Копія Справа № 2/326/381/2015
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2015р. м.Приморськ
Приморський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Лещенко А.М.,
при секретарі Кузякіній К.М.,
за участю прокурора Ткаченка О.В., представника відповідача 2 ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Прокурора Приморського району в інтересах держави до Приморської міської ради, ОСОБА_2, третя особа Державна інспекція сільського господарства у Запорізькій області, про визнання незаконним та скасування п. 1 рішення Приморської міської ради № 14 від 24.10.2014 р. в частині, витребування із незаконного володіння та зобов'язання повернути земельну ділянку,
встановив:
16.04.2015 року прокурором Приморського району в інтересах держави подано до суду позов про визнання незаконним та скасування п.1 рішення Приморської міської ради № 14 від 24.10.2014р. «Про розгляд заяв громадян щодо виділення земельної ділянки в м.Приморськ для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд» в частині надання ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,1 га вартістю 69310 грн., яка розташована по АДРЕСА_1. Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_2) та зобов'язати повернути на користь територіальної громади м. Приморська, в особі Приморської міської ради, земельну ділянку площею 0,1 га вартістю 69310 грн., яка розташована по АДРЕСА_1. Судові витрати у справі покласти на відповідачів солідарно.
В суді прокурор на позові наполягав та пояснив, що прокуратурою району було проведено перевірку із залученням спеціалістів Держсільгоспінспекції у Запорізькій області, за результатами якої встановлено, що рішення Приморської міської ради № 14 від 24.10.2014р. «Про розгляд заяв громадян щодо виділення земельної ділянки в м.Приморськ для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд» в частині надання ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,1 га вартістю 69310 грн., яка розташована по АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на умовах договору суперфіцію, прийнято з порушенням вимог ч.ч.1,2,3,6 ст.123 Земельного кодексу України, є незаконним та підлягає скасуванню. Так, 30.05.2014 року відповідач 2 звернувся до Приморської міської ради з заявою про виділення йому земельної ділянки, при цьому, в порушення ст.123 ЗК України ним не у повному обсязі надано документи. Крім того, межі земельної ділянки в натурі визначено не було, у користуванні заявника вона раніше не перебувала та на ній відсутні належні відповідачу 2 об'єкти нерухомості.
Згідно ст.123 ЗК України є обов'язковим розроблення проекту відведення земельної ділянки, яка передається у користування або у власність. Крім того, результатом прокурорської перевірки є виявлення порушення вимог ч.1 ст.182, ч.3 ст.640 ЦК України, ст.126 ЗК України в тому, що державну реєстрацію договору суперфіцію від 12.11.2014р. №647 не проведено. Відповідно такий договір не є укладеним (п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визначення правочинів недійсними»). Тому прокурор просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача 1 не прибув в судове засідання, надіслав заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення проти позовної заяви на тих підставах, що земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 надано без зміни її цільового призначення; формування зазначеної земельної ділянки здійснювалось на підставі генерального плану забудови міста. Згідно п.5 Порядку складання плану земельно-господарського устрою населеного пункту, як невід'ємної складової частини генерального плану, Планом визначаються «Межі земельних ділянок усіх форм власності та користування із зазначенням їх цільового призначення, межі охоронних і санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель». Крім того, заперечує проти повернення у власність територіальної громади м.Приморська в особі Приморської міської ради земельну ділянку, оскільки в даному випадку міська рада не зацікавлена у поверненні вказаної земельної ділянки, так як проводить політику щодо забудови громадянами території населеного пункту.
Представник відповідача 2 ОСОБА_1 заперечував проти заявлених прокурором позовних вимог на тих підставах, що позивач помилково посилається в обґрунтування своїх вимог на ст. 123 Земельного кодексу України, а відповідач 2 відповідно вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на першочергове отримання зазначеної земельної ділянки. Крім того, надає суду копію проекту землеустрою, виготовленого щодо зазначеної земельної ділянки на підставі рішення Приморської міської ради від 06.02.2015 р. «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (заявник: гр. ОСОБА_2 (має право на першочергове виділення земельної ділянки); адреса земельної ділянки: АДРЕСА_1).
Представник третьої особи до суду не з'явився, належним чином повідомлений про судове засідання, надіслав заяву, в якій просить розглядати справу без його участі, позовну заяву підтримує у повному обсязі.
Заслухавши прокурора, представника відповідача 2 ОСОБА_1, вивчивши докази по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову.
Судом встановлено, що 30.05.2014р. ОСОБА_2 звернувся із заявою до секретаря міської ради про виділення йому земельної ділянки в АДРЕСА_1 (а.с.12). Приморською міською радою Приморського району Запорізької області на п'ятдесят восьмої сесії шостого скликання прийнято Рішення №14 від 24.10.2014р., яким, в тому числі, ОСОБА_2 надано у користування земельну ділянку площею 0,1 га в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на умовах договору суперфіцію. Згідно переліку громадян, яким надано право на укладення договору про встановлення суперфіцію, є ОСОБА_2 (а.с.6-8).
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2, 3, 6 ст. 123 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
З матеріалів справи судом встановлено, що Приморською міською радою на вимогу прокуратури надано інформацію, згідно якою з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 не звертався (а.с.21-22).
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна від 09.02.2015р. права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження за адресою: АДРЕСА_1 у Держреєстрі відсутні. За інформацією з Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 09.02.2015р. по АДРЕСА_1 відомостей про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, реєстрацію іпотек, заборон відчуження об'єктів нерухомого майна - немає (а.с.17).
