Постанова № 44488336, 26.05.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2015
Номер справи
803/897/15-а
Номер документу
44488336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2015 року Справа № 803/897/15-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Луцького міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Луцький міський центр зайнятості (Луцький МЦЗ) звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 1 779,50 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 09 вересня 2014 року перебував на обліку Луцькому МЦЗ як безробітний. 19 грудня 2014 року між позивачем та відповідачем укладено договір № 035014121900006 про направлення ОСОБА_1 на професійне навчання до Волинського обласного учбового центру підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів АПК зі строком навчання з 22 грудня 2014 року по 09 червня 2015 року. Однак, відповідач не виконав умов договору - не відвідував заняття без поважних причин, у зв'язку з чим був відрахований з навчання на підставі наказу від 03 березня 2015 року № 17/1. Витрати на оплату вартості навчання у сумі 1 779,50 грн. відповідач у добровільному порядку позивачу не повернув.

Відповідно до пункту 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги.

Оскільки відповідач припинив навчання без поважних причин і наказом Волинського обласного учбового центру від 03 березня 2015 року № 17/1 був відрахований, тому затрачені кошти на навчання у розмірі 1 779,50 грн. Луцький МЦЗ просив стягнути з відповідача в судовому порядку.

В судове засідання представник позивача не прибув, однак подав клопотання про розгляд справи без участі представника Луцького міського центру зайнятості.

Відповідач в судове засідання не прибув, не повідомив суд про причини неприбуття, заперечення на позов не надав, хоча повістка була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації та вручена адресату 20.05.2015 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.(а.с.24).

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

З урахуванням наведеного, справу судом розглянуто та вирішено на підставі наявних у ній доказів, за відсутності осіб, що беруть участь в справі, та згідно з ухвалою суду від 26.05.2015 року в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що Луцьким міським центром зайнятості ОСОБА_1 на підставі його заяви від 09 вересня 2014 року (а.с.6) було надано статус безробітного. 19 грудня 2014 року відповідач звернувся до позивача із заявою про направлення його на професійне навчання до Волинського обласного учбового центру підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів АПК (а.с. 9).

19 грудня 2014 року між Луцьким міським центром зайнятості та ОСОБА_1 було укладено договір №035014121900006 про професійне навчання відповідача у Волинському обласному учбовому центрі підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів АПК зі строком навчання з 22 грудня 2014 року по 09 червня 2015 року (а.с.10).

Відповідно до умов вказаного договору ОСОБА_1 зобов'язався приступити у визначені договором строки до занять, пройти повний курс навчання. Також договором передбачена відповідальність безробітного за припинення навчання без поважних причин або за відмову працювати за професією (спеціальністю), у вигляді відшкодування суми витрат на професійне навчання або стягнення цих витрат в судовому порядку у разі їх неповернення добровільно (підпункти 3.1.1, 3.1.2 пункту 3.1 розділу 3 договору від 19 грудня 2014 року).

На підставі наказу №257 від 22 грудня 2014 року ОСОБА_1 був зарахований до складу слухачів навчальної групи за професією «Електрогазозварник» (а.с.12).

В подальшому, на підставі наказу Волинського обласного учбового центру від 03 березня 2015 року № 17/1, відповідача відраховано із числа слухачів курсів підготовки та перепідготовки безробітних громадян у зв'язку із пропуском занять без поважних причин. (а.с.13),

Відповідно до умов договору №035014121900006 від 19 грудня 2014 року про професійне навчання безробітних у навчальному закладі, укладеному між Луцьким МЦЗ і Волинським обласним учбовим центром підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів АПК, навчальний заклад зобов'язався забезпечити професійне навчання зареєстрованих безробітних відповідно до списку за професією (спеціальністю) електрогазозварник зі строком навчання 876 годин з 22 грудня 2014 року по 09 червня 2015 року. Сторони визначили, що розмір витрат, пов'язаних з професійним навчанням одного безробітного, згідно з кошторисом на професійне навчання становить 4 092,61 грн. Відповідно до списку від 22 грудня 2014 року, ОСОБА_1 входив до переліку осіб, які підлягають направленню на професійне навчання (а.с.12).

Відповідно до розрахунку вартості професійного навчання безробітного ОСОБА_1 Луцьким міський центром зайнятості на навчання відповідача затрачено 1 779,50 грн. (а.с.3).

Відповідно до пунктів 4, 5 частини другої статті 22 Закону України "Про зайнятість населення" від 05 липня 2012 року № 5067-VI (Закон 5067-VI) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють реєстрацію безробітних, ведуть облік наданих їм послуг; організовують професійне навчання зареєстрованих безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці.

Пунктом 18 статті 1 Закону 5067-VI визначено, що професійне навчання - набуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок особи відповідно до її здібностей, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації для професійної діяльності та конкурентоспроможності на ринку праці.

Частинами першою, другою статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02 березня 2000 року № 1533-III (з наступними змінами та доповненнями) право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи. Право на забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону має також молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних.

Частина друга статті 7 цього ж Закону визначає, що видом соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є, в тому числі, професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.

Частиною третьою статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Пунктом 1.1 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 31 травня 2013 року № 318/655 (Порядок № 318/655), визначено, що цей порядок визначає механізм організації територіальними органами Державної служби зайнятості України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в районах, містах, районах у містах, а також відповідними міжрегіональними територіальними органами (далі - територіальні органи) професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних (далі - професійне навчання безробітних).

Дія цього Порядку поширюється на зареєстрованих безробітних, які мають право на соціальні послуги з професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (пункт 1.3 Порядку № 318/655).

Згідно із пунктом 2.10 Порядку № 318/655 у разі припинення безробітним професійного навчання без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) безробітний відшкодовує територіальному органу, який уклав з ним договір на професійне навчання, суму витрат на професійне навчання, проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку, проживання у період навчання.

Як слідує із матеріалів справи, ОСОБА_1 припинив професійне навчання без поважних причин, а тому відповідно до наведених правових норм та пунктів 3.1.1, 3.1.2 договору від 19 грудня 2014 року №035014121900006 зобов'язаний повернути кошти, витрачені на його професійне навчання, в сумі 1 779,50 грн.

Частиною першою статті 71 цього Кодексу встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, оскільки відповідач не надав суду доказів про відсутність у нього обов'язку щодо повернення витрат на професійну підготовку в сумі 1 779,50 грн. і не спростував обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття постанови про стягнення з ОСОБА_1 коштів у сумі 1 779,50 грн.

Керуючись статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Закону України "Про зайнятість населення", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (43001, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Луцького міського центру зайнятості (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ярощука, будинок 2, код ЄДРПОУ 13352315, р/р 37173300901002 в УДКСУ Волинської області у м. Луцьку, МФО 803014) кошти в сумі 1 779 (одна тисяча сімсот сімдесят дев'ять) гривень 50 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.М. Димарчук