Постанова № 44501680, 27.05.2015, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
922/527/14
Номер документу
44501680
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" травня 2015 р. Справа № 922/527/14

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Терещенко О.І. , суддя Пелипенко Н.М.

при секретарі Новіковій Ю.В.

за участю представників сторін:

за участю представників:

позивача - Бахолдіна М.А.,

відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Харківської міської ради, м. Харків (вх. № 2699Х/1-7) на рішення господарського суду Харківської області від 06.04.2015р. у справі

за позовом Харківської міської ради, м. Харків

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Харків

про внесення змін до договору оренди землі

ВСТАНОВИЛА:

Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 04 липня 2005 р. № 66144/05, шляхом визнання укладеним договору про зміну цього договору, в редакції, наведеній у позовній заяві.

Рішенням господарського суду Харківської області від 06.04.2015р. у справі №922/527/14 (суддя головуючий суддя Чистякова І.О., судді Пономаренко Т.О., Інте Т.В.) позов задоволено частково; внесено зміни до договору оренди землі від "04" липня 2005 року за № 66144/05 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі; стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Харківської міської ради 1218,00грн. судового збору; в іншій частині позову відмовлено, а саме виключено із тексту додаткової угоди абзац 2 пункту 5, пункт 9, пункти 13, 14 та доповнення пункту 28 підпунктом "д".

Харківська міська рада з рішенням суду першої інстанції не погодилась та звернулась до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 06.04.2015 р. у справі №922/527/14 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги та своїх позовних вимог позивач зазначає, що на його думку, місцевим господарським судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи

В судовому засіданні представник позивача апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечували, просили залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду - без змін.

В обґрунтування своєї позиції по справі відповідач посилається на те, що позивачем неправомірно проведено перерахунок орендної плати, а саме застосовано при розрахунку розміру орендної плати коефіцієнт 5,6% від нормативної грошової оцінки землі, оскільки при укладенні договору оренди сторони погодили цей коефіцієнт у розмірі 3%, крім того, застосовано коефіцієнт складних інженерно-геологічних умов земельної ділянки на рівні 1, в той час як згідно експертного висновку рекомендовано застосовувати коефіцієнт складних інженерно-геологічних умов земельної ділянки на рівні 0,73 (враховуючи залягання грунтовних вод на глибині менше 2 м), також в документах на підставі, яких проводився розрахунок розміру орендної плати позивачем зазначено площу земельної ділянки під забудовою у розмірі 0,2193 га, в той час як згідно договору оренди земельної ділянки розмір земельної ділянки під забудовою вказаний у розмірі - 0,0573 га. Також, відповідач посилається на те, що запропонована позивачем додаткова угода містить положення щодо зміни деяких положень, які взагалі не стосуються зміни розміру грошової оцінки землі. За таких обставин, на думку відповідача позов не підлягає задоволенню.

На думку суду обставини справи свідчать про наявність у справі матеріалів достатніх для її розгляду та ухвалення законного і обґрунтованого рішення. Крім того, суд приймає до уваги, що судом сторонам були створені належні умови для надання усіх необхідних доказів (надано достатньо часу для підготовки до судового засідання, ознайомитись із матеріалами справи, зняти з них копії, надати нові докази тощо).

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

04 липня 2005 року на підставі рішення Харківської міської ради від ХХІI сесії Харківської міської ради ХХIV скликання від 23.06.2004 року № 92/04 "Про припинення та надання у користування земельних ділянок юридичним та фізичним особам" (а.с.22-25) між Харківською міською радою (орендодавець) та суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 (орендар) укладено договір оренди землі, що зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі від 04 липня 2005 року за № 66144/05 відповідно до умов якого відповідачу передано в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі несільськогосподарського призначення житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до п.2 договору оренди землі, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2193 га, у тому числі під забудовою 0,0573 га, інших угідь 0,1620 га.

В п.5 договору оренди землі сторони визначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою № 3137/04 від 28.12.2004 року становить 1 294 664 грн.

У відповідності до п.8 договору оренди землі його було укладено строком до 01.06.2029 року.

Згідно з п.9 договору оренди землі орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у Харківській області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить: 2005 рік: 1711,43 грн.; 2006 рік: 2228,08 грн.; з 2007 року: 3229,11 грн.

