Ухвала суду № 44463504, 29.05.2015, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
29.05.2015
Номер справи
320/4799/15-к
Номер документу
44463504
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Дата документу 29.05.2015

Справа № 320/4799/15-к

(1-кс/320/704/15)

У Х В А Л А

про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів

29 травня 2015 року м. Мелітополь

Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області Калугіна І.О.,

при секретарі - Горбань Н.А.,

за участю старшого прокурора Мелітопольської міжрайонної прокуратури молодшого радника юстиції Навка Д.В.,

розглянувши клопотання про тимчасовий доступ до документів по матеріалам кримінального провадження № 12015080140000507, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

28 травня 2015 року до Мелітопольського міськрайонного суду надійшло клопотання старшого прокурора Мелітопольської міжрайонної прокуратури молодшого радника юстиції Навка Д.В., про тимчасовий доступ до документів.

Клопотання обґрунтоване тим, що 04.02.2015 Мелітопольським МВ ГУМВС України за рапортом співробітника СДСБЕЗ Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області щодо виявлення фактів безпідставного перерахування на розрахункові рахунки підприємств - перевізників бюджетних коштів за надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 1201508014000507 внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення з попередньою правовою кваліфікацією за ч.3 ст. 190 КК України.

Постановою Мелітопольського міжрайонного прокурора Щербини С.О. для здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні створено групу прокурорів у складі старшого