УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.05.2015р. Справа № 876/5377/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Левицької Н.Г.,
судді Обрізка І.М.,
судді Сапіги В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові
апеляційні скарги управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, м.Львів
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2014р. у справі №2а-3719/11/1370
за позовом ОСОБА_1, м.Львів
до управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, м.Львів
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Державна податкова інспекція у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, м.Львів
про скасування реєстрації транспортного засобу, -
ВСТАНОВИВ:
28.03.2011р. позивач: ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, про скасування реєстрації транспортного засобу, просив скасувати державну реєстрацію транспортного засобу марки VOLKSWAGEN LT 35, 2002 року випуску, № кузова НОМЕР_2, д.н.з. НОМЕР_1.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач не звертався до Відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУМВС України у Львівській області з заявою про реєстрацію вказаного транспортного засобу та не видавав довіреності на вчинення такої дії від його імені іншою особою. Крім цього, ним не сплачувався податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. За таких обставин реєстрація на його ім'я зазначеного транспортного засобу є протиправною і підлягає скасуванню.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2014р. у справі №2а-3719/11/1370 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю, скасовано державну реєстрацію транспортного засобу марки VOLKSWAGEN LT 35, 2002 року випуску, № кузова НОМЕР_2, д.н.з. НОМЕР_1; стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 68,50грн. судового збору.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, його оскаржили управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Державна податкова інспекція у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, які в поданих апеляційних скаргах, посилаючись на те, що постанова винесена без повного та всебічного з'ясування обставин справи, з порушенням норм матеріального права, просили скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Крім того, Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області в апеляційній скарзі заявлено клопотання про залучення її в якості третьої особи у справі. Колегія суддів, порадившись на місці, вирішила вказане клопотання задоволити та залучити Державну податкову інспекцію у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Доводи апеляційної скарги управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області обґрунтовано тим, що відсутні підстави для скасування реєстрації транспортних засобів, передбачених п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. №138. Крім того, апелянт зазначив, що постановою старшого слідчого відділу прокуратури Львівської області, молодшим радником юстиції ОСОБА_2 від 23.05.2011р. накладено заборону на проведення реєстраційних операцій відносно транспортних засобів, серед яких і автомобіль VOLKSWAGEN LT 35, 2002 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1, до вирішення питання у кримінальній справі №181-0311.
Доводи апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області обґрунтовано тим, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд. Апелянт зазначає, що у даному випадку порушено порядок - державну реєстрацію транспортного засобу проведено, але податок фізичною особою фактично не сплачено на рахунок Державного бюджету України.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до вимог ст.197 КАС України, вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегією суддів апеляційного суду встановлено наступне:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 04.03.2010р. Відділом реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області на ім'я ОСОБА_1 здійснено першу реєстрацію в Україні транспортного засобу марки VOLKSWAGEN LT35, 2002 року випуску, № кузова НОМЕР_2, д.н.з. НОМЕР_1.
Про реєстрацію позивачу: ОСОБА_1 стало відомо у листопаді 2010р., у зв'язку із відкриттям Львівським окружним адміністративним судом 25.11.2010р. провадження у справі №2а-10971/10/1370 за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 24610,00грн (а.с.13). Як вбачається із позовної заяви, підставою звернення податкового органу стала інформація Західного ГРУ ПриватБанк про відсутність факту перерахування коштів до місцевого бюджету Франківського району м.Львова (а.с.5).
У відповідь на адвокатський запит ОСОБА_3 від 27.12.2010р., Львівський ВРЕР ДАІ при ГУ МВСУ у Львівській області листом від 15.01.2011р. за вих.№41зп повідомив, що в матеріалах, які послужили підставою для реєстрації транспортного засобу VOLKSWAGEN LT 35, 2002 року випуску, № кузова НОМЕР_2, д.н.з. НОМЕР_1, копія доручення і копія квитанції про сплату податку із власників транспортних засобів відсутні.
Статтею 3 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" визначено, що перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Відповідно до вимог ч.1 ст.34 Закону України "Про дорожній рух", державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Згідно із вимогами ч.1 ст.5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується, зокрема, фізичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.
Частиною 4 ст.5 цього ж Закону встановлено, що фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Вимогами ч.6 ст.5 вказаного Закону передбачено, що у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Колегія суддів апеляційного адміністративного суду зазначає, що оскільки обов'язковою умовою реєстрації транспортного засобу є попередня сплата податку з власників транспортних засобів, для повного та всебічного розгляду справи слід встановити, на підставі яких документів було зареєстровано автомобіль та чи наявна в матеріалах реєстраційної справи транспортного засобу квитанція про сплату відповідного податку перед здійсненням реєстрації, оскільки проведення такої без сплати податку є порушенням вимог Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів.
Згідно із вимогами пункту 3.6. Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом МВС України від 11.08.2010р. за №379 (далі - Інструкція), квитанції або платіжні доручення про сплату вартості послуг, спеціальної продукції та обов'язкових платежів власників ТЗ долучаються до реєстраційної справи (крім квитанцій про сплату збору за першу реєстрацію ТЗ, які повертаються власнику, а до справи долучаються їх копії).
Відповідно до вимог п.3.11. Інструкції, після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується із зазначенням П.І.Б. та дати.
На виконання ухвал Львівського окружного адміністративного суду про забезпечення доказів від 01.04.2011р. та про тимчасове вилучення доказів від 29.06.2011р., Львівським ВРЕР ДАІ при ГУ МВСУ у Львівській області надано копії документів, які стали підставою для реєстрації транспортного засобу марки VOLKSWAGEN LT 35, 2002 року випуску, № кузова НОМЕР_2, д.н.з. НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 (а.с.34-44).
В матеріалах наданої реєстраційної справи відсутня квитанція про сплату податку, пред'явлення якої органу реєстрації є обов'язковою при реєстрації ТЗ; відсутня довіреність на особу, уповноважену ОСОБА_1 на здійснення від його імені реєстрації транспортного засобу; відсутній запис уповноваженої посадової особи Львівського ВРЕР УДАІ про прийняте рішення щодо реєстрації транспортного засобу рішення.
Позивач в адміністративному позові зазначив, що він особисто не звертався із заявою до Львівського ВРЕР УДАІ про реєстрацію транспортного засобу та нікому на давав довіреностей на вчинення від його імені таких дій.
Крім того, відповідно до вимог п.8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. №1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мінюстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем у справі: управлінням державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області не подано належних доказів правомірності здійснення 04.03.2010р. першої реєстрації транспортного засобу VOLKSWAGEN LT 35, 2002 року випуску, № кузова НОМЕР_2, д.н.з. НОМЕР_1, на ім'я ОСОБА_1
Відтак, колегія суддів апеляційного адміністративного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про підставність позовних вимог позивача, тому першу реєстрацію, здійснену ВРЕР ДАІ при ГУМВС України у Львівській області 04.03.2010р. на ОСОБА_1 транспортного засобу VOLKSWAGEN LT 35, 2002 року випуску, № кузова НОМЕР_2, д.н.з. НОМЕР_1 необхідно скасувати.
Статтею 70 КАС України встановлено правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно із вимогами ч.1 ст.138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Колегія суддів оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, доводи управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про те, що постановою старшого слідчого відділу прокуратури Львівської області, молодшим радником юстиції ОСОБА_2 від 23.05.2011р. накладено заборону на проведення реєстраційних операцій відносно транспортних засобів, серед яких і автомобіль VOLKSWAGEN LT 35, 2002 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1, до вирішення питання у кримінальній справі №181-0311, до уваги колегією суддів апеляційного адміністративного суду не приймаються, оскільки вказана обставина не підтверджена належними та допустимими доказами.
Доводи апелянтів в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду першої інстанції не спростовують.
За приписами ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимогами ст.9 КАС України передбачено, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах справи, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Крім того, колегія суддів апеляційного адміністративного суду зазначає, що ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014р. Державній податковій інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги до вирішення адміністративної справи по суті, відтак, необхідно стягнути з Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 36,54грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки).
Відповідно до вимог ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись вимогами ст.ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
УХВАЛИВ:
1. Апеляційні скарги управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2014р. у справі №2а-3719/11/1370 за позовом ОСОБА_1 до управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Державна податкова інспекція у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, про скасування реєстрації транспортного засобу, - залишити без задоволення.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2014р. у справі №2а-3719/11/1370, - залишити без змін.
3. Стягнути з Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 36,54грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки), на призначений для цього рахунок з наступними реквізитами: "Отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м.Львова; код отримувача за ЄДРПОУ - 38007573; банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області; МФО - 825014; рахунок отримувача - 31219206781004; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, код суду 34668371".
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Н.Г. Левицька
Суддя І.М. Обрізко
Суддя В.П. Сапіга