УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2015 р.Справа № 820/19648/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: П'янової Я.В. , Зеленського В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2015р. по справі № 820/19648/14 за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Публічне акціонерне товариство "Харківгаз", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення від 25.11.2014 р. №0000682202 Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області; розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 94 КАС України.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2015р. адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" до Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення було задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення від 25.11.2014 р. №0000682202 Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області.
Стягнуто з державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (місцезнаходження: 61109, м.Харків, вул. Безлюдівська, б.1, код ЄДРПОУ - 03359500) судовий збір у розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні сімдесят копійок).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2015р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, виклав свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2015р. без змін.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, представником позивача надано заяву про розгляд справи в письмовому провадженні, представником відповідача надано клопотання про розгляд справи за їх відсутністю.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що податковий орган звернувся до Дергачівської філії ПАТ "Харкігаз" із листом від 03.11.2014 року №4700/10/20-11-22-01 про надання до перевірки інформації, у якому просив позивача надати інформацію та документальне підтвердження щодо: дотримання вимог податкового законодавства в частині достовірності декларування доходів та податкових зобов'язань з податку на додану вартість з реалізації природного газу категорії споживачів "населення" за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р.; підтвердження факту наявності дебіторської заборгованості по категорії споживачів "населення" станом на 01.01.2013 р. у сумі (Філії) грн. та станом на 31.12.2013 р. у сумі (Філії) грн.; списання дебіторської заборгованості по категорії споживачів "населення": протягом січня-грудня 2013 року, згідно даних бухгалтерського обліку по списанню дебіторської заборгованості по рахунку 361 (рахунок філії) "Розрахунки за газ з населенням"; реалізації газу категорії споживачів "населення" за наступними критеріями: населення, що знаходиться на прямих розрахунках з ПАТ "Харківгаз" та на договорах з Відомствами; умови, що обсяг8 споживання природного газу не перевищує 2500 куб. м на рік, 6000 куб.м. на рік, 12000 куб.м. на рік та перевищує 12000 куб.м. на рік; облік використання природного газу за наявності газових лічильників та за їх відсутності; інформація щодо перерахунків по населенню. (а.с.7-9).
Підставою для отримання зазначеної інформації, відповідно до листа податкового органу, є проведення планової документальної перевірки Дергачівської філії ПАТ "Харківгаз" (код ЄДРПОУ 21181127) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року.
Листом від 10.11.2014 року за № 01-04/2182 Дергачівська філія ПАТ "Харківгаз" надала через канцелярію відповідь податковому органу щодо зазначеного вище запиту з відповідними підтверджуючими первинними документами. (а.с.10-12).
10.11.2014 року відповідачем на адресу Дергачівської філії ПАТ "Харківгаз" листом №4817/10/20-11-22-02 направлений акт про ненадання документів Дергачівською філією ПАТ "Харківгаз" (код ЄДРПОУ 24281127) за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. від 10.11.2014 р. №161/20-11-22-02/24281127 (а.с.13-15).
У зазначеному акті вказано, що станом на 10.11.2014 р. філією Дергачівської філії ПАТ "Харківгаз" не надано до перевірки документів, з питань щодо підтвердження факту наявності дебіторської заборгованості по категорії споживачів "населення" станом на 01.01.2013 р. у сумі 26894072,79 грн. та станом на 31.12.2013 р. у сумі 21688492,70 грн., а саме:
- не надано перелік фізичних осіб, по яким станом на 01.01.2013р. та станом на 31.12.2013р. лічиться дебіторська заборгованість;
- періоди виникнення даної заборгованості по кожному споживачу та її розмір, із зазначенням особового рахунку боржника, обсягу споживання природного газу, нарахування до сплати за використання газу, оплати за послуги газопостачання, дебіторської/кредиторської заборгованості на початок та на кінець кожного місяця;
- не надано інформацію щодо вжитих заходів по стягненню заборгованості з населення за отриманий газ, яка станом на 31.12.2013 р. залишилася неоплаченою.
