Ухвала суду № 44493378, 26.05.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2015
Номер справи
635/11414/14-а
Номер документу
44493378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2015 р.Справа № 635/11414/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ральченка І.М.

Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області на постанову Харківського районного суду Харківської області від 25.02.2015р. по справі № 635/11414/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова , Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

22.12.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, у якому просила визнати протиправним дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо не включення до заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у загальній сумі 57 417 гривень 19 копійок; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця з 17 жовтня 2014 року, з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати згідно довідки Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 16 жовтня 2014 року № 6006/04/31 та провести відповідні виплати.

Харківський районний суд Харківської області постановою від 25.02.2015 року частково задовольнив позовні вимоги.

Визнав протиправним дії Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про відмову здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням довідки Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 16 жовтня 2014 року № 6006/04/31.

Зобов'язав Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з 17 жовтня 2014 року, з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати згідно довідки Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 16 жовтня 2014 року № 6006/04/31та провести відповідні виплати.

В решті позовних вимог - відмовив.

Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, апелянт зазначає, що законодавець розділив поняття «надбавки і доплати» та «матеріальна допомога», «індексація», у зв'язку з чим останні не входять до складу надбавок і доплат, а відповідно і не враховуються до заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця.

У відповідності до положень ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, позивач з 17 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому району м. Харкова, а з 01 грудня 2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області та отримує пенсію за віком, на підставі Закону України "Про державну службу".

Для призначення пенсії до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області була надана довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 6006/04/31 від 16 жовтня 2014 року.

При нарахуванні розміру пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області не враховувалась матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати.

27 листопада 2014 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати), визначених у довідці № 6006/04/31 від 16 жовтня 2014 року про заробітну плату.

11 грудня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, оскільки зазначені нею доплати не входять до складу заробітної плати державних службовців, тому законних підстав для обчислення пенсії з урахуванням цих сум немає, а отже вони не підлягають включенню під час обчислення пенсії державного службовця.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не довів правомірності своїх дій, оскільки з наданої позивачем довідки вбачається, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та індексацію заробітної плати, нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому ці суми мають бути враховані при обчисленні пенсії.

Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України " Про державну службу " заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли 62років, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стаду роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої раніше було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як встановлено судом першої інстанції, згідно довідки № 6006/04/31 від 16 жовтня 2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 23 жовтня 2014 року № 47, наданої Управлінням пенсійного фонду України в Жовтневому районі Харківської області, позивачка отримувала щомісячні інші виплати - матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально побутових-питань та індексацію заробітної плати за період з 01 жовтня 2009 року по 30 вересня 2014 року, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Положення ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачають, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу) з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу " від 16 січня 2003 року зазначений закон доповнено ст. 37-1, яка передбачає порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме те, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що отримувані особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що дії УПФУ з приводу відмови у перерахунку пенсії позивача, зокрема з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, є протиправними.

Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Харківського районного суду Харківської області від 25.02.2015р. по справі № 635/11414/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.