Справа № 1328/7049/12 Головуючий у 1 інстанції: Глинська Д.Б.
Провадження № 22-ц/783/2351/15 Доповідач в 2-й інстанції: Штефаніца Ю.Г.
Категорія:5
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2015 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого: Штефаніци Ю.Г.
суддів: Бойко С.М., Берези В.І.,
за участі судового секретаря: Брикайло М.В.,
прокурора відділу прокуратури Львівської області Лящука Т.І., позивачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, представника ОСОБА_8, голови Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву «Львівоблагропромбуд» Галайка Р.М., представників відповідача ОСОБА_10 та ОСОБА_11, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву «Львівоблагропромбуд» на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 27 лютого 2014 року у справі за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_17 до Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву «Львівоблагропромбуд» про спонукання до вчинення дій -
встановила:
В серпні 2012 року ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_17 звернулися до суду з позовом про спонукання до вчинення дій Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву «Львівоблагропромбуд» (далі - Об'єднання «Львівоблагропромбуд»), в якому після уточнення позовних вимог просять ухвалити рішення, яким зобов'язати відповідача створити комісію по паюванню і приватизації майна в порядку, визначеному додатком № 4 - «Положенням про паювання і приватизацію міжгосподарських підприємств і організацій», затвердженим ухвалою XIV сесії Львівської обласної ради народних депутатів № 351 від 08.12.1993р., зобов'язати відповідача видати позивачам майнові сертифікати на право приватної власності із зазначенням вартості майна у грошовому виразі.
В обґрунтування своїх вимог позивачі покликаються на те, що вони, як працівники та пенсіонери апарату управління Об'єднання «Львівоблагропромбуд», мають право на розпаювання майна відповідача, однак відповідач неправомірно ухиляється від проведення розпаювання майна, тому позивачі вимушені звернутись до суду.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 27 лютого 2014 року позов задоволено. Судом постановлено зобов'язати Львівське обласне кооперативне міжгосподарське об'єднання по агропромисловому будівництву "Львівоблагропромбуд" створити комісію по паюванню і приватизації майна в порядку, визначеному додатком № 4 - «Положенням про паювання і приватизацію міжгосподарських підприємств і організацій», затвердженим ухвалою ХІV сесії Львівської обласної ради народних депутатів № 351 від 08.12.1993 року.
Цим же рішенням зобов'язано Львівське обласне кооперативне міжгосподарське об'єднання по агропромисловому будівництву "Львівоблагропромбуд" надати ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_17 майнові сертифікати на право приватної власності із зазначенням вартості майна у грошовому виразі.
Вказане рішення оскаржив відповідач об'єднання «Львівоблагропромбуд», просить його скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що рішення суду не ґрунтується на вимогах матеріального права, так як спірні правовідносини не врегульовані тими нормами, за якими суд вирішив спір. Окрім цього, посилаються на те, що суд невірно встановив фактичні обставини справи, оскільки прийняв до уваги пояснення позивачів без підтвердження їх належними доказами, а саме: право позивачів на розпаювання майна Об'єднання відсутнє, статутні повноваження Об'єднання не наділяють його правом створювати комісію по розпаюванню, та не наділений правом видавати майнові сертифікати на право приватної власності на майно (том а.с. 55-57).
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення голови правління Об'єднання «Львівоблагропромбуд» Галайка Р.М. та представників відповідача ОСОБА_10 і ОСОБА_11 на обґрунтування доводів апеляційної скарги, заперечення на скаргу прокурора Лящука Т.І., позивачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, представника ОСОБА_8, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Статтями 10, 60 ЦПК України, встановлено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін і, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Як вбачається з матеріалів справи та безспірно встановлено судом першої інстанції, Об'єднання «Львівоблагропромбуд» - юридична особа, правонаступник Львівського обласного кооперативно-міжгосподарського об'єднання «Облміжколгоспбуд». 19 серпня 1994 року було проведено державну реєстрацію цього Об'єднання, яке на цей час діє на підставі Установчого договору та Статуту, затверджених рішенням Ради Об'єднання «Львівоблагропромбуд» від 6 грудня 2000 року, які було зареєстровано відділом реєстрації та ліцензування департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради 29 серпня 2001 року.