В п.10 договору оренди землі сторони визначили, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

В п.13 договору оренди землі сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції - щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до п.36 договору оренди землі зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

Згідно з рішенням Харківської міської ради від 25 грудня 2007 року №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Харкова станом на 01 січня 2007 року", рішенням Харківської міської ради від 25 вересня 2013 року №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01 січня 2013 року" та рішенням №960/12 від 19 грудня 2012 року, яким затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у м. Харкові, змінювалася базова вартість 1 кв. м земель м.Харкова, запроваджувався порядок визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками та був передбачений порядок оформлення договорів оренди землі у м. Харкові.

Згідно з п.2. 1 та п.2. 2 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01 січня 2013 року, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25 вересня 2013 року №1269/13, Департамент земельних відносин на підставі п.4 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням Харківської міської ради від 03 липня 2007 року №1209/13 "Про затвердження "Технічної документації" з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.

Відповідно до п.3.1, п.3.2 зазначено Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою до внесення змін до договору оренди землі. Зміна до договору землі оформлюється додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.

На підставі вищевказаних рішень Харківської міської ради Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було:

- одержано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 27);

- виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена станом на 01 січня 2013 року, №312/14, відповідно до якого розмір орендної плати за земельну ділянку площею 2193 кв. м. по АДРЕСА_2, складав: в рік - 169181,54 гривень; в місяць - 14098,46 гривень (а.с. 29);

- одержано витяг №487 від 17.10.2013р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2193 кв. м. , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 склала 3 021 099,00 гривень (а.с.28).

Для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства щодо нормативної грошової оцінки земель та укладення додаткової угоди до договору оренди землі Департаментом земельних відносин Харківської міської ради на адресу відповідача було направлено відповідний лист-пропозиція від 26 листопада 2013 року №785/0/30-13 про зміну договору оренди землі (а.с.31) та лист - пропозиція від 26 листопада 2013 року №786/0/30-13 про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки та додаткової угоди до договору оренди землі (а.с.32), яким було запропоновано відповідачеві сплатити кошти: в розмірі 51,00 гривні за внесення змін до записів державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в розмірі 120,00 гривень за надання інформації з Реєстру у формі витягу та надати оригінали платіжних документів до міської ради.

Листом-пропозицією від 26 листопада 2013 року №785/0/30-13 Департаментом земельних відносин Харківської міської ради направлено відповідачу на розгляд та погодження три примірника додаткової угоди до договору оренди землі та три примірника розрахунку орендної плати в зв'язку із зміною її розміру, з пропозицією повернути у двадцятиденний строк після одержання листа-пропозиції до Департаменту земельних відносин для проведення державної реєстрації в установленому законодавством порядку.

Проте, вказані вимоги відповідачем були проігноровані, у встановлений термін відповідь на лист-пропозицію до Харківської міської ради не була надана. Станом на момент звернення позивача до суду з позовною заявою додаткову угоду до договору оренди землі між сторонами не підписано.

Вирішуючи питання про наявність або відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог та вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.792 Цивільного кодексу України, ч.8 ст.93 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди землі (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Виходячи з ч.5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Підставами проведення оцінки земель, виходячи з положень статті 15 Закону України "Про оцінку земель" є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до ч.2 ст.648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.

Відповідно до ст.626 Цивільного кодексу України - договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з ч.3 ст.6 Цивільного кодексу України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Частиною 1 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" та п.36 договору оренди землі зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Отже, зважаючи на наведені норми, підставою для внесення змін до договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є або істотне порушення умов договору, або наявність відповідного застереження в договорі щодо відповідних підстав для його зміни чи прямої вказівки в законі про необхідність внесення змін.

Відповідно до пункту 13 договору оренди землі сторони при укладенні договору досягли згоди, що розмір орендної плати переглядається зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів та в інших випадках, передбачених законом.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, у зв'язку зі зміною зазначеним рішенням органу місцевого самоврядування розмірів нормативної грошової оцінки земель міста Харкова, що використовується для визначення розміру орендної плати по укладеному між сторонами договору оренди землі, виникли обставини, передбачені пунктом 13 цього договору як підстава для обов'язкового перегляду (зміни) розміру орендної плати.

