Справа № 2-а-5885/09/1170
Категорія статобліку 6.6. 4
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м .Кіровоград, вул. К. Маркса, 40
тел./факс: 24-06-22, E-mail: inbox@adm.kr.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2009 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Ком'якович Г.М.
при секретарі: Господарікову М.О.
за участю представників:
прокурора - Коваль О.М., посвідчення № 615, видане прокуратурою Кіровоградської області
позивача - клопотання про розгляд справи без участі представника
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: прокурора Олександрівського району, який діє в інтересах держави в особі Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції
до відповідача: ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про стягнення заборгованості по податку з власників транспортних засобів в сумі 366 грн. 75 коп., суд -
ВСТАНОВИВ:
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Олександрівського району, який діє в інтересах держави в особі Знам'янської об'єднаної державної податкової інспекції з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по податку з власників транспортних засобів в сумі 366 грн. 75 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів з транспортних засобів марки ГАЗ-24, ІНФОРМАЦІЯ_1 року випуску, державний номер НОМЕР_1, що перебуває у власності останньої.
У зв'язку з відсутністю фінансування Кіровоградського окружного адміністративного суду на відправлення поштової кореспонденції, судовий виклик осіб, які беруть участь у справі, здійснюється у відповідності до ст. 38 КАС України телефонним засобом зв'язку.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, обґрунтовуючи обставинами, що викладені в позовній заяві.
Представник позивача, належним чином повідомлений про час, дату і місце судового розгляду, в судове засідання не прибув, подав через канцелярію суду письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності на позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується відмітками в рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення від 13 червня 2009 року, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень по суті позовних вимог не подано, вимоги ухвали про відкриття провадження від 29 травня 2009 року не виконано.
Суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду судової справи, отже суд здійснив усі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши думку прокурора та дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.
Ст. 60 КАС України визначено, що у випадках встановлених законом, прокурор може звернутися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вичиняються у відносинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Пунктом 3 ч.1 ст. 9, п.10 ч.1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» на платників податків і зборів (обов'язкових платежів) покладено обов'язок сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни, зокрема з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
У відповідності до вимог ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильного обчислення, повнотою та своєчасної сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 10 цього ж Закону на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районних у містах, міжрайонні та об'єднані податкові інспекції покладено функції щодо контролю законодавства про податки, інші платежі, обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, інших платежів, а також здійснення реєстрації фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.
Частиною 10 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» визначено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів включений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно ч.2 статті 14 зазначеного Закону загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку є, зокрема, громадяни України, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів, або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, а об'єктами оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми під відповідним кодом Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, в тому числі легкові автомобілі (код УКТ ЗЕД 8703).
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед реєстрацією, перереєстрацією або оглядом транспортних засобів щорічно, або один раз на два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Згідно ст.3 вказаного Закону (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) власники легкових автомобілів (код УКТ ЗЕД 8703) сплачують податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується в таких розмірах автомобілі легкові (крім автомобілів з електродвигуном - код 8703 90 10 00) з об'ємом циліндрів двигуна :
1 ) до 100 см і:
- нові - 3 грн. з 100 см і;
- що використовувалися до 8 років - 5 грн. з 100 см і;
- що використовувалися понад 8 років - 100 грн. з 100 см і.
2) від 1001 см і до 1500 см і:
- нові - 4 грн. з 100 см і;
- що використовувалися до 8 років - 5 грн. з 100 см і;
- що використовувалися понад 8 років - 200 грн. з 100 см і.
3) від 1501 см і до 1800 см і:
- нові - 5 грн. з 100 см і;
- що використовувалися до 8 років - 7 грн. з 100 см і;
- що використовувалися понад 8 років - 300 грн. з 100 см і.
4) від 1801 см і до 2500 см і:
- нові - 10 грн. з 100 см і;
- що використовувалися до 8 років - 12 грн. з 100 см і;
- що використовувалися понад 8 років - 500 грн. з 100 см і.
5) від 2501 см і до 3500 см і:
- нові - 25 грн. з 100 см і;
- що використовувалися до 8 років - 30 грн. з 100 см і;
- що використовувалися понад 8 років -750 грн. з 100 см і.
6) від 3501 см і і більше:
- нові - 40 грн. з 100 см і;
- що використовувалися до 8 років - 45 грн. з 100 см і;
- що використовувалися понад 8 років -1000 грн. з 100 см і.