11.02.2015р. начальником відділу Держземагенства у Приморському районі Запорізької області надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які розташовані на території м.Приморська, та проінформував, що запитувані земельні ділянки відносяться до земель житлової та громадської забудови (угіддя-забудовані землі) (а.с.24).
Відповідно до запиту слідчого СВ Приморського РВ ГУМУС України в Запорізькій області від 20.02.2015р. Держінспекція сільського господарства в Запорізькій області повинна була провести перевірку в Приморській міській раді щодо додержання законодавства України при прийнятті рішення про виділення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на умовах договорів про встановлення суперфіцію та по результатам перевірки скласти акт (а.с. 26).
У зв'язку з проведенням перевірки щодо додержання органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства при прийнятті рішень, прокуратурою Приморського району Запорізької області на підставі ст.ст.8, 20 Закону України «Про прокуратуру» винесено вимогу від 29.01.2015р. щодо надання завірених копій договорів про встановлення суперфіцію з додатками, укладених на підставі рішення №14 від 24.10.2014р. та всіх заяв громадян про виділення їм земельних ділянок на умовах суперфіцію згідно вказаних вище рішень та договорів (а.с.19-20).
Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.03.2015 року державним інспектором сільського господарства Лісницькою Л.В. проведено документальну перевірку додержання вимог земельного законодавства щодо прийнятих Приморською міською радою рішень та укладених договорів про встановлення суперфіцію за переліком, на виконання листа Приморського РВ ГУМУС України в Запорізькій області від 20.02.2015 року. Загальна площа земельних ділянок 0,1000 га. Площа, на якій вчинено правопорушення 0,1000 га. Категорія земель - житлова та громадська забудова. Цільове призначення земель для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Наявність документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки відсутні. За результатами перевірки встановлено, що ОСОБА_2 надано земельну ділянку у користування із порушенням вимог ст. 123 ЗК України - без розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та його затвердження міською радою (а.с.13-14).
За Актом обстеження земельної ділянки від 06.03.2015 року державним інспектором сільського господарства у Запорізькій області Лісницькою Л.В. встановлено, що земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на час перевірки вільна від забудови, ніким не використовується (а.с.15).
При цьому суд, не приймає до уваги твердження представника відповідача 2 щодо недійсності зазначених вище актів, оскільки перевірка законності дій державного інспектора сільського господарства у Запорізькій області Лісницької Л.В. щодо складення цих актів виходить за межі даного судового розгляду.
Таким чином, у порушення зазначених вище вимог земельного законодавства оскаржуваним рішенням відповідачу 2 надано у користування на умовах договору суперфіцію земельну ділянку без розроблення та затвердження у встановленому законом порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відтак оскаржуване рішення прийнято з порушенням вимог ст. 123 ЗК України, є незаконним та підлягає скасуванню, а твердження відповідачів спростовуються матеріалами справи.
Також між Приморською міською радою та ОСОБА_2 укладено договір про встановлення суперфіцію №647 від 12.11.2014р., за яким Розпорядник земельної ділянки передає щодо Землекористувача строком на три роки право користування земельною ділянкою для будівництва індивідуального жилого будинку, господарчих будівель і споруд за плату, яка дорівнює податку на землю. Право користування земельною ділянкою у Землекористувача виникає щодо земельної ділянки земель громадської та житлової забудови площею 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.9-11).
Частиною першою ст. 102-1 ЗК України передбачено, що право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) виникають на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до Цивільного кодексу України.
В свою чергу, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України) визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації (ч. 1 ст. 182). Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії (ч. 2 ст. 640). Згідно ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право забудови земельної ділянки (суперфіцій).
З викладеного вбачається, що договір №647 від 12.11.2014р. «Про встановлення суперфіцію» є нікчемним за вимогами статей 205, 210 ЦК України, так як за ст. 126 ЗК України та ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено обов'язкову державну реєстрацію прав на нерухоме майно, яка проведена не була.
Згідно ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним. Отже, позовні вимоги про витребування із незаконного володіння ОСОБА_2 та зобов'язання повернути на користь територіальної громади м.Приморська, в особі Приморської міської ради, земельної ділянки площею 0,1 га вартістю 69310 грн., яка розташована по АДРЕСА_1, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За ст.88 ЦПК на відповідача 1 - Приморську міську раду покладається сума судового збору, яку суд визнає в сумі 243 грн. 60 коп., так як прокурор звільнений від сплати судового збору, а відповідач 2 є добросовісним набувачем.
Керуючись ст.ст. 182, 205, 210, 387, 640, 1212 ЦК України, ст. ст. 102-1, 123, 126 ЗК України, ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст. 7, 8, 10, 88, 209, 214, 215 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати п.1 рішення Приморської міської ради № 14 від 24.10.2014 «Про розгляд заяв громадян щодо виділення земельної ділянки в м. Приморськ для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд» в частині надання ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,1 га вартістю 69310 грн., яка розташована по АДРЕСА_1.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_2) та зобов'язати повернути на користь територіальної громади м. Приморська, в особі Приморської міської ради, земельну ділянку площею 0,1 га вартістю 69310 грн., яка розташована по АДРЕСА_1.
Стягнути на користь держави судового збору з Приморської міської ради Запорізької області в сумі 243 грн. 60 коп.
Рішення можна оскаржити в 10 діб до апеляційного суду Запорізької області через Приморський районний суд Запорізької області.
Суддя А.М. Лещенко
Копія вірна: суддя А.М. Лещенко
Повний текст рішення складено та підписано 28 травня 2015 р.
27.05.2015