Згідно з п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Рішення Харківської міської ради "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01 січня 2013 року", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки землі станом на 01 січня 2013 року є чинними.

Зважаючи на наведене, колегія суддів вважає що позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі, а саме до абзацу 1 пункту 5 договору, які запропоновані в доданій до позовної заяви додатковій угоді є обґрунтованими, а також відповідають умовам Типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 р. із змінами та доповненнями, а тому підлягають задоволенню.

Щодо виключення місцевим господарським судом з редакції додаткової угоди абзацу 2 пункту 5 стосовно обов'язку Відповідача самостійно виконувати розрахунок розміру оновленої грошової оцінки земельної ділянки в разі її зміни та направляти такий розрахунок в органи державної податкової служби, колегія суддів зазначає наступне.

Так, Позивач просить суд затвердити абзац 2 пункту 5 додаткової угоди у наступній редакції: «При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки».

Доповнення спірного договору абзацом 2 пункту 5 направлено на приведення відносин між Позивачем і Відповідачем у відповідність з вимогами діючого податкового законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.п. 16.1.3. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, положення абз. 2 п. 5 додаткової угоди є законними, так як необхідність подання оновленого розрахунку розміру нормативної грошової оцінки (у формі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки) платником плати за землю передбачено нормами податкового законодавства, а тому - позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відповідно до тексту спірної додаткової угоди, позивач просить внести зміни до п. 2 до договору оренди землі від 04 липня 2005 року, доповнивши його наступним реченням: "Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2."

Згідно з приписом статті 15 Закону України "Про оренду землі", в редакції змін, внесених Законом № 3613-VI, така істотна умова договору оренди землі як об'єкт оренди повинна містити відомості щодо кадастрового номеру, місця розташування та розміру земельної ділянки. В матеріалах справи знаходиться Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с. 28), план земельної ділянки (а.с. 18), а також Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № ИВ-6300572412013 від 19.10.2013 р. (а.с.27), в яких зазначений кадастровий номер спірної земельної ділянки, а саме НОМЕР_2.

Враховуючи викладене, та те, що внесення доповнення в п.2 договору оренди землі щодо кадастрового номеру земельної ділянки пов`язана з тим, що відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" зазначення кадастрового номеру земельної ділянки в договорі оренди є обов`язковим, оскільки є істотною умовою договору оренди землі та є необхідним для відповідності додаткової угоди вимогам законодавства на час її укладення, колегія суддів вважає, що вимога щодо доповнення п. 2 договору оренди землі від 04 липня 2005 року є правомірною та підлягає задоволенню.

Рішенням Харківської міської ради 19 сесії 5 скликання № 41/08 від 27.02.2008 р. було затверджено Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові.

У п.2.4. Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради 19 сесії 5 скликання № 41/08 від 27.02.2008 р. визначено, що річна орендна плата (О) за земельну ділянку розраховується за формулою:

О=Ц*Б*К1*К2, де Ц нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.; Б єдина для м.Харкова базова ставка орендної плати (частка одиниці); К1 - коефіцієнт, який враховує наявність складних інженерно-геологічних умов земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього Положення; К2 - коефіцієнт, який враховує розмір земельної ділянки, визначається згідно з додатком до цього Положення.

Застосування коефіцієнтів складних інженерно-геологічних умов (К1) та обмеженого використання (К2) здійснюється за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів, які свідчать про наявність обставин, що дають право на використання вказаних коефіцієнтів (експертні висновки територіальної організації і галузі інженерних вишукувань для будівництва, спеціалізованих установ та організацій, довідки державних та інших уповноважених органів, висновки (довідки) підприємств, установ та організацій, які експлуатують об`єкти, навколо (уздовж) яких встановлені охоронні зони, тощо).

Відповідно до вказаного рішення Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області було проведено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, грошова оцінка якої проведена станом на 01.01.2013 р. і встановлено, що коефіцієнт (К1) складних інженерно-геологічних умов є на рівні 1, однак, як вбачається з вказаного рішення коефіцієнт (К1) складних інженерно-геологічних умов залежить від ґрунтових вод і має як нормальний так і підвищений коефіцієнт (0,73; 0,90) та від залягання ґрунтів із специфічними властивостями і має як нормальний так і підвищений коефіцієнт (0,76; 0,90).

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині змін до п.9 договору оренди земельної ділянки, місцевий господарський суд вказав на те, що згідно з наданим відповідачем до матеріалів справи експертним висновком УКРНИИНТИЗ щодо інженерно-геологічних умов спірної земельної ділянки встановлено інші інженерно-геологічні умови щодо залягання рівня ґрунтових вод на глибині менше ніж 2, 0м., для яких підлягає застосування інший коефіціент-" 0,73" (а.с. 189-200, т. 1). Таким чином, коефіцієнт (К1) складних інженерно-геологічних умов - 1, який був застосований при розрахунку орендної плати до спірної земельної ділянки не відповідає коефіцієнтам умов використання земельних ділянок.

Проте, з такими доводами місцевого господарського суду колегія суддів погодитись не може, та вважає необхідним зазначити наступне.

Згідно п. 2.3 Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові застосування коефіцієнтів складних інженерно-геологічних умов (К1) та обмеженого використання (К2) здійснюється за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів, які свідчать про наявність обставин, що дають право на використання вказаних коефіцієнтів (експертні висновки територіальної організації в галузі інженерних вишукувань для будівництва, спеціалізованих установ та організацій, довідки державних та інших уповноважених органів, висновки (довідки) підприємств, установ та організацій, які експлуатують об'єкти, навколо (уздовж) яких встановлені охоронні зони, тощо).

Як пояснює позивач, при здійсненні Департаментом земельних відносин розрахунку розміру орендної плати факт залягання на спірній земельній ділянці ґрунтових вод не було враховано у зв'язку із тим, що Департамент не мав інформації про це, так як Відповідач не звернувся до міської ради із відповідною заявою та не надав відповідний експертний висновок як то передбачено Порядком визначення розміру орендної плати.

З приводу експертного висновку УКРНИИНТИЗ щодо інженерно-геологічних умов спірної земельної ділянки слід зазначити, що відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №4 від 23.03.2012 року №4 «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» не може вважатися актом судової експертизи висновок спеціаліста, наданий заявникові (юридичній чи фізичній особі) на підставі його заяви, - навіть якщо відповідний документ має назву "висновок судового експерта" або подібну до неї, оскільки особа набуває прав та несе обов'язки судового експерта тільки після одержання нею ухвали про призначення експертизи.

Розмір орендної плати за спірним договором розраховано Позивачем правомірно, так як на сьогоднішній день у Позивача відсутні підстави для застосування коефіцієнту складних інженерно-геологічних умов при розрахунку розміру орендної плати, а відповідачем не виконано дій викладених в п. 2.3 Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в м. Харкові.

Вказані вище обставини залишились поза увагою господарського суду першої інстанції який не застосував положення Порядку визначення розміру орендної плати щодо особливостей визначення розміру коефіцієнту складності інженерно-геологічних умов.

Стосовно доводів відповідача, щодо неправомірності визначення позивачем у п.9 спірного договору ставки орендної плати 5,6%, то колегія суддів погоджується з доводами позивача, оскільки цей розмір ставки орендної плати розраховано у відповідності до Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові, затвердженим рішенням сесії Харківської міської ради від 27.02.2008 р. № 41/08, із наступними змінами, яке застосовується при перерахунку розміру орендної плати, встановленої договорами оренди, укладеними до набрання чинності цього Положення.

Так, відповідно до цього Положення базовою річною ставкою орендної плати визначено 0,08 тобто 8% від нормативної грошової оцінки земель, щодо земельної ділянки, наданої відповідачу, застосовано зменшену базову ставку орендної плати, у зв`язку з терміном оренди, а саме знижено цю ставку відповідно до п. 2.6. Порядку, що становить 70% від базової ставки, тобто 5,6% від нормативної грошової оцінки.

Таким чином, позовні вимоги в частині внесення змін до п.9 договору оренди земельної ділянки є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Щодо п.п.13, 14 та доповнення п.28 підпунктом "д" додаткової угоди до договору оренди землі, колегія суддів зазначає наступне.

Так, додаткова угода містить положення щодо зміни до наступних пунктів договору оренди землі: пункту 13 - щодо доповнення його такими підставами перегляду орендної плати як зміна коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та зміна нормативної грошової оцінки; пункт 14 - зміни щодо сплати пені за невнесення орендної плати у встановлені строки; пункт 28 - зміни щодо права орендодавця в разі ухилення орендаря від перерахунку орендної плати з наведених у пункті 13 підстав звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору землі укладеної в зміненій редакції.

Колегія суддів не може погодитись із доводами місцевого господарського суду, покладених в основу відмови у задоволенні позовних вимог в названій частині.

Суд першої інстанції в мотивувальній частині рішення вказує на необґрунтованість і безпідставність доповнення спірного договору пунктами, що прямо не стосуються зміни розміру нормативної грошової оцінки землі.

Позивач із такою позицією суду погодитися не може і вважає за необхідне надати наступні пояснення.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р.

Згідно п. 1.1., 2 вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України. Рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.

Попередня вартість 1 кв.м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. №335/07 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року», рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 року № 42/08 «Про затвердження «Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року» та була введена в дію з 01.03.2008р.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013»» встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013» вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Відповідно до п. 3.1., п. 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин на підставі отриманих у встановленому законом порядку документів підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі, який разом із листами-пропозиціями рекомендованим поштовим відправленням направлено на адресу Відповідача.

Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

Рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012р. № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів землі у місті Харкові.

Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі. Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду у випадку, також зміни нормативної грошової оцінки землі.

Всі вищевказані рішення Харківської міської ради є діючими, в судовому чи адміністративному порядку не скасовані, приписи прокурора на дані рішення не вносилися.

Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до частини 2 статті 20 ЗУ «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до пункту 4 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах. Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України та Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року N 18/15/21/11 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 року за N 388/12262) дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2 до вказаного порядку.

Частина третя статті 23 ЗУ «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин ( вданому випадку Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області).

Відповідно до пункту 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. № 213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за

місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви

Відповідно до пункту 2.2. Порядку Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

З огляду на вищенаведене, Департамент земельних відносин на виконання повноважень щодо підготовки додаткової угоди до спірного договору одержано витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013.

Додатком 1 до Порядку оформлення договорів оренди землі в м. Харкові №960/12 передбачена Типова форма договору оренди землі. У відповідності до вимог цього Порядку та умов цієї типової форми Департаментом земельних відносин був підготовлений текст додаткової угоди, до якого окрім умов про розмір орендної плати було включено і інші умови, яки не пов'язані із зміною нормативної грошової оцінки.

Саме така редакція додаткової угоди була направлена Відповідачу листом-пропозицією на виконання вимог ст. 188 Господарського кодексу України, проте цей лист Відповідачем було проігноровано.

З цих причин Позивач, як він пояснює, у своїй позовній заяві він просить суд внести зміни до спірного договору оренди землі шляхом укладення додаткової угоди в тій редакції, яка була направлена Відповідачу початково.

Щодо внесення змін до п.13 спірного договору стосовно підстав перегляду розміру орендної плати, колегія суддів зазначає наступне.

Суд першої інстанції стверджує, що є безпідставною позовна вимога щодо зміни п.13 спірного договору, яким передбачений перелік підстав для зміни орендної плати, такою додатковою підставою як «зміна нормативної грошової оцінки землі».

Суд першої інстанції посилаючись на Типовий договір оренди землі, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004, помилково стверджує, що вимога суперечить забороні на відступ від умов типового договору.

Відповідно до додаткової угоди пропонується доповнити пункт 13 договору оренди землі підпунктом «в», згідно якого розмір орендної плати переглядається у разі зміни нормативної грошової оцінки.

При вирішенні питання про можливість внесення таких змін, слід звернути увагу на наступне.

Питання щодо плати за землю регулювалось Законом України «Про плату за землю». У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України «Про плату за землю» втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом.

Відповідно до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» пункт 13 Типового договору оренди землі викладено в наступній редакції:

13. Розмір орендної плати переглядається у разі:

(періодичність)

зміни умов господарювання, передбачених договором;

зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України 274.1. ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (пункт 274.1).

Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності) (пункт 274.2).

Згідно п.289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок

Крім цього, пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1.);

не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2.).

Таким чином, діюче податкове законодавство встановлює залежність розміру земельного податку та орендної плати за землю від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а тому, виходячи із положень статей 288 та 289 Податкового кодексу України, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перерахунку та зміни розміру орендної плати за землю, що і пропонується змінами в пункт 13 вищевказаного договору оренди землі, а саме доповнення його підпунктом «в» в зазначеній редакції.

З метою приведення у відповідність договірних відносин в сфері землекористування до вищевказаних вимог Податкового кодексу України, Харківська міська рада своїм рішенням від 19.12.2012. № 960/12 «Про затвердження Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові» затвердила Типовий договір оренди землі.

Пунктом 13 цього Типового договору оренди землі передбачена така підстава для зміни розміру орендної плати як «зміна розміру нормативної грошової оцінки землі».

Щодо доповнення спірного договору пунктом 14, яким передбачено обов'язок орендаря сплатити пеню за невнесення орендної плати у встановлений законодавством строк, слід зазначити наступне.

Відповідно спірного договору оренди землі пункт 14 договору викладений в наступній редакції:

« 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення його сплати. Пеня розраховується разом із заборгованістю.»

Згідно додаткової угоди пункт 14 зазначеного договору оренди землі пропонується викласти в наступній редакції:

« 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.».

Відповідно до Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі» пункт 14 Типового договору оренди землі викладено в наступній редакції:

« 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором,

справляється пеня у розмірі несплаченої суми за кожний день

Прострочення.» (відсотків)

Крім цього, як зазначалося вище, орендна плата за землю відноситься до загальнодержавного податку.

Відповідно до статті 61 Податкового кодексу України податковий контроль -система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Згідно підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Розмір пені визначається пунктом 129.4 статті 129 Податкового кодексу України в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Таким чином розмір пені, яка сплачується орендарем у разі невнесення орендної плати у строки, встановлені договором оренди землі, визначається виключно Податковим кодексом України.

Враховуючи те спірний договір оренди землі укладено між сторонами на тривалий термін, а також те що розмір пені встановлюється на законодавчому рівні і може бути змінений шляхом внесення відповідних змін в Податковий кодекс України, Харківською міською радою запропоновано розмір пені визначати згідно діючого законодавства, що в подальшому не потребує внесення змін в договір оренди землі.

Зазначена редакція пункту 14 договору оренди землі повністю відповідає Податковому кодексу України та іншим законодавчим актам.

Відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Керуючись вищенаведеним можна прийти до висновку, що зміни до п. 13 та 14 спірного договору хоча прямо і не передбачені діючим законодавством, але необхідність їх внесення в договір прямо випливає із змісту актів цивільного законодавства та із суті відносин між сторонами.

Приведення розміру орендної плати у відповідність із розміром нормативної грошової оцінки та покладення на орендаря відповідальності у вигляді пені за невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди, виплавають із змісту актів цивільного законодавства і суті правовідносин, а тому є обов'язковими.

Щодо доповнення спірного договору п. 28, яким передбачено право Позивача звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною в зміненій редакції, колегія суддів зазначає, наступне.

Як пояснює Позивач, даним пунктом він бажає закріпити своє право на судовий захист у випадку ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п. 13 спірного договору та цим захистити себе від виникнення спірних ситуацій у подальшому.

В обґрунтування своєї позиції по праві Позивач зазначає, що належність позивачу цього права підтверджується численною судовою практикою: постановами Верховного суду України від 3 грудня 2013 року по справі №3-34гс13, від 20.11.2012 року №3-53гс12, від 20.08.13 по справі №3-19гс13 та від 20.08.13 №3-21гс13. Постановами Вищого господарського суду України від 25.04.2013 р. по справі № 5009/3430/12 та 13.03.2012р. у справі №60/287-10, від 03.07.2014 у справі № 922/533/14, у справі №922/538/14 від 06.08.2014 та постановою Харківського апеляційного господарського суду України від 17.07.2014 у справі №922/1443/14.

Слід зазначити, що відповідно до статті 145 Конституції України права , місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку, а стаття 16 Цивільного кодексу гарантує право кожної особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Таким чином, колегія суддів вважає, що вимоги Позивача щодо зміни та доповнення пунктів договору, що прямо не стосуються розміру нормативної грошової оцінки, направлена на приведення спірного договору оренди землі із вимогами діючого законодавства, а доводи місцевого господарського суду, покладені в основу відмови у задоволенні позовних вимог - спростовані вищевикладеними відомостями.

З огляду на викладене позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Колегія суддів зазначає, що рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги норм процесуального права і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, і при їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.

Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Мотивувальна частина рішення повинна містити встановлені судом обставини, які мають значення для справи, їх юридичну оцінку, а також оцінку всіх доказів.

Оскаржуване рішення місцевого господарського суду прийнято за умов неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та при неправильному застосуванні норм матеріального права, тому це рішення підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Відповідно до положень частини 1 та пункту 10 частини 2 статті 105 Господарського процесуального кодексу України, за наслідками розгляду апеляційної скарги апеляційний господарський суд приймає постанову, в якій має бути, зокрема, зазначений новий розподіл судових витрат у разі скасування чи зміни рішення.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат колегія суддів керується положеннями статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу задовольнити.

Рішення господарського суду Харківської області від 06.04.2015 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про внесення змін до абзацу 2 пункту 5, пункту 9, пунктів 13, 14 та доповнення пункту 28 підпунктом "д" договору оренди землі від "04" липня 2005 року за № 66144/05.

Прийняти в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. В іншій частині рішення залишити без змін.

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Внести зміни до договору оренди землі від « 04» липня 2005 року за № 66144/05 шляхом визнання договору про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним у наступній редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі,

зареєстрованого « 04» липня 2005 року за № 66144/05

у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»

« » 20

Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича з одного боку та ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ ОСОБА_2 (Орендар) з другого боку, домовились про нижченаведене:

І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України «Про оренду землі», рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013», рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 «Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові» (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 «Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові» пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі, зареєстрованого « 04» липня 2005 року за № 66144/05 змінити, доповнити пункт 2. словами та пункт 28. підпунктом д) і викласти у такій редакції:

« 2. (редакція по договору). Кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2».

« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації № 487 від 17.10.2013 становить 3021099 грн. (три мільйони двадцять одна тисяча дев'яносто дев'ять гривень).

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.»

« 9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком № 312/14 від 23.10.2013 на рік становить 5,6 % від її нормативної грошової оцінки і складає 169181,54 грн. (сто шістдесят дев'ять тисяч сто вісімдесят одна гривня 54 копійки), або в місяць - 14098,46 грн. (чотирнадцять тисяч дев'яносто вісім гривень 46 копійок).

« 13. Розмір орендної плати переглядається у разі:

а) зміни умов господарювання, передбачених договором;

б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

в) зміни нормативної грошової оцінки;

г) внаслідок інфляції - щорічно;

д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

є) в інших випадках, передбачених законом.»

« 14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства.»

« 28. д) в разі ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п. 13 договору, Орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною в зміненій редакції.»

II. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого « 04» липня 2005 року за № 66144/05 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ

Харківська міська рада

Харківської області

м. Харків, м-н Конституції, 7

код 04059243

В особі міського голови

______ Г.А. Кернес

/підпис/

ОРЕНДАР

ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ

ОСОБА_2

61164, АДРЕСА_1 код НОМЕР_1

В особі фізичної особи-підприємця

__ __

/підпис/ /ПІБ/

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (61164, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Харківської міської ради (61003, м-н Конституції, 7, ЄДРПОУ 04059243, одержувач - Харківська міська рада, рахунок № 35417005032986, банк ГУ ДКСУ у Харківській області) витрати по сплаті судового збору на подання позовної заяви у розмірі 1218 грн.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (61164, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Харківської міської ради (61003, м-н Конституції, 7, ЄДРПОУ 04059243, одержувач - Харківська міська рада, рахунок № 35417005032986, банк ГУ ДКСУ у Харківській області) витрати по сплаті судового збору на подання апеляційної скарги у розмірі 609 грн.

Дана постанова набирає законної сили з дня її підписання і може бути оскаржена протягом 20 днів до Вищого господарського суду

Повний текст постанови складено 02.06.2015 року.

Головуючий суддя Сіверін В. І.

Суддя Терещенко О.І.

Суддя Пелипенко Н.М.