Не погодившись з висновками, викладеними в акті, Дергачівська філія "Харківгаз" 17.11.2014р. направила до ОДПІ заперечення до акту від 10.11.2014 р. №161/20-11-22-02/24281127 (а.с.16). В даних запереченнях філія зазначила що при проведення СДПІ з ОВП у м.Харкові МГУ Міндоходів у Харківській області планової документальної перевірки головного підприємства ПАТ "Харківгаз" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2013 р., філією вже надавалися на запит СДПІ до перевірки, витребувані Дергачівською ОДПІ повторно первинні документи (а саме: перелік особових рахунків споживачів-фізичних осіб ПАТ "Харківгаз" (в розрізі відокремлених структурних підрозділів) за 2013 рік, вказано обсяг споживання природного газу, оплату та дебіторську/кредиторську заборгованість, що підтверджують дані бухгалтерського обліку на 10945 аркушах). Тобто зазначені в акті від 10.11.2014 р. №161/20-11-22-02/24281127 документи, були в повному обсязі надані ПАТ "Харківгаз" Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові МГУ Міндоходів, що підтверджується листом ПАТ "Харківгаз" №3369 від 03.11.2014 р. (а.с.19-21).
За висновками спірного акту від 10.11.2014 р. №161/20-11-22-02/24281127 про не надання документів Дергачівською філією ПАТ "Харківгаз" (код ЄДРПОУ 21181127) за період з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року, відповідачем було прийнято спірне податкове повідомлення - рішення від 25.11.2014 року № 0000682202 в сумі 510,00 грн. (а.с.26).
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що спірне податкове повідомлення-рішення є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки Дергачівською філією ПАТ "Харківгаз" надано відповідачу всі первинні документи, необхідні для проведення перевірки.
Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.75.1.,75.1.2 ст..75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Відповідно до пп. 20.1.6., пп. 20.1.8. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби для здійснення функцій, визначених податковим законодавством мають право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом. Під час проведення перевірок вивчати та перевіряти первинні документи, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку, інші регістри, фінансову, статистичну звітність, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Положеннями п.85.2 ст.85 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Судом першої інстанції було встановлено та не спростовано у суді апеляційної інстанції, що позивачем були надані відповідачу до перевірки такі документи: акти розрахунку реалізації природного газу населенню за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р. в розрізі місяців; головна книга по рахунку 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р.; банківські документи, що підтверджують надходження оплат за природній газ від категорій споживачів, в тому числі населення; оборотно-сальдова відомість за 2013 р., що відповідає вимогам п.44.1 ст.44 ПК України.
Колегія судів зазначає, що надані документи містять вичерпну інформацію щодо обсягів і вартості природного газу, реалізованого населенню в розрізі категорій і місяців 2013 року, суми нарахованих доходів від реалізації газу населенню в розрізі місяців та відповідно достатні для проведення аналізу податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме акту податкового органу від 10.11.2014 р. №161/20-11-22-02/24281127, позивачем не було надано до перевірки документи стосовно підтвердження факту наявності дебіторської заборгованості по категорії споживачів "населення" станом на 01.01.2013 р. у сумі 26894072,79 грн. та станом на 31.12.2013 р. у сумі 21688492,70 грн., а саме: переліку фізичних осіб, по яким станом на 01.01.2013р. та станом на 31.12.2013р. лічиться дебіторська заборгованість; періоди виникнення даної заборгованості по кожному споживачу та її розмір, із зазначенням особового рахунку боржника, обсягу споживання природного газу, нарахування до сплати за використання газу, оплати за послуги газопостачання, дебіторської/кредиторської заборгованості на початок та на кінець кожного місяця; інформації щодо вжитих заходів по стягненню заборгованості з населення за отриманий газ, яка станом на 31.12.2013 р. залишилася неоплаченою.
Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені вищезазначеними вимогами.
Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що збільшення або зменшення дебіторської заборгованості населення за спожитий природний газ перед постачальником ніякою мірою не впливає на декларування доходів такого постачальника, оскільки лише відображає рівень розрахунків за той природний газ, який вже відображено у складі доходів в момент його реалізації, перелік абонентів, по яких виникла дебіторська заборгованість у 2013 році не впливає на формування в податковому обліку доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, при розрахунку обсягів споживання природного газу населенням за відсутності газових лічильників позивач керується постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 року №619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенню у разі відсутності газових лічильників". База обліку абонентів не є первинним бухгалтерським документом та/або податковою звітністю в розумінні ПК України, а є лише автоматичним засобом обробки інформації, яка використовується для внутрішніх потреб підприємства.
На підставі вищевикладеного колегія судів робить висновок, що позивач надав всі первинні документи, необхідні для проведення податковим органом перевірки, оскільки перелік документів, які витребовувалися податковим органом, а також документи, які згідно з актом від 10.11.2014 р. №161/20-11-22-02/24281127 не були надані позивачем, не підпадають під визначення статті п.44.1 ст. 44 ПК України та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", а тому спірне податкове повідомлення-рішення, прийняте відповідачем, є неправомірним та підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2015р. по справі № 820/19648/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Пянова Я.В. Зеленський В.В.