ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
28 травня 2015 рокусправа № 808/8902/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.
суддів: Щербака А.А. Баранник Н.П.
за участю секретаря судового засідання: Спірічев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровськ апеляційну скаргу Державної організації "Комбінат "Зірка" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 березня 2015 року по справі за позовом Державної організації "Комбінат "Зірка" до Державної фінансової інспекції у Запорізькій області про часткове скасування обов'язкових вимог щодо усунення порушень фінансової дисципліни, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Запорізькій області про скасування обов'язкової вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни від 24.06.2014 за №08-06-14-14/5135 в частині пункту 3 обов'язкових вимог.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою з висновками Акту ревізії на підставі яких і ґрунтується пункт 3 обов'язкових вимог Держфінінспекції за вих. № 08-06-14-14/5135 від 24.06.2014.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 10 березня 2015р. у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції обґрунтовано тим, що оскаржений пункт вимоги про усунення порушень, виявлених під час ревізії підприємства вказують на виявлені збитки та їхній розмір. Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не позов підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
У судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити з підстав в ній викладених.
Представник відповідача до суду не з'явився, повідомлений про день та час розгляду скарги.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідно до п. 2.42 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на 1 квартал 2014 року на підставі направлень, виданих начальником Держфінінспекції в Запорізькій області Ващенко Г.В., ревізійною групою під керівництвом головного державного фінансового інспектора відділу інспектування у сфері послуг Кіндрась І.І., проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Державної організацій "Комбінат "Зірка" за період з 01.05.2013 по 28.02.2014. За результатами ревізії складено Акт №06-21/12 від 21.05.2014 ревізії фінансово-господарської діяльності в Державній організації "Комбінат "Зірка" за період з 01.05.2013 по 28.02.2014.
03 червня 2014 року на адресу Державної фінансової інспекції в Запорізькій області направлено заперечення (вих.№419) на Акт №06-21/12 від 21.05.2014 ревізії фінансово-господарської діяльності в Державній організації "Комбінат "Зірка" за період з 01.05.2013 по 28.02.2014.
За результатами розгляду заперечень до Акту ревізії та відповідно до висновків відповідача від 23 червня 2014 за №08-08-14-14/5072 заперечення позивача не були прийняті.
24 червня 2014 року за №08-06-14-14/5135 відповідачем на адресу Державної організації "Комбінат "Зірка" направлено вимоги по усуненню порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності Державної організації "Комбінат "Зірка".
Пунктом 3 вимог визначено, що ревізією встановлено порушення п.п. 5 п.4.4 Статуту ДО "Комбінат "Зірка", затвердженого наказом Держрезерву України від 25.05.2001 №28, яким передбачено встановлення цін на надані послуги за умови погодження їх уповноваженим органом управління - Державним агентством резерву України, п.1.5 Порядку надання платних послуг організаціями, що входять до єдиної системи державного резерву, затвердженого наказом Державного комітету України з державного матеріального резерву від 17.10.2003 № 237, ДО "Комбінат "Зірка" через нарахування плати за надані послуги у заниженому розмірі недоотримано доходів при наданні у жовтні-листопаді 2013 року додаткових послуг при прийманні нафтопродуктів з танкерів по договору від 01.10.2013 №01/10 з ТОВ "Дунайбункер-Плюс", підписаного керівником Комбінату, на загальну суму 39968,31 грн, у зв'язку з чим позивачу поставлено вимогу у повному обсязі відшкодувати шкоду за рахунок винних осіб шляхом перерахування на реєстраційний рахунок Комбінату кошти у загальній сумі 39968,31 грн., на підставі ст. 1166 Цивільного кодексу України.
Позивачем оскаржено саме п. 3 вимоги, яка вказує на виявлені збитки, їх розмір та їх стягнення.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011, визначено, що Державна фінансова інспекція є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Державна фінансова інспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах або міжрайонні, об'єднані в районах та містах територіальні органи, головних інспекторів у районах та містах (пункт 7 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Державна фінансова інспекція має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (підпункт 15); у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (підпункт 18); при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підпункт 21).
Положенням установлено, що Державна фінансова інспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб і, у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми узгоджуються з положеннями статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», якою визначено права органу державного фінансового контролю. Зокрема, пунктом 7 передбачено право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а відповідно до пункту 13 цієї норми - при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевих бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на приведення роботи підконтрольної організації у відповідність із вимогами законодавства у майбутньому і є обов'язковою до виконання. Що ж стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово відшкодовані шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення органу державного фінансового контролю до суду з відповідним позовом.
Отже, орган державного фінансового контролю має право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути кошти на відшкодування виявлених в ході перевірки збитків.
У порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області пред'явила оскаржувану вимогу, яка вказує на виявлені збитки, їх розмір та їх стягнення.
Зважаючи на те, що збитки відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність обчислення їх розміру перевіряє суд, який розглядає цей позов.
Правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 15 квітня 2014 року (справи №№ 21-40а14, 21-63а14), 13 травня 2014 року (21-89а14) та інших.
Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи зазначене, колегія суду приходить до висновку, що суд
Доводи апеляційної скарги спростовуються дослідженими судом доказами та не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної організації "Комбінат "Зірка" - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 березня 2015 року по справі за позовом Державної організації "Комбінат "Зірка" до Державної фінансової інспекції у Запорізькій області про часткове скасування обов'язкових вимог щодо усунення порушень фінансової дисципліни - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Відповідно до ст. 254 КАС України може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст рішення складено 29 травня 2015року.
Головуючий: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник