Ухвала суду № 44488785, 27.05.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2015
Номер справи
806/1735/15
Номер документу
44488785
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

27 травня 2015 року Житомир Справа № 806/1735/15

Категорія 10.3.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Романченка Є.Ю. ,

секретар судового засідання Длугаш О.В.,

за участю: представника позивача - Поліщук Н.В.,

представника відповідача, ОСОБА_2, - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_4, ОСОБА_2 про стягнення 32599,20 грн,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив стягнути із ОСОБА_4 сплачену тимчасову державну допомогу за період з 01.09.2010 по 30.04.2014 в сумі 29512 грн 80 коп. та із ОСОБА_2 неправомірно отримані кошти за період з 01.05.2014 по 31.08.2014 в сумі 3086 грн 40 коп. на користь Державного бюджету України в особі Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської райдержадміністрації Житомирської області. При цьому зазначав, що так як ОСОБА_4 ухилявся від сплати аліментів на дітей, то, за заявою ОСОБА_2, дітям - ОСОБА_5 та ОСОБА_6 призначено тимчасову допомогу. За період з 01.09.2010 по 31.08.2014 ОСОБА_2 отримала тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів в сумі 32599 грн. Із довідки відділу державної виконавчої служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції від 16.09.2014 № 15-623 встановлено, що ОСОБА_2 отримувала від ОСОБА_4 аліменти на дітей у квітні 2014 року та з червня по серпень 2014 року. У зв'язку з тим, що відповідачка не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області про ці обставини їй безпідставно було виплачено тимчасову допомогу з травня по серпень 2014 року в розмірі 3086,40 грн, яку позивач просить стягнути з неї. Також посилаючись на приписи п. 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189, та ч. 9 ст. 181 Сімейного кодексу України позивач просить стягнути з ОСОБА_4 виплачені на утримання дітей кошти у розмірі 29512,80 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити, посилаючи на мотиви адміністративного позову.

Представник відповідача, ОСОБА_2, у засідання позовні вимоги щодо стягнення з останньої коштів у розмірі 3086,40 грн не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, на підставі доводів наведених у письмових запереченнях.

Відповідач, ОСОБА_4, до суду не прибув, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив. Письмових заперечень проти позову до суду не надіслав.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі в частині стягнення з ОСОБА_4 сплаченої тимчасової державної допомоги в розмірі 29512,80 грн, зважаючи на таке.

У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно зі ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Пунктом 5 частини 2 статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

При цьому такий суб'єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі лише у випадках, передбачених частиною четвертою статті 50 КАС України, до переліку яких віднесено також випадки, встановлені іншими законами.

Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначені у статті 181 Сімейного кодексу України.

Згідно зі ч. 8 цієї статті Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей (ч. 9 ст. 181 Сімейного кодексу України).

Відповідно до пункту 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 відповідно до ст. 181 Сімейного кодексу України, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.

Частиною 10 статті 181 Сімейного кодексу України передбачено, що сума наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.

Згідно зі частиною 1 статті 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Критеріями розмежування справи цивільного судочинства від справи адміністративної юрисдикції є одночасно суб'єктивний склад учасників процесу та характер спірних правовідносин.

Судом встановлено, що звернення Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області до суду з позовом до ОСОБА_4 зумовлено стягненням з останнього як платника аліментів у порядку зворотної вимоги, виплачених з Державного бюджету України сум тимчасової допомоги на дітей, що за своїм змістом є відносинами з відшкодування завданої державі шкоди.

Позивач у відношенні ОСОБА_4 не виконував функцій суб'єкта владних повноважень, правовідносини, які виникли між вказаними сторонами ґрунтуються на цивільно - правових нормах.

Якщо суб'єкт владних повноважень бере участь у справі не на виконання своїх владних повноважень, а з інших правових підстав, при цьому не здійснює владних управлінських функцій щодо іншого учасника спору, то, залежно від змісту вимог і суб'єктного складу сторін, справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства відповідно до вимог статті 15 Цивільного процесуального кодексу України.

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України в справі № 21-204а13 від 18.06.2013.

Отже, спір щодо стягнення з ОСОБА_4 сплаченої тимчасової державної допомоги за період з 01.09.2010 по 30.04.2014 в сумі 29512 грн 80 коп. належить розгляду в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства, місцевим загальним судом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, провадження у даній справі в частині стягнення з ОСОБА_4 коштів у розмірі 29512,80 грн необхідно закрити.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 157, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Провадження у адміністративній справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_4, ОСОБА_2 про стягнення 32599,20 грн у частині позовних вимог до ОСОБА_4 закрити.

Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Ю. Романченко

Повний текст ухвали виготовлено: 02 червня 2015 року.