Відповідно до ст. 5 Закону «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», податок з власників транспортних засобів сплачується
громадянами перед реєстрацією, перереєстрацію або технічним оглядом транспортних засобів щорічно (за рік) або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
У зв'язку з цим власники транспортних засобів перед реєстрацією, перереєстрацію або технічним оглядом зобов'язані пред'являти в органи ДАІ або інші органи платіжні доручення про сплату податку, а в разі звільнення від сплати податку - відповідний документ, що є підставою для надання пільги з цього податку. У разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, реєстрація, перереєстрація і технічний огляд транспортних засобів не проводиться.
Крім того, як вбачається з відповіді Знам'янського РЕВ ДАІ від 27.09.2009року вих. НОМЕР_2 - автомобіль ГАЗ-24,ІНФОРМАЦІЯ_1 року випуску, державний номер НОМЕР_1 - був переданий у користування гр. ОСОБА_2, жителюІНФОРМАЦІЯ_2 та в Знам'янському РЕВ ДАІ був поставлений на тимчасовий облік за заявою власника, з обліку автомобіль не знятий.
Ставки щодо сплати податку встановлено ст.3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», визначені залежно від кодів УКТ ЗЕД у гривнях зі 100 смі об'єму двигуна для транспортних засобів, обладнаних двигуном внутрішнього згоряння. В даному випадку ставка податку 10 грн. з 100 смі, за 2006 -2008 р. р. загальна сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів становить 733,50 грн.
Пунктом «в» ч.1ст.4 Закону визначено, що від сплати податку звільняються на 50% громадяни, у власності яких знаходяться легкові автомобілі (код 8703) з об'ємом циліндра двигуна до 2500 смі, взяті на облік в Україні до 1990 року включно, та вантажні автомобілі (код 8704) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 см і до 1990 року випуску включно, щодо одного з зазначених автомобілів.
Таким чином, загальна сума заборгованості гр. ОСОБА_1 складає 366,75 грн. = 733,50 грн.x 50% (пільги, що визначені п. «в»ч.1ст.4 Закону).
Крім того, як вбачається з відповіді Знам'янського РЕВ ДАІ від 27.09.2009 року вих. НОМЕР_2 - автомобіль ГАЗ-24,ІНФОРМАЦІЯ_1 року випуску, державний номер НОМЕР_1 - був переданий у користування гр. ОСОБА_2, жителюІНФОРМАЦІЯ_2 та в Знам'янському РЕВ ДАІ був поставлений на тимчасовий облік за заявою власника, з обліку автомобіль не знятий.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав.
За транспортні засоби, що не експлуатуються з будь - яких причин, податок сплачується на загальних підставах за повний рік, оскільки зазначений податок є майновим і має бути сплачений незалежно від того, експлуатується транспортний засіб чи ні. Чинним законодавством не передбачено продовження терміну, за який сплачено податок з власників транспортних засобів за період, в якому він не експлуатувався, тобто за період простою транспорту з будь - яких причин. Суд також приймає до уваги, що відповідач не надав суду будь - яких документів про наявність пільг на сплату даного податку.
Якщо право користування транспортним засобом передано фізичною особою за дорученням іншій особі, податок з власників транспортних засобів сплачується його власником або від його імені особою, якій це право передано, якщо це передбачено в дорученні на право користування транспортним засобом, за місцем реєстрації транспортного засобу, в даному випадку доказів, які спростовували обов'язок гр. Денисенко В.Г. сплачувати даний вид податку до суду не надано.
Оскільки у разі відсутності документів про сплату податку, реєстрація, перереєстрація або технічний огляд транспортних засобів не повинні проводитися, органи реєстрації та проведення технічного огляду повинні контролювати сплату податку перед проведенням технічного огляду, реєстрацією або перереєстрацією транспортних засобів.
Станом на 01 вересня ДАІ надає податковим органам списки громадян, транспортні засоби яких не пройшли техогляд у встановлені строки. На підставі цих даних податкові органи здійснюють заходи щодо стягнення податку, оскільки у ст. 6 Закону № 1963-XII зазначено, що у разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більше як за три попередніх роки.
На час розгляду справи заборгованість відповідачем добровільно не сплачена і тому підлягає примусовому стягненню на користь позивача.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст. 94 КАС України).
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому наявні підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 86,94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
1. Адміністративний позов - задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (р/р - 33212808700059, код отримувача - 23896915 Ставидлянська сільська рада, МФО - 823016 УДК в Кіровоградській області). заборгованість по податку з власників транспортних засобів в сумі 366 (триста шістдесят шість) грн. 75 коп.
3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
В повному обсязі постанову складено 31 липня 2009 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Ком'якович