у тому числі, винагорода за вислугу років у розмірі 35% від посадового окладу -118,30 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, на яку нараховувалися та сплачувалися страхові внески до Пенсійного фонду.

Таким чином, винагорода за вислугу років у розмірі 35% посадового окладу позивача, згідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески до пенсійного фонду, повинна бути врахована в заробітну плату застрахованої особи при обчисленні пенсії.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідачем було безпідставно здійснено нарахування пенсії позивача з урахуванням надбавки за вислугу років у розмірі 20%.

Суд вважає, що в даному випадку відповідачем не було враховано, що стаття 33 Закону України "Про державну службу" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, оскільки позивач отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 35% до посадового окладу, то саме зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні його пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача витребувати з Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції уточнену на заміну виданої раніше довідки про складові заробітної плати станом на 01 лютого 2008 року (дата підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року №34), в якій має бути вказано: посадовий оклад - 1176,00 грн., надбавка за спеціальне звання - 100,00 грн., винагорода за вислугу років - 446,60 грн., середній розмір надбавки за високі досягнення у праці - 861,30 грн., середній розмір премії - 826,14 грн., середній розмір інших виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії на підставі якої і провести перерахунок пенсії., суд вважає зазначити про таке.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року №865 перерахунок пенсії пенсіонерам проводиться на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок. Відповідно до п. 5 цієї ж Постанови перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Враховуючи зазначене можливо зробити висновок, що при підвищенні посадових окладів у осіб віднесених до категорії державних службовців виникає право на перерахунок пенсії у відповідності до постанови КМУ №34 від 06.02.2008 року.

Однак, у зв'язку з відсутністю у суду належним чином підтверджених даних щодо порядку визначення та самого розміру складових заробітної плати ОСОБА_1, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, суд вважає частково необґрунтованою вимогу щодо зобов'язання відповідача витребувати з Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції уточнену на заміну виданої раніше довідки про складові заробітної плати станом на 01 лютого 2008 року (дата підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року №34), в якій має бути вказано заздалегідь визначені позивачем розміри: посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, винагороди за вислугу років, середній розмір надбавки за високі досягнення у праці, середній розмір премії, середній розмір інших виплат.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 8, 9, 11, 69-71, 99, 100, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Приморському м. Одеси щодо не врахування при обрахуванні пенсії ОСОБА_1 до складу заробітної плати на підставі якого проводилось обчислення розміру пенсії інших виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії в сумі 1446,42 грн., а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 1434,36 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 12,06 грн., а також відмову врахувати винагороду за вислугу років, як посадовій особі органів податкової служби, яка має спеціальне звання "Інспектор податкової служби першого рангу" і яка виплачувалась" ОСОБА_1, на день звільнення, у розмірі 35%.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському м. Одеси провести нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 19 серпня 2014 року і врахувати до її складу: інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1434,36 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 12,06 грн., з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи довідку Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції від 24.10.2014 року №231/05-055; винагороду за вислугу років, яка виплачувалась ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.1997 року №1013 на день звільнення, у розмірі 35 % у сумі 118,30 грн.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському м. Одеси витребувати з Кам`янець-Подільської об'єднаною державної податкової інспекції уточнену на заміну виданої раніше довідки про складові заробітної плати станом на 01 лютого 2008 року (дата підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2008 року №34), в якій має бути вказано: посадовий оклад, надбавка за спеціальне звання, винагорода за вислугу років, середній розмір надбавки за високі досягнення у праці, середній розмір премії, середній розмір інших виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії на підставі якої і провести перерахунок пенсії;

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському м. Одеси виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати пенсією ОСОБА_1, за період з 19 серпня 2014 року по 16 листопада 2014 року, з урахуванням складу заробітної плати на підставі якого проводилось обчислення розміру пенсії інших виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії в сумі 1446,42 грн., а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 1434,36 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 12,06 грн., а також відмову врахувати винагороду за вислугу років, як посадовій особі органів податкової служби, яка має спеціальне звання "Інспектор податкової служби першого рангу" і яка виплачувалась" ОСОБА_1, на день звільнення, у розмірі 35%.

В задоволенні іншої частини адміністративного позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу , постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя

27.04.2015