Ухвалою Львівської обласної ради народних депутатів від 8 грудня 1993 року № 351 «Про затвердження положень і статутів дії Програми приватизації майна і землі в агропромисловому комплексі Львівської області» затверджено «Положення про паювання і приватизацію майна міжгосподарських підприємств і організацій» (далі - Положення) (т.1 а.с.16-24).
Положення є нормативно-методичним документом, який визначає механізм паювання і приватизації майна у відповідності до Програми приватизації майна і землі у агропромисловому комплексі Львівської області (пункт 1.1), регламентує відносини суб'єктів засновників та міжгосподарських підприємств і організацій агропромислового комплексу Львівської області та їх колективів (пункт 1.2).
Крім цього, Положенням передбачено, що паювання та персоніфікація майна проводиться виходячи з вартості частки майна колективу і трудової участі осіб, які мають право на отримання майнового паю (пункт 4.1).
Відповідно до пункту 4.2 Положення, до переліку осіб, які мають право на отримання майнового відносяться члени колективу і пенсіонери, які працювали на підприємстві.
Згідно п.4.5 Положення, юридичне оформлення права конкретної особи на майновий пай здійснюється на підставі ст.6 Примірного положення про паювання майна колективних агроформувань. Дане примірне положення затверджене згаданою ухвалою Львівської обласної ради №351 від 08.12.1993 року.
Таке право передбачено і Положенням про паювання і персоніфікацію частки майна, яка належить трудовому колективу апарату об'єднання «Львівоблагропромбуд» в майні організації і підприємств, яке прийнято на засіданні Ради Об'єднання «Львівоблагропромбуд» від 09.02.1998 р. за №143 та затверджено загальними зборами трудового колективу апарату об'єднання «Львівоблагропромбуд» 18 лютого 1998 року (т.1 а.с.15, т.2 а.с. 234-235, 236-237, 238-239).
З матеріалів справи вбачається також, що всі заявники відносяться до осіб, які відповідно до п.2 цього Положення мають право на отримання майнового паю, як члени трудового колективу апарату Об'єднання «Львівоблагропромбуд» та пенсіонери, безперервний стаж яких в апараті об'єднання складає більше 8 років (т.1 а.с. 154-208).
Відповідно до Указу Президента України від 03.12.99 р. № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» передбачено забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності. Це право, гарантоване частиною другою статті 14 Конституції України, не може бути обмежено рішеннями загальних зборів членів колективних сільськогосподарських підприємств або будь-якими іншими рішеннями.
Правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод чи інтересів (положення частини 1 статті 3 ЦПК України, частини 1 статті 15 ЦК України).
Оскільки позивачі вважали, що мають право на майновий пай внаслідок розпаювання майна Об'єднання «Львівоблагропромбуд», вони звернулися до суду з позовом, в якому просили зобов'язати відповідача створити комісію з паювання і приватизації майна та надати їм майнові сертифікати на право приватної власності.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив із того, що позивачі належать до визначеного переліку осіб, які мають право на розпаювання майна та отримання майнових сертифікатів. З такими висновками суду першої інстанції погоджується і колегія суддів.
Судом встановлено, що позивачі 2 та 5 листопада 2010 року звернулися до Об'єднання з вимогою провести загальні збори уповноважених представників-засновників для створення Комісії з паювання та приватизації майна міжгосподарських підприємств і організацій (далі - Комісія), але у її задоволенні відповідачам було відмовлено (т. 2 а.с. 16-18).
Як визначено в п.2.1 додатку №4 до ухвали Львівської обласної ради народних депутатів від 8 грудня 1993 року № 351 «Про затвердження положень і статутів дії Програми приватизації майна і землі в агропромисловому комплексі Львівської області(«Положення про паювання і приватизацію майна міжгосподарських підприємств і організацій» комісія по паюванню і приватизації міжгосподарських підприємств і організацій створюється загальними зборами уповноважених представників-засновників, колективів міжгосподарських підприємств та організацій. До компетенції Комісії згідно з розділом ІІ Положення відноситься, зокрема, визначення розміру вартості майна Об'єднання, що підлягає розпаюванню, встановлення розміру майнового паю для кожного засновника і колективу підприємства, організації.
