Справа № 443/255/15-а Провадження № 2-а/443/13/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2015 року. Жидачівський районний суд Львівської області
в складі : головуючої - судді Галій О.Й.
за участю секретаря Процака А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жидачеві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про визнання протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень і зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
Керуючись ст.ст. 9, 11, 70, 71, 86, 159, 160, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області про визнання протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області щодо невиконання перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2014 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області, щодо нарахування і виплати суми індексації ОСОБА_1 на протязі 2010- 2014 років з порушенням положень Закону України "Про індексацію грошових доходів населення."
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жидачівському районі Львівської області провести ОСОБА_1 перерахунки:
- пенсії з 01 березня 2014 року із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у 2013 році, порівняно з 2012 роком;
- розміру індексації за період з 01.05.2010 р. по 31.12.2014 р. відповідно до положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жидачівському районі Львівської області виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою індексації, яка мала бути сплачена відповідно до
Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (з урахуванням того, що місяцем початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є грудень 2009 року) і фактично виплаченою сумою індексації, за період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2014 року.
У решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Жидачівський районний суд протягом десяти днів з дня оголошення.
Головуюча- суддя
Позивач ОСОБА_1 у підтвердження заявлених вимог, які під час розгляду справи уточнював, посилається на те, що з 10.12.2009 року є пенсіонером за віком, інвалідом другої групи з 20 квітня 2010 року.
У зв`язку з проведенням бойових дій в зоні АТО ОСОБА_1 переїхав в АДРЕСА_1. 05.08.2015 року позивач став на облік в Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі. ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком з врахуванням коригуючих відомостей в системі персоніфікованого обліку про заробітну плату за 2009 рік. Скарга позивача розглянута Управлінням Пенсійного фонду, проте у задоволенні скарги відмовлено. Позивач вважає що відповідь на скаргу є необгрунтованою, оскільки відповідач не навів мотивів неприйняття доводів скарги, а також не надав розгорнутий розрахунок пенсійних виплат з посиланням на конкретні положення законодавства. Оскільки середнязаробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, у 2013 році у порівнянні з 2012 роком зросла, відповідач має обов`язок виконати перерахунок пенсії позивача на підставі ч. 2 ст. 42 Закону №1058-ІV . Той факт, що відповідно до п. 2 прикінцевих перехідних положень ЗУ від 27.03.2014 р. №1166-VII зміни, передбачені розділами ІІ і ІІІ, набирають чинності з 1 квітня 2014 року, підтверджує, що дія частини другої ст. 42 вказаного закону законодавством зупинена тільки з 1 квітня 2014 року. Це свідчить про те, що 1 березня 2014 року вказана норма була чинною і Пенсійний фонд дотепер має обов`язок з виконання перерахунку пенсії позивача. Оскільки в даний час права позивача на оплату праці у 2009, 2010 роках судом поновлені, розрахунок виконаний з моменту призначення пенсії з використанням даних про заробітну плату за 2009 рік , яку він мав отримувати за умови не порушення роботодавцем його права на оплату праці. Такий підхід до пеперахунку пенсії грунтується на тому, що внаслідок перерахунку пенсії має вівідбутися повне відновлення усіх порушених прав позивача до моменту перерахунку. Базовим місцем при проведенні індексації пенсії позивача є травень 2010 року і він дотепер жодного разу не змінювався.
Особливість перерахунку пенсії позивача за його заявою, а також відповідно до частини першої і другої Закону №1058-ІV полягає в тому, що при первинному призначенні пенсії позивачу пенсія була обчислена у меншому розмірі. Розрахунок підвищення пенсії з 1 березня 2014 року на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-ІV має бути виконаний відповідачем відповідно до пункту 4 "Порядку перерахунку пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України" "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Просить визнати протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області, проявом якої є необгрунтована відмова позивачу в задоволенні скарги відповідно до Закону України "Про звернення громадян" і Закону України "про загальнообов`язкове державне пенсійне страхуваня", а скаме невиконання перерахунків пенсії за заявою від 13.10.2014 року та з 01.03.2014 р. відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, а також розміру індексації пенсії. Зобов`язати управління пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області з урахуванням обставин, встановлених в судовому засіданні, стосовно ОСОБА_1 здійснити перерахунки:
- розміру пенсії за заявою від 13.10.2014 р. у зв`язку з коригуванням відомостей в системі персоіфікованого обліку за 2009 рік;
- пенсії із застосуванням заробітної плати , з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плпти (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у 2013 році, порівняно з 2012 роком;
- розміру індексації.
