Ухвала суду № 44463911, 29.05.2015, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
29.05.2015
Номер справи
320/4798/15-к
Номер документу
44463911
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 29.05.2015

Справа № 320/4798/15-к

(1-кс/320/703/15)

У Х В А Л А

про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів

29 травня 2015 року м. Мелітополь

Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Калугіна І.О.,

при секретарі - Горбань Н.А.,

за участю старшого прокурора Мелітопольської міжрайонної прокуратури молодшого радника юстиції Навка Д.В.,

розглянувши клопотання про тимчасовий доступ до документів по матеріалам кримінального провадження № 12015080140000507, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

28 травня 2015 року до Мелітопольського міськрайонного суду надійшло клопотання старшого прокурора Мелітопольської міжрайонної прокуратури молодшого радника юстиції Навка Д.В., про тимчасовий доступ до документів.

Клопотання обґрунтоване тим, що 04.02.2015 Мелітопольським МВ ГУМВС України за рапортом співробітника СДСБЕЗ Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області щодо виявлення фактів безпідставного перерахування на розрахункові рахунки підприємств - перевізників бюджетних коштів за надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 1201508014000507 внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення з попередньою правовою кваліфікацією за ч.3 ст. 190 КК України.

Постановою Мелітопольського міжрайонного прокурора Щербини С.О. для здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні створено групу прокурорів у складі старшого прокурора Мелітопольської міжрайонної прокуратури Навки Д.В. та прокурорів Мелітопольської міжрайонної прокуратури Фатєєва А.О. та Обуховського О.О., старшим прокурором групи призначено Навку Д.В.

Під час досудового розслідування встановлено наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.

Рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 280/1 від 25.12.2008 «Про організацію перевезень пасажирів у м. Мелітополі та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 275/2 від 28.12.2006 …» затверджені Умови організації перевезень пасажирів у м. Мелітополі ( далі - Умови). Відповідно до п. 6.4 вказаних Умов види та обсяги пільгових перевезень установлюються договором про надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян, у якому визначається порядок компенсації перевізникам збитків від цих перевезень.

Відповідно до п. 8.1.2 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту у м. Мелітополі, які затверджені рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 124/1 від 17.07.2014 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту у м. Мелітополі та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 280/1 від 25.12.2008 …», при перевезенні пасажирів на маршрутах загального користування міським автомобільним транспортом надається право на пільгу на проїзд категоріям пільговиків, за проїзд яких проводяться компенсаційні виплати за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам відповідно до Бюджетного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету».

Згідно з вимогами пп. «б» п. 4 ч.1 ст. 89, ч.1 ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до пп. 3,5-8 вищевказаного Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів (керівники управлінь виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення ) ведуть облік компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та здійснюють остаточні розрахунки з постачальниками відповідних послуг; щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам виконкомів міських рад. Фінансові органи виконкомів міських рад на підставі зазначених актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх фінансовим органам обласних держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в областях. Фінансові органи обласних держадміністрацій після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати.

Відповідно до умов пп. 2.2.2, 2.2.5 укладених перевізниками з виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради договорів про надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян перевізник щомісячно надає до управління праці, соціального захисту населення Мелітопольської міської ради розрахунки по кількості перевезених громадян, які мають право на пільговий проїзд за рахунок субвенції з Державного бюджету України; перевізник отримує кошти бюджету на компенсаційні виплати за пільговий проїзд громадян в порядку, встановленому чинним законодавством України та рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 219/3 від 28.08.2003 «Про пільгові перевезення окремих категорій громадян».

Рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 219/3 від 28.08.2003 «Про пільгові перевезення окремих категорій громадян» затверджені бланки щомісячної звітності підприємства - перевізника перед головним розпорядником бюджетних коштів - управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради, зокрема, акт виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя, який містить обов'язкові для заповнення графи з інформацією щодо кількості перевезених пасажирів пільгової категорії; вартості їх перевезення, що підлягає відшкодуванню, вартості одного перевезення, а також щодо руху пального під час здійснення пільгових перевезень окремих категорій громадян ( залишок на початок дня, видано, витрачено, залишок на кінець дня).

У ході досудового розслідування встановлено також, що суму коштів, яка підлягає відшкодуванню, в актах виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя розраховано виходячи з кількості перевезених пасажирів пільгової категорії та вартості одного перевезення, яка дорівнює розміру затвердженого виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради тарифу на перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування м. Мелітополя.

