Постанова № 44533981, 25.05.2015, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2015
Номер справи
753/5441/15-а
Номер документу
44533981
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/5441/15-а

провадження № 2-а/753/152/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" травня 2015 р. Дарницький районний суд м. Києва

в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.

за участю секретаря ДРАГА О.А.

сторін:

позивачки ОСОБА_2

представників відповідачів КУЗЬМЕНКО Л.Є.; НЕТРЕБА Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві

адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, суд -

В с т а н о в и в :

У березні 2015 року позивач ОСОБА_2 звернулась до Дарницького районого суду м. Києва, з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адіміністрації про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії, свої вимоги мотивує тим, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з 24.11.2014 року , їй надано статус інваліда ІІ-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків на ЧАЕС та статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації зв'язку з наданим їй статусом, та має конституційне право на додатковий соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, основні положення щодо реалізації якого, закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З метою реалізації свого права вона ч звернулася до Відповідача 1 із заявою про нарахування щорічної допомоги на оздоровлення як інваліду ІІ-ої групи відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат.

Одночасно позивач подала заяву про нарахування та виплату їй одноразової компенсації як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 45-ти мінімальних заробітних плат, передбаченої для інвалідів ІІ-ої групи.

15 січня 2015 року Відповідач 1 надав відповіді на вищезазначені звернення, якими повідомляв про відмову у задоволенні обох її заяв.

У зв»язку з цим вона вважає, що Відповідач 1 мав нарахувати, а Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації мав виплатити їй наступні компенсаційні виплати: 1 ) одноразову компенсацію учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 45 - ти мінімальних заробітних плат, виходячи з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності, а саме на 24 листопада 2014 року, у розмірі 54 810 грн. 00 коп. ( 1218 грн. х 45 ), оскільки відповідно до ст. 8 Закону України « Про Державний бюджет України на 2014 рік » від 16 січня 2014 року № 719 - VII встановлено у 2014 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - 1218 гривень.

2) щорічну допомогу на оздоровлення інвалідам II групи в розмірі 5 - ох мінімальних заробітних плат у розмірі 6 090 грн. 00 коп.( 1218 х 5 ).

Таким чином просить:

1) Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населенняДарницької районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37447984) у проведенні , ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1),нарахування щорічної допомоги на оздоровлення, що передбачена ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за-2014 рік з розрахунку 5-ох мінімальних заробітних плат;

2) Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37447984) у проведенні мені, ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1), нарахування одноразової грошової компенсації як інваліду ІІ-ої групи по захворюванню, пов'язаному із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, згідно до ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 45-ти мінімальних заробітних плат;

3) Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37447984) провести нарахування мені, ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1), щорічної допомоги на оздоровлення, що передбачена ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за 2014 рік з розрахунку 5-ох мінімальних заробітних плат;

4) Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37447984) провести нарахування їй ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1), одноразової грошової компенсації як інваліду ІІ-ої групи по захворюванню, пов'язаному із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, згідно до ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 45-ти мінімальних заробітних плат;

5) Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації (код ЄДРПОУ 22886300) виплатити їй , ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1), щорічну допомогу на оздоровлення, що передбачена ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за 2014 рік з розрахунку 5-ох мінімальних заробітних плат;

6) Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації (код ЄДРПОУ 22886ЗД0) виплатити їй , ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1), одноразову грошову компенсацію як інваліду ІІ-ої групи по захворюванню пов'язаному із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, згідно до ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 45-ти мінімальних заробітних плат.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 позовні вимоги уточнила, підтримала в повному обсязі та просила суд задовольнити позов з підстав визначених у адміністративному позові з урахуванням доказів про витрати на лікування.

Представник відповідача № 1 Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Кузьменко Л. Є. яка діє на підставі довіреності № 01-01/1331 від 20.05. 2015 року ( а.с. 51) в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надавши свої письмові заперечення через загальну канцелярію 24 квітня 2015 року за вх.. № 19964 , у яких зазначає що відповідно до Положення «Про управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві Державної адміністрації» Відповідач відповідно до покладених завдань лише забезпечує призначення соціальних допомоги, шляхом прийняття від фізичних осіб визначених документів, з метою послідуючої передачі їх на розгляд до Центру. Уповноваженою установою до компетенції якої належить призначення соціальних допомоги, проведення перерахунку с Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, а не Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації.

Представник відповідача № 2 Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Нетреба Ю. М., яка діє за довіреністю № 09/10-011 від 05.01. 2015 року , в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надавши свої письмові заперечення через загальну канцелярію 30 квітня 2015 року, за вх.. № 21134 , відповідно до яких виплата щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2 як, особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2014 рік була нарахована у червні у розмірі 100,00 грн., виплата якої здійснена через відділення поштового зв'язку № 121 в період з 24.07.2014 по 13.08.2014 р. по відомості №11.

В заяві від 12 січня 2015 року, позивачка відмовилась від нарахування та виплати одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 284. 40 грн.

Суд, вислухавши пояснення позивача, представників відповідачів, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2, дійсно на даний час перебуває на обліку в управлінні як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має пільги та отримує компенсації, передбачені чинним законодавством України. 12 січня 2015 року, позивачка звернулася із заявою про призначення компенсацій та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, але відмовилися від компенсації за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 284 грн. 40 коп. ( а.с. 49)

Щодо розміру щорічної допомоги на оздоровлення та одноразової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Стаття 48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надає право інвалідам II групи на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, а стаття 62 - регламентує, що порядок застосування цього Закону визначається Кабінетом Міністрів України, рішення якого, відповідно до ст. 117 Конституції України, є обов'язковими для виконання.

Статтею 67 Закону встановлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України.

На підставі ст. 117 Конституції України та ст.ст. 48, 62, 63, 67 Закону, Кабінет Міністрів України видав Постанову від 12.07.2005 р. № 562 " Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановив такі розміри щорічної допомоги на оздоровлення, а саме:

- учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідам І, II групи - 120грн.

- інвалідам III групи - 90 грн.; евакуйованим із зони відчуження у 1986 році -75; грн. Статтю 48 доповнено частиною 7 згідно із Законом від 06.06.96 р. № 230/96-ВР в якій зазначене, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Згідно з ч. 2 ст. 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове спрямування визначаються виключно законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України встановлено, що до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать, зокрема, видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Виплата щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2 як, особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2014 рік була нарахована у червні у розмірі 100, 00 грн., виплата якої здійснена через відділення поштового зв'язку № 121 в період з 24 липня 2014 року по 13 серпня 2014 року по відомості № 11

Стаття 48 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надає право на отримання одноразової компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, які стали інвалідами 2 грп. внаслідок Чорнобильської катастрофи - 45 мінімальних заробітних плат.

Нарахування одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 " Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " розмір якої для інвалідів 2 групи становить 284,40 грн.. Виплату зазначеної компенсації в розмірі 45 мінімальних заробітних плат чинним законодавством не передбачено.

В заяві від 12 січня 2015 року позивачка відмовилась від нарахування та виплати одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 284. 40 грн.

Відповідно ст. 150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить вирішення питань про відповідність Конституції України ( конституційність ) законів та інших нормативно - правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України.

Затвердження Державного бюджету та внесення змін до нього належить до повноважень Верховної Ради України.

Рішенням Конституційного суду України від 25 січня 2012 року № З-рп/2012, надається офіційне тлумачення положень ст. 1,ч.1 ст. 17, ч. З ст. 22, ст.ст. 46, 48, ч. 1,3 ст. 95, ч. 2 ст. 96, п. 2, 3, 6 ст. 116 Конституції України, положень ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 95, ч. 1 ст. 117, ч. 2 ст. 124, ч. 1 ст. 129 Конституції України у взаємозв'язку з положеннями пн. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України, п. 2 ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Конституційний Суд України виходить з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України, виходячи з фінансових можливостей держави.

Згідно п. п. 6, 7 прикінцевого положення Закону України " Про Державний бюджет на 2014 рік " установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту " застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Не розглядалось і не приймалось Конституційним Судом України рішення про визнання неконституційною постанову Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 56.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивачки є безпідставними та необґрунтованими, в зв'язку із чим не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 95, 116, 117, Конституції України, ст. ст. 4, 7 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 48, 62, 63, 67 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України " Про Державний бюджет на 2014 рік ", Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. № 562, ст., ст. 2, 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-71, 86, 104, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Адміністративного Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст. 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст рішення виготовлено 29 травня 2015 року.

СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК