ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 серпня 2009 року Справа № 2а-3607/09/2370
11 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі - Руденко Ю.В.,
за участю:
прокурора - Павленка О.А.,
представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Монастирищенського району Черкаської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в Монастирищенському районі Черкаської області до селянського (фермерського) господарстваІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Монастирищенського району Черкаської області звернувся до суду в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в Монастирищенському районі Черкаської області з адміністративним позовом до селянського (фермерського) господарстваІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення за рахунок активів податкового боргу в сумі 69 432 грн. 16 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем, в порушення вимог Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. НОМЕР_381 несвоєчасно та не в повному обсязі сплачувались податки та збори, внаслідок чого утворився борг сумі 69 432 грн. 16 коп.
Ухвалою суду від 8 липня 2009 року судовий розгляд справи призначено на 20 липня 2009 року о 08 годині 30 хвилин. 20 липня 2009 року судовий розгляд адміністративної справи відкладено на 28 липня 2009 року, 09 годину 30 хвилин. 28 липня 2009 року оголошено перерву до 11 години 00 хвилин, 4 серпня 2009 року.
В судовому засіданні прокурор звернувся із письмовою заявою, в якій уточнив позовні вимоги по справі та просив стягнути з селянського (фермерського) господарстваІНФОРМАЦІЯ_1 податковий борг в сумі 69 432 грн. 16 коп.
Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не з'явився та не направив представника, хоча був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в установленому порядку.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача , розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Селянське (фермерське) господарствоІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстроване як юридична особа Монастирищенською районною державною адміністрацією Черкаської області ІНФОРМАЦІЯ_2 року заНОМЕР_1, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності серіяНОМЕР_2. Відповідно до копії довідки про взяття на облік платника податків від ІНФОРМАЦІЯ_3 року НОМЕР_3 відповідач перебуває на обліку як платник податків у Христинівській міжрайонній ДПІ з ІНФОРМАЦІЯ_4 року за НОМЕР_4
Монастирищенською ДПІ проведена виїзна позапланова перевірка відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.08.2007 року по 01.04.2009 року, за результатами якої складено акт від 21.05.2009 року НОМЕР_5
В розділі 3.1 акту «Наслідки перевірки правильності утримання податку з доходів фізичних осіб» вказано, що кредитовий залишок по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.2009 року становить 59 060 грн. 47 коп.
Також в результаті перевірки правильності утримання податку з доходів фізичних осіб за перевіряє мий період встановлено такі порушення:
При перевірці особових рахунків працівників підприємства відповідача було встановлено вісім випадків коли працівникам була надана соціальна пільга в місяці, коли працівник розраховувався. Загальна сума заробітної плати, на яку надавалась соціальна пільга складає 3 196 грн. 39 коп., з якої податок з доходів фізичних осіб недоутримано на суму 246 грн. 37 коп., чим було порушено пп. в п.п.6.5.2 п.6.5 ст.6 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-IV.
Перевіркою відомостей на виплату громадянам доходів за здані в оренду земельні частки (паї) встановлено, що в 2007 році на території сільських рад, де знаходяться вказані земельні частки (паї) виплата оподатковувалася за ставкою 13% податку з доходів фізичних осіб коли з 01.07.2007 року були внесені зміни до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», якими змінено ставку податку до 15 %. Загальна сума виплати орендної плати становить 126 993 грн. 70 коп., з якої недоутримано податок з доходів фізичних осіб на суму 3 210 грн. 86 коп., чим порушено п.7.1 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-IV.
Вказаний акт підписаний 25.05.2009 року уповноваженими представниками відповідача, що свідчить про визнання боргу по податку з доходів фізичних осіб.
На підставі акта перевірки від 21.05.2009 року НОМЕР_5згідно з абз. б) п.п.4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року НОМЕР_381-ІІІ та згідно з п.п. 17.1.9 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року НОМЕР_381-ІІІ 25 травня 2009 року позивачем винесено податкове повідомлення-рішенняНОМЕР_6 яким визначено відповідачу суму податкового зобов'язання в розмірі 10 371 грн. 69 коп., з них за основним платежем - 3 457 грн. 23 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями) 6 914 грн. 46 коп.
Вказане повідомлення-рішення було одержано відповідачем 25.05.2009 року, що підтверджується підписом на корінці повідомлення - рішення голови СФГІНФОРМАЦІЯ_1ОСОБА_2
Таким чином сума заборгованості по податку з доходів фізичних осіб становить 69 432 грн. 16 коп. (59 060 грн. 47 коп. кредитового залишку + 3 457 грн. 23 коп. виявленої недоплати податку + 6 914 грн. штрафу у подвійному розмірі від суми зобов'язання з податку).
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до абзацу 2 п.1.13 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-IV, податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Стаття 2 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV визначає, що платниками податку з доходів фізичних осіб є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи та нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.
Об'єктом оподаткування резидента відповідно до положень статті 3 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV є:
• загальний місячний оподатковуваний дохід;
• чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року;
• доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті;
• іноземні доходи.
Відповідно до п. 3.5 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV при нарахуванні доходів у вигляді заробітної плати об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної плати, зменшена на суму збору до Пенсійного фонду України та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які відповідно до закону справляються за рахунок доходу найманої особи.
Відповідно до положень статті 8 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV податковий агент, - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), яка незалежно від її організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язана нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону, - та який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Якщо згідно з нормами цього Закону окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.
Відповідно до п. 1.16 ст. 1 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV податковий кредит - сума (вартість) витрат, понесених платником податку - резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року (крім витрат на сплату податку на додану вартість та акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 3.1.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року НОМЕР_381-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Абзацом б п. 4.2.2 ч. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року НОМЕР_381-ІІІ передбачено, що дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях. Відповідно до п. 4.2.3 вказаної статті обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених підпунктом 4.2.2 цього пункту, є помилковим, покладається на платника податків, за винятком випадків, визначених пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно п. 5.2.1 ч.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року НОМЕР_381-ІІІ податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення
Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року НОМЕР_381-ІІІ у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно з п.п.17.1.9 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року НОМЕР_381-ІІІ у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу). Сплата зазначеного штрафу не звільняє платника податків від адміністративної або кримінальної відповідальності та/або конфіскації таких товарів (продукції) або коштів відповідно до закону.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню .
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись Конституцією України, Законами України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року № 889-IV, «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року НОМЕР_381-ІІІ ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, ч. 2 ст. 128, ст.ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з селянського (фермерського) господарстваІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1 (код НОМЕР_7, р/р НОМЕР_8в БФ № 3 ПІБ м. Умань, МФО 354381) податковий борг в сумі 69 432 (шістдесят дев'ять тисяч чотириста тридцять дві) грн. 16 коп. на користь бюджету в особі державної податкової інспекції в Монастирищенському районі Черкаської області, 19100, Черкаська область, м. Монастирище, вул. Леніна, 103 (ідентифікаційний код 34275465, р/р 35214001004505 ВДК у Монастирищенському районі, МФО 854018).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.