Відповідно до пп. 2.6 - 2.8 затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 1175 від 17.11.2009 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, яка є обов'язковою для застосування під час встановлення органами місцевого самоврядування регульованого тарифу на послуги пасажирського автомобільного транспорту, обчислення витрат перевізника при розрахунку тарифу здійснюється, зокрема, з врахуванням:

1) прямих матеріальних витрат, пов'язаних з використанням палива, шин, акумуляторних батарей;

2) прямих витрат на оплату заробітної плати водіям;

3) інших прямих витрат, пов'язаних з витратами на всі види ремонту транспортних засобів ( вартість запасних частин, які витрачаються для виконання ремонту власними силами, вартість ремонтних робіт і послуг, виконаних сторонніми підприємствами та організаціями ).

Протягом 2012 - 2014 років у якості компенсації за надані послуги з перевезення пільгових категорій громадян за укладеними з виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради договорами за рахунок коштів субвенції з державного бюджету України ПП «Транзит» ( код 31880717) профінансовано на загальну суму 764410,85 грн. ( у 2012 році - на суму 125421,79 грн., у 2013 році - на суму 195486,87 грн., у 2014 році - на суму 443502,19 грн.)

Так, встановлено, що протягом 2014 року з метою отримання коштів компенсації ПП «Транзит» до управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради подано 220 актів виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за підписами 41 водія підприємства.

При цьому, подані підприємством до управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради акти виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя не містять обов'язкових даних щодо руху пального при здійсненні перевезень ( залишок на початок дня, видано, витрачено, залишок на кінець дня).

Згідно з вимогами ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 219/3 від 28.08.2003, № 280/1 від 25.12.2008, № 124/1 від 17.07.2014 та умов укладених з виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради договорів про надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян, перевізник має право на компенсацію збитків від перевезень пільгових категорій громадян, які розраховуються та надаються головному розпоряднику бюджетних коштів за встановленою формою ( акт виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя), виходячи з витрат перевізника на здійснення таких перевезень.

Враховуючи викладене, а також те, що витрати на закупівлю пального є однією з основних складових витрат на здійснення перевезень, у тому числі, пільгових категорій громадян, у ході досудового розслідування в порядку ст.ст. 36,93 КПК України ПП «Транзит» направлений запит про надання інформації про те, чи закуповувалось підприємствами протягом 2014 року пальне для надання послуг зі здійснення перевезень громадян, а також документів, що підтверджують факт, обсяги та вартість такої закупівлі ( видаткові накладні постачальників пального, платіжні доручення про перерахування коштів, виписки банку, видаткові касові ордери, касові чеки, авансові звіти ).

ПП «Транзит» відповідь на запит процесуального прокурора не надано.

Враховуючи встановлення під час досудового розслідування фактів невідповідності встановленим нормам актів виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя, які були подані ПП «Транзит» до управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради, а також враховуючи позицію підприємства при наданні відповіді на запит прокурора, у ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до наступних документів ПП «Транзит», які підтверджують понесені підприємством у 2012-2014 роках витрати на здійснення перевезень пільгових категорій громадян, які у подальшому були компенсовані за рахунок коштів субвенції з Державного бюджету України, а також повноваження осіб керівного складу підприємства:

1) статуту підприємства ( з усіма змінами );

2) колективних договорів підприємства, що діяли ( діють) протягом 2012-2015 років;

3) рішень ( розпоряджень, наказів) засновників ( керівників) підприємства щодо обрання ( призначення) та звільнення осіб керівного складу підприємства (генерального директора, директора, заступника генерального директора, заступника директора, головного бухгалтера, касира), які обіймали ( обіймають) зазначені посади на підприємстві протягом 2012 - 2015 років; контрактів ( трудових контрактів), що були укладені з вищезазначеними особами керівного складу підприємства; посадових інструкцій ( функціональних обов'язків) цих осіб;

4) наказів ( розпоряджень) про прийняття на роботу та про звільнення працівників підприємства, що були винесені протягом 2012-2015 років, трудових договорів (контрактів), укладених з працівниками підприємства протягом вказаного періоду часу;

5) табелів обліку використання робочого часу працівників підприємства за 2012-2015 роки;

6) розрахунково-платіжних відомостей щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства протягом 2012-2015 років;

7) договорів про надання послуг ( цивільно - правових договорів), які були укладені підприємством з фізичними особами - працівниками підприємства протягом 2012 - 2015 років; актів приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт ) за вказаними договорами;

8) журналів щозмінного передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів за 2012-2014 роки; журналів передрейсового контролю технічного та санітарного стану транспортних засобів за 2012-2014 роки;

9) договорів купівлі - продажу, поставки, підряду, інших договорів щодо закупівлі підприємством протягом 2012-2015 років пального, запасних частин, шин, акумуляторних батарей, а також послуг з ремонту автотранспортних засобів підприємства;

10) первинних бухгалтерських документів, що підтверджують факти закупівлі підприємством протягом 2012-2015 років пального, запасних частин, шин, акумуляторних батарей, послуг з ремонту автотранспортних засобів ( видаткові накладні постачальників, касові чеки, акти приймання - передачі виконаних робіт, наданих послуг) та проведення підприємством відповідних розрахунків ( платіжні доручення, виписки банку, видаткові касові ордери, звіти про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт ( авансові звіти)).