Позивач у поданій заяві про часткову зміну предмета адміністративного позову . Змінений предмет позову у наступній редакції"Про визнання протиправною бездіяльності, а також визнання протиправними окремих дій суб`єкта владних повноважень і зобов`язання вчинити певні дії".Протиправною бездіяльністю відповідача позивач вважає необгрунтовану відмову в задоволенні скарги та невиконання перерахунку пенсії з 1 березня 2014 року у зв`язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, у 2013 році порівняно з 2012 роком. Не зважаючи на те, що середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, у 2013 році порівняно з 2012 роком зросла, відповідач з 1 березня 2014 року не здійснив перерахунок пенсії позивачу, тобто проявив бездіяльність .
Відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Питання індексації пенсії врегульоване Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно статті 2 Закону № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Відповідно до статті 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Статтею 4 вказаного Закону, передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Отже, норми діючого законодавства встановлюють, що індексація пенсії визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від місяця підвищення пенсії чи внаслідок проведених перерахунків, проводиться автоматично, а також інших обставин.
Пункт 11 Порядку № 1078, визначає, що індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше від 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно пункту 2 Порядку № 1078, Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 1078, передбачено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму/пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Пунктом 5 Порядку № 1078, проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003р. N 1078, встановлено, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року №690 абзац 3 пункту 5 Порядку № 1078, викладений в такій редакції, якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку N4.
Пункт 13 Порядку № 1078, встановлює, що спори з питань індексації грошових доходів підлягають розгляду в судовому порядку.
Згідно пункту 10-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які придбали право на її призначення, проводиться, починаючи з місяцем, в якому вони призначені.
Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше чим сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.
Відповідачем при обчисленні суми індексації пенсії позивача за спірний період не було враховано положень п.5 Порядку, яким передбачено, що у разі якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.
Згідно офіційних величин індексів інфляції (індексів споживчих цін) за 2008 рік, індекс інфляції в жовтні 2008 року склав 101,7 %.
З відповіді відповідача видно, що базовим місяцем для індексації пенсії позивача є місяць перерахунку та підвищення його пенсії у вересні 2008 року з 823,77 грн. до 915,86 грн. в жовтні 2008 року. В період з 2008 по 2013 роки базові місяці встановлені відповідно до проведених перерахунків пенсій автоматизованим способом і виплату індексації проведено відповідно довідника коефіцієнтів індивідуальної індексації пенсії.
При цьому згідно довідки про розмір призначеної пенсії та фактично отриманої, із зазначенням базових місяців та індексації позивача видно, що індексація пенсії в жовтні 2008 року не нарахована.
Стосовно посилань як відповідача, так і суду першої інстанції щодо відсутності права у позивача на індексацію пенсії, оскільки у складі пенсійної виплати вона має доплату до прожиткового мінімуму відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», колегія суддів вважає їх безпідставними з огляду на наступне
Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10. Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".
Положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня-22 травня 2008 року.
У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за статтею 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.
Проте, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
Як було встановлено колегією суддів, згідно письмових заперечень відповідача, індексація пенсії проводилась згідно листів Пенсійного фонду України від 20 липня 2010 року за № 1254/02-04 та від 23 грудня 2010 року за №24130/02-20 виключно автоматизованим способом (арк.. справи 22-25).
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений заступником голови Правління Пенсійного фонду України 09 січня 2008 року, прийнятий на виконання Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
З урахуванням того, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними згаданим рішенням Конституційного суду, відновили свою дію положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в попередній редакції.
Отже, починаючи з 22 травня 2008 року нарахування індексації мало здійснюватись відповідно до Закону, а не положень постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 179 від 12 березня 2008 року.
Відповідачем не доведено, що сума збільшення доходу є більшою за індексацію у відповідні місяці, а тому пенсія не підлягала індексації.
Таким чином, суд дійшла висновку, стосовно обґрунтованості та задоволення позовних вимог в частині неправомірності дій відповідача по проведенню позивачу індексації пенсії з 10.03.2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої сум індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії здійснити з 01.03.2014 року.
Стаття 159 КАС України передбачає, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.
Виходячи з вищевикладеного, з врахуванням приписів частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла до висновку про те, що судом першої інстанції вирішена справа з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, що обумовлює скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 70, 71, 86, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області щодо невиконання перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2014 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Львівської області, щодо нарахування і виплати суми індексації ОСОБА_1 на протязі 2010- 2014 років з порушенням положень Закону України "Про індексацію грошових доходів населення."
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жидачівському районі Львівської області провести ОСОБА_1 перерахунки:
- пенсії з 01 березня 2014 року із застосуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, підвищеної на коефіцієнт, який відповідає 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески у 2013 році, порівняно з 2012 роком;
- розміру індексації за період з 01.05.2010 р. по 31.12.2014 р. відповідно до положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жидачівському районі Львівської області виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою індексації, яка мала бути сплачена відповідно до
Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (з урахуванням того, що місяцем початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є грудень 2009 року) і фактично виплаченою сумою індексації, за період з 01 травня 2010 року по 31 грудня 2014 року.
У решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня оголошення.
Головуюча- суддя