УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2015 р.Справа № 820/1229/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2015р. по справі № 820/1229/15
за позовом ОСОБА_2
до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 9 квітня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 до державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено у повному обсязі.
Визнано бездіяльність державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області щодо ненадання відповіді на заяву ОСОБА_2 від 29.05.2014 року незаконною.
Зобов'язано державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, розглянути заяву ОСОБА_2 від 29.05.2014 року та надати змістовну відповідь.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин положення Закону України "Про звернення громадян" та ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що 29.05.2014 року позивач звернувся із заявою до Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області, в якій повідомив контролюючий орган про порушення норм чинного законодавства, які були допущені посадовими особами заводу "Тора" ХДАВП (а.с. 9-10).
Листом Харківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 17.06.2014 року №4721/10/20/23-22-03-15 позивача повідомлено про те, що його заяву від 29.05.2014 року направлено до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області, оскільки, головне підприємство Харківське Державне авіаційне орденів Жовтневої Революції та трудового червоного прапору виробниче підприємство (код ЄДРПОУ 14308894) надає податкову звітність за своїм місцезнаходженням, а саме: до Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області (а.с. 11).
Згідно листа Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області від 02.07.2014 року №10232/10/20-38-22-06-14 заяву позивача віл 29.05.2014 року направлено за належністю до СДПІ по роботі з ВПП м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області (а.с. 12).
27.01.2015 року ОСОБА_2 отримано листа від Основ'янської ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області №1162/10/20-38-22-06-13, в якому Основ'янська ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області зазначила, що у своєму листі адресованому позивачу від 02.07.2014 року нею допущено помилку, а саме: вказано, що заяву ОСОБА_2 від 29.05.2014 року направлено до СДПІ по роботі з ВПП м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області, хоча вона направлена за належністю до державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області (а.с. 13).
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області листом від 14.07.2014 року №10194/10/20-31-22-06-26 повідомила позивача про те, що контролюючим органом направлено запит до ХДАВП. Після отримання відповіді ХДАВП ДПІ у Київському районі м. Харкова буде проведена перевірка дотримання валютного законодавства ХДАВП, про результати якої позивача буде повідомлено додатково (а.с. 49).
Однак по день розгляду справи у суді ДПІ у Київському района м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області не надано відповідь на звернення позивача.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не розглянуто заяву ОСОБА_2 у порядку та строк, передбачені діючим законодавством України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком сулу першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Положеннями ч. 3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Згідно з ч.1 та ч.3 ст.15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
У відповідності до ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян").
Враховуючи викладене вище, колегія суддів прийшла до висновку, що лист відповідача від 14.07.2014 року №10194/10/20-31-22-06-26 не містить відповіді на запитувану позивачем інформацію у його заяві від 29.05.2014 року, що свідчить про не надання державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області належної відповіді як то передбачено приписами Закону України "Про звернення громадян".
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Отже, доводи апеляційної скарги відповідача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи вимог Закону України "Про звернення громадян" та норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2015р. по справі № 820/1229/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Любчич Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 02.06.2015 р.