Вищевказані документи перебувають та можуть перебувати у володінні ПП «Транзит», оскільки вони є документами вказаного суб'єкта господарювання, складені та використовувались під час здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства.

Вищезазначені документи самі по собі та у сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для об'єктивного встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, насамперед, події кримінального правопорушення та розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням ( через встановлення обсягів витрат, які були фактично понесені підприємством на здійснення пільгових перевезень громадян, та порівняння цих витрат з обсягами компенсації, яку отримало підприємство за рахунок бюджетних коштів), а також винуватості конкретних осіб у вчиненні кримінального правопорушення.

У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене клопотання, просив його задовольнити.

З урахуванням вимог ч.2 ст. 163 КПК України, суд з метою недопущення знищення, зміни або приховання речового доказу, що зберігається у ПП «Транзит», вважає за можливим розглянути клопотання за його відсутності.

Дослідивши клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, додатки до цього клопотання, суд вважає, що воно підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей та документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Дане клопотання носить обґрунтований характер та підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами, а саме: актом виконання робіт (надання послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян, даними про нарахування суми компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міста, що підлягають відшкодуванню за рахунок субвенцій, актами звіряння розрахунків за послуги з пільгового проїзду громадським транспортом, на які надаються пільги, договорами на фінансування пільг для населення, договором про надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян, рішенням виконавчого комітету, актами виконання робіт та ін.., тому клопотання слідчого підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 160, 163, 164 КПК України,

У Х В А Л И В:

Клопотання прокурора Мелітопольської міжрайонної прокуратури молодшого радника юстиції Навка Д.В., про тимчасовий доступ до документів по матеріалам кримінального провадження № 12015080140000507, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України - задовольнити.

Надати старшому слідчому слідчого відділення Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області капітану міліції Бєляєву Дмитру Володимировичу, старшому прокурору Мелітопольської міжрайонної прокуратури Навці Денису Вікторовичу, прокурору Мелітопольської міжрайонної прокуратури юристу 2 класу Фатєєву Андрію Олександровичу дозвіл на тимчасовий доступ, з можливістю зробити копії, до наступних документів ПП «Транзит» (код 31880714, юридична адреса: вул. Казарцева 17 кв. 101, м. Мелітополь, Запорізька область, 72318, тел. 0677628231, 5-97-92 ):

1) статуту підприємства ( з усіма змінами );

2) колективних договорів підприємства, що діяли ( діють) протягом 2012-2015 років;

3) рішень ( розпоряджень, наказів) засновників ( керівників) підприємства щодо обрання ( призначення) та звільнення осіб керівного складу підприємства (генерального директора, директора, заступника генерального директора, заступника директора, головного бухгалтера, касира), які обіймали ( обіймають) зазначені посади на підприємстві протягом 2012 - 2015 років; контрактів ( трудових контрактів), що були укладені з вищезазначеними особами керівного складу підприємства; посадових інструкцій ( функціональних обов'язків) цих осіб;

4) наказів ( розпоряджень) про прийняття на роботу та про звільнення працівників підприємства, що були винесені протягом 2012-2015 років, трудових договорів (контрактів), укладених з працівниками підприємства протягом вказаного періоду часу;

5) табелів обліку використання робочого часу працівників підприємства за 2012-2015 роки;

6) розрахунково-платіжних відомостей щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства протягом 2012-2015 років;

7) договорів про надання послуг ( цивільно - правових договорів), які були укладені підприємством з фізичними особами - працівниками підприємства протягом 2012 - 2015 років; актів приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт ) за вказаними договорами;

8) журналів щозмінного передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів за 2012-2014 роки; журналів передрейсового контролю технічного та санітарного стану транспортних засобів за 2012-2014 роки;

9) договорів купівлі - продажу, поставки, підряду, інших договорів щодо закупівлі підприємством протягом 2012-2015 років пального, запасних частин, шин, акумуляторних батарей, а також послуг з ремонту автотранспортних засобів підприємства;

10) первинних бухгалтерських документів, що підтверджують факти закупівлі підприємством протягом 2012-2015 років пального, запасних частин, шин, акумуляторних батарей, послуг з ремонту автотранспортних засобів ( видаткові накладні постачальників, касові чеки, акти приймання - передачі виконаних робіт, наданих послуг) та проведення підприємством відповідних розрахунків ( платіжні доручення, виписки банку, видаткові касові ордери, звіти про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт ( авансові звіти)).

Строк дії ухвали про дозвіл на тимчасовий доступ до документів та їх вилучення - тридцять діб з дня її винесення.

Ухвала підлягає виконанню одноразово.

Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред'явлена ухвала і надана її копія.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: