Справа № 2-а-6699/09/1170
Категорія статобліку 6.11
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м .Кіровоград, вул. К. Маркса, 40
тел./факс: 24-06-22, E-mail: inbox@adm.kr.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 серпня 2009 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Ком'якович Г.М.
при секретарі: Господарікову М.О.
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 довіреність вих. НОМЕР_1від 24.04.2009року
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом : Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. 50 років Жовтня, 7а, м. Кіровоград, 25009
до відповідача : Державного підприємства - Олександрійський кінний завод № 174, вул. Шевченка, 2, с. Лікарівка, Олександрійський р-н, Кіровоградська область, 28032
про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені в сумі 29 911 грн. 17 коп., суд -
ВСТАНОВИВ:
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом до Державного підприємства - Олександрійський кінний завод № 174 про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені в сумі 29911,17 грн..
У зв'язку з відсутністю фінансування Кіровоградського окружного адміністративного суду на відправлення поштової кореспонденції, судовий виклик осіб, які беруть участь у справі, здійснюється у відповідності до ст. 38 КАС України телефонним засобом зв'язку.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач несвоєчасно подав звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік та самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції у термін передбачений законодавством, тому станом на 08.07.2009 року за ним рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій на суму 28 938,45 грн. та пені 972,72 грн. При визначенні суми адміністративних санкцій та пені, позивач виходив з наступних розрахунків. Зі звіту “Про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік ”, наданого відповідачем, на підприємстві повинно було працювати 3 інваліди, але не працювало жодного.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.
Представник відповідача в судові засідання, призначені на 24 липня 2009 року та 5 серпня 2009 року, не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується відмітками в рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень з приводу заявлених позовних вимог не подав.
Суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду судової справи, отже суд здійснив усі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Таким чином, суд прийшов до висновку за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Суд, вислухавши доводи представника позивача, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 року №1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.
Згідно з п.9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
Судом встановлено, що відповідно до Положення про Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом директора від 01.03.07 року НОМЕР_2, Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом урядового державного управління - Фонду соціального захисту інвалідів і має статус юридичної особи.
Основним завданням Фонду соціального захисту інвалідів є, зокрема, контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів” (далі - Закону). У відповідності до покладених на Фонд завдань останній здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені.
Таким чином, Фонд та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з роботодавцями, зокрема у зв'язку із здійсненням контролю за перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону, реалізують владні управлінські функції.
З огляду на викладене, та відповідно до п.1 ч.1 ст.3, п.4 ч.1 ст.17 КАС України, спори за позовами суб'єктів владних повноважень - відділень Фонду до роботодавців про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Згідно з п.1.9 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 року №286, показники кількості працівників у формах державних статистичних спостережень відображаються у цілих одиницях. Тому роботодавцям слід визначати середньооблікову чисельність працівників та чисельність працівників за встановленим Законом нормативом у цілих числах, округлюючи дробові числа відповідно до встановлених правил математики.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.19 Закону роботодавці самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.18 цього Закону.
Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості (ч.1 ст.18 Закону).
Згідно з ч.3 ст.18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону передбачено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій, крім тих, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, незалежно від форм власності і господарювання, де середньооблікова кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч.1 ст.19 Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Судом встановлено, що відповідно до звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік від 03.06.2009 року середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві в 2008 році складала 9 646 грн. 15 коп.
Згідно даних, наданих відповідачем у звіті за 2008 рік (форма № 10-ПІ) вбачається, що при середньообліковій чисельності працюючих на підприємстві відповідача в 2008 році - 65 осіб та виходячи з нормативу, передбаченого ч.1 ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, у відповідача мало бути створено три робочих місця для працевлаштування інвалідів.
При цьому, відповідно до розділу 2 зазначеного звіту на підприємстві протягом 2008 року жодного інваліда не працювало.
Відповідачем не надано підтвердження, що центрами зайнятості інваліди для працевлаштування упродовж 2008 року не направлялися, не надано також і доказів вжиття інших заходів з працевлаштування інвалідів, зокрема щодо виділення та створення спеціальних робочих місць для інвалідів, створення для них умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечення інших соціально-економічних гарантій, подання оголошень про наявність вакантних робочих місць для інвалідів та інше.
Будь-які фактичні дані, які б свідчили про створення відповідачем робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідно до вимог ч.3 ст.18 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” відсутні.
Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в зв'язку з порушенням відповідачем ст.19 Закону, нараховано адміністративно-господарські санкції в розмірі третини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, що становить 28 938,45 грн.
Відповідно до ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Механізм нарахування пені встановлено Порядком нарахування пені та її сплати.
Згідно Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року №223, порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, розмір якої обчислюється виходячи зі 120 відсотків річних облікової ставки Національного Банку України, що діє на момент подання позовної заяви.
Сума пені, що виникла в зв'язку з порушенням відповідачем термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, становить 972 грн. 72 коп.
Таким чином загальна сума заборгованості становить: 28 938,45 грн. (адміністративно - господарські санкції) +972,72 грн. (пеня) = 29 911,17 грн.
Враховуючи те, що відповідачем не надано доказів сплати заборгованості з адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році в розмірі 28938,45 грн. та пені в розмірі 972, 72 грн., суд вважає позовні вимоги Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, такими, що підлягають задоволенню
Враховуючи те, що відповідачем, в порушення ст.ст. 19, 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, не здійснено працевлаштування інваліда у рахунок нормативів робочих місць, виходячи з вимог ст.18 цього Закону, не сплачено адміністративно-господарські санкції, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ від 21.03.1991 року №7-93 „Про державне мито” Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звільняється від сплати державного мита.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Зважаючи на викладене, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст.18, ст.ст. 19, 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року №875-ХІІ, ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства - Олександрійський кінний завод № 174 (р/р - 26009301306083; МФО - 323679; код ЄДРПОУ - 00853814) на користь Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р/р - 31214230700014; МФО - 823016; банк отримувача - ГУДК у Кіровоградській області; отримувач - УДК Олександрійський р-н) адміністративно - господарських санкцій та пені на загальну суму 29 911 (двадцять дев'ять тисяч дев'ятсот одинадцять) грн. 17 коп.
3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 7 серпня 2009 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Ком'якович