Головуючий у 1 інстанції - Мельник І.Г.
Суддя-доповідач - Блохін А.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2015 року справа №265/1001/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Міронової Г.М. розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 31 березня 2015 року у справі № 265/1001/15-а за позовом Управління соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно сплаченої компенсації за надання соціальних послуг, -
В С Т А Н О В И В:
25 лютого 2015 року Управління соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради в особі начальника управління Стригунова В.О. (далі за текстом Управління) звернувся до Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області із зазначеним з адміністративним позовом мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачка перебувала на обліку в Управлінні, отримувала компенсацію непрацюючій особі, яка постійно надає соціальні послуги інваліду, який не здатний до самообслуговування. Дана компенсація відповідачці сплачувалася відповідно до Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29 квітня 2004 року, за надання соціальних послуг інваліду 1 групи ОСОБА_4. Компенсація за соціальні послуги відповідачу призначена відповідно до заяви від 07.04.2014 року. 17.09.2014 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року № 428 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558» на підставі якої внесено зміни, згідно яких компенсація за надання соціальних послуг не призначається фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам, яким призначено надбавку на догляд відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення» та «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно довідки УПФУ в Орджонікідзевському районі ОСОБА_4, якій відповідачка надає соціальні послуги, отримує пенсії інваліда 1 групи з урахуванням надбавки на догляд, у зв'язку з чим позивачем був зроблений перерахунок раніше призначеної ОСОБА_2 компенсації за надання соціальних послуг, в зв'язку з чим виявлені надміру виплачені кошти допомоги в розмірі 208,78 гривен, про що на адресу відповідачки було направлено лист з повідомленням про зміни в законодавстві щодо отримання компенсації за надання соціальних послуг. Однак на теперішній час кошти на рахунок Управління відповідачем не сплачено. Посилаючись на діюче законодавство Управління просило суд стягнути зі ОСОБА_2 незаконно отриману компенсацію непрацюючій фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги інваліду, який не здатний до самообслуговування в сумі 208,78 гривень.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 31 березня 2015 року у справі № 265/1001/15-а, позов - задоволено. Стягнуто з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради незаконно отриману компенсацію непрацюючій фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги інваліду, який не здатний до самообслуговування у розмірі 208 (двісті вісім) гривень 78 копійок.
Відповідач не погодилась з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду та направити справу до суду першої інстанціє для продовження розгляду у новому складі.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови порушені норми процесуального права. Судом не були розглянуті всебічно вимоги відповідача, обставини, які мають значення для приймання рішення, судом встановлені не вірно. Крім того, судом не вірно застосовано норми постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року № 558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги».
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд апеляційної скарги проводиться в порядку письмового провадження. Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 року № 558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги» далі Прядок), був затверджений Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги.
Згідно п.п. 1,2 Порядку непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація) виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у таких розмірах: 15 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам 1 групи. Порядком також визначено на підставі яких документів надається така компенсація та строки її проведення.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на підставі заяви ОСОБА_4, яка датована 07.04.2014 року, висновків Центру первинної медико-санітарної допомоги від 04.04.2014 року за № 43/6 та №43/5, довідки до акту огляду МСЕК № 276296, заяви ОСОБА_2 до органу праці та соціального захисту населення від 07.04.2014 року було винесено рішення Управління від 09.04.2014 року про призначення ОСОБА_2 компенсації по догляду за інвалідом 1 групи ОСОБА_4 з 07.04.2014 року по 03.04.2015 року в сумі 142,35 гривень (а.с.5-10). Зазначені обставини та факт отримання компенсації відповідачем не заперечувалися.
Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року за № 428 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558», набрала чинності 17.09.2014 році.
Відповідно до п. 4 Порядку, з урахуванням змін від 17.09.2014 року, компенсація не призначається: фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам, яким призначено надбавку на догляд або державну соціальну допомогу на догляд відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення» і «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до п.15 Порядку, фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодовувати органам праці та соціального захисту населення надміру виплачені суми. Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію. Згідно із довідкою Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 24.11.2014 року зазначено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 отримує пенсію у разі втрати годувальника. Станом на 24.11.2014 року отримує надбавку на догляд інваліда 1 групи, довічно (а.с.4.30). Відповідно до Розпорядження УПСЗН Орджонікідзевського району міста Маріуполя від 09.10.2014 року ОСОБА_2 призупинена допомога: компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги інваліду 1 групи, по о/рахунку НОМЕР_2 з 01.11.2014 року до з'ясування (а.с.11). Після винесення даного розпорядження на адресу відповідачки Управлінням було направлено повідомлення про роз'яснення законодавства та повідомлено про зупинення з 01.11.2014 року виплат допомоги (а.с.14). 11.12.2014 року на адресу відповідачки ОСОБА_2 позивачем було направлено повідомлення про виявлення надміру отриманих коштів державної допомоги та зобов'язання їх повернути на рахунок Управління до 31.01.2015 року (а.с.15).
Як було з'ясовано у судовому засіданні суду першої інстанції з боку відповідачки на теперішній час кошти на рахунок Управління не сплачено. Згідно до розрахунку незаконно отриманої компенсації за надання соціальних послуг за період з 17.09.2014 року по 31.10.2014 року ОСОБА_2 складає 208,78 гривень (а.с.3).
Отримання вищевказаної суми відповідачем не спростовано.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, окрім цього, згідно зі ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на рішення позивача від 28.11.2014 року про призначення компенсації відповідачу за період з 07.04.2014 року по 16.09.2014 року, оскільки позивачем фактично отримувалась компенсація згідно рішення від 09.04.2014 року і зазначена обставина відповідачем не спростована.
Щодо доводів апелянта на не вірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права колегія судді зазначає наступне.
Судом в рішення зазначені приписи Порядку які діяли на час виникнення та дії правовідносин між сторонами з урахуванням змін внесених постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 року за № 428 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558», набрала чинності 17.09.2014 році.
За таких обставин, аналізуючи наведені норми діючого законодавства, враховуючи конкретні обставини справи, суд першої інстанції встановив незаконну виплату коштів державного бюджету у вигляді компенсації непрацюючій фізичній особі, яка постійно надає соціальні послуги інваліду, який не здатний до самообслуговування у розмірі 208,78 гривень, яка підлягає стягненню з відповідачки у повному обсязі на користь Управління, а тому дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду відсутні. Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 31 березня 2015 року у справі № 265/1001/15-а - залишити без задоволення. Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 31 березня 2015 року у справі № 265/1001/15-а за позовом Управління соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно сплаченої компенсації за надання соціальних послуг - залишити без змін. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
Г.М. Міронова