Порядок скликання загальних зборів уповноважених представників-засновників, колективів міжгосподарських підприємств та організацій цим Положенням та іншими нормативними документами, що регламентують порядок діяльності Об'єднання «Львівоблагропромбуд» та його апарату фактично не визначено, з чим погодились сторони.
В той же час, як вбачається із «Установчого договору Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агроромисловму будівництву Львівоблагропромбуд», затвердженого рішенням Ради об'єднання 6.12.2000 р. (далі Установчий договір), таке було створено уповноваженими керівниками організацій (підприємств), акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю, апарату об'єднання Львівоблагропромбуд», як учасниками договору. (т.2 а.с.19-34).
У відповідності до положень п.4.1., п.4.2., 4.3.4. цього Договору, Рада об'єднання, членами якої є перші керівники всіх організацій(підприємств), є вищим органом, яка здійснює управління Об'єднанням та вирішує всі питання діяльності об'єднання, за винятком тих, що належать до компетенції Правління Об'єднання.
Пунктом 1.8 Статуту Об'єднання «Львівоблагропромбуд» передбачено, що учасниками об'єднання є акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, приватні підприємства, організації і підприємства та апарат Об'єднання «Львівоблагропромбуд», які на добровільних засадах ввійшли до структури Об'єднання та зазначені в додатку Установчого договору.
Згідно з пунктами 5.1 - 5.2 цього ж Статуту трудовий колектив апарату управління Об'єднання «Львівоблагропромбуд» становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь в його діяльності на основі трудового договору. Повноваження трудового колективу Об'єднання реалізуються загальними зборами членів трудового колективу.
Відповідно до п.4.4. Установчого договору пункту 6.7 Статуту Рада Об'єднання як орган його управління скликається як правило один раз на квартал та вважається правомочною, якщо на засіданні приймає участь не менше ніж 60 % її складу.
Позачергові засідання Ради скликаються Головою Ради у випадках: на підставі попереднього рішення Ради; якщо цього потребують інтереси Об'єднання в цілому, а також на вимогу Голови правління та/або Ревізійної комісії, а атко ж зокрема, на вимогу більше ніж 20 % учасників Об'єднання. Якщо протягом 25 днів Голова Ради не виконав таку вимогу, учасники в змозі самостійно скликати засідання Ради.
Правління Об'єднання, у відповідності до п.7.1. Статуту, є виконавчо-розпорядчим органом управління діяльністю Об'єднання. Правління очолює голова, який обирається Радою.
Згідно п.7.11 Статуту Голова правління є найвищою посадовою особою Об'єднання. Здійснює оперативне управляння справами Об'єднання. Подає Раді Об'єднання пропозиції з питань діяльності. Спільно з Головою Ради готує матеріали з питань порядку денного засідання Ради.
Відповідно до п.7.12. Голова правління в межах своєї компетенції видає накази, постанови, розпорядження, дає вказівки. Які є обов'язковими для всіх підрозділів, посадових осіб та інших працівників.
Таким чином, системний аналіз правових норм, які регламентують діяльність Об'єднання «Львівоблагропромбуд» та порядок паювання і приватизацію частки майна, яке належить трудовому колективу апарату об'єднання, дає підстави для ствердження про те, що позивачі обґрунтовано звернулись для вирішення питання з вимогою щодо скликання загальних зборів уповноважених представників-засновників для створення Комісії з паювання та приватизації майна міжгосподарських підприємств і організацій, саме до Голови правління Об'єднання, як компетентного і уповноваженого органу у вирішенні цього питання, та їм безпідставно було відмовлено у вирішенні цього питання відповідно до порядку, визначеному додатком № 4 - «Положенням про паювання і приватизацію міжгосподарських підприємств і організацій», затвердженим ухвалою XIV сесії Львівської обласної ради народних депутатів № 351 від 08.12.1993 р., а тому суд першої інстанції, правильно встановивши фактичні обставини справи щодо прав та обов'язків сторін на законних підставах задовольнив позовні вимоги в цій частині.
В той же час, суд дійшов помилкового висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача видати позивачам майнові сертифікати на право власності із зазначенням вартості майна у грошовому виразі.
У вирішенні цього питання колегія суддів виходить з наступного.
Як випливає із загальних засад наведеного вище «Положення про паювання і приватизацію майна міжгосподарських підприємств і організацій» (далі - Положення), цей документ є нормативно - методичним документом, який визначає механізм паювання і приватизації майна у відповідності до Програми приватизації майна і землі у агропромисловому комплексі Львівської області (п. 1.1.), регламентує відносини суб'єктів засновників та міжгосподарських підприємств і організацій агропромислового комплексу Львівської області та їх колективів (п. 1.2).
Окрім цього, Положення передбачає встановлення трудовим колективам міжгосподарських підприємств і організацій квоти у майні цих підприємств в розмірі фонду їх заробітної плати. У розмір фонду заробітної плати включається вартість майна міжгосподарських підприємств і організацій, яке створене за рахунок фондів соціально - культурних заходів і матеріального стимулювання працівників, а також вартість майна, яке поступило безкоштовно у власність цих підприємств і організацій (п. 1.4., 4.1.).
Задовольняючи позов в частині зобов'язання відповідача видати позивачам майнові сертифікати на право приватної власності із зазначенням вартості майна у грошовому виразі, суд першої інстанції вважав встановленим факт наявності такого майна об'єднання, який підлягав розпаюванню.
При цьому, для обґрунтування свого висновку про наявність права позивачів на майнові паї, суд взяв до уваги лише час їх трудової участі у формуванні такого майна, залишивши поза увагою питання про наявність такого майна, чи його обсяги.
Натомість, представники апелянта категорично заперечили наявність такого майна.
Позивачі не надали доказів на підтвердження цієї вимоги ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції.
Усні посилання позивачів на рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 20.01.2012 року, яким скасовано п. 3 рішення Ради Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву «Львівоблагропромбуд» №335 від 14.11.2007 року не може бути належним доказом обґрунтованості вимоги, так як це рішення стосується періоду 2007 року і не відображає стану речей на час проведення розпаювання.
Між тим, визначення майна об'єднання, що підлягає розпаюванню, його розміру, розміру реальних пайових внесків засновників тощо належить до виключної компетенції комісії по паюванню, компетенція якої визначена розділом другим «Положення про паювання і приватизацію майна міжгосподарських підприємств і організацій».
Окрім цього, не підлягала задоволенню вимога позивачів про зобов'язання Об'єднання «Львівоблагропромбуд» видати їм майнові сертифікати з огляду і на те, що відповідно до Примірного положення про паювання майна колективних агроформувань, затвердженого ухвалою XIV сесії Львівської обласної ради народних депутатів № 351 від 08.12.1993 року, власникові майнового паю видається майнова книжка, яка в наступному обмінюється на майновий сертифікат.
Отже, відповідач не вправі видавати майновий сертифікат, порядок видачі якого регламентований постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року №177 (а.с.121-122).
Таким чином, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню за їх безпідставністю, у зв'язку з чим рішення суду в цій частині слід скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні цих позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 303, 304, п.3 ч.1 ст.307, п.п.1, 4 ст.309, ч.2 ст.314, ст.ст. 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу Львівського обласного кооперативного міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву «Львівоблагропромбуд» задовольнити частково.
Рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 27 лютого 2014 року у частині задоволення позовних вимог ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_17 зобов'язати Львівське обласне кооперативне міжгосподарське об'єднання по агропромисловому будівництву «Львівоблагропромбуд» надати ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_5, ОСОБА_17 майнових сертифікатів на право приватної власності із зазначенням вартості майна у грошовому виразі відмовити.
В решті рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 27 лютого 2014 року залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскарженим у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання цим рішенням законної сили.
Головуючий: Штефаніца Ю.Г.
Судді: Бойко С.М.
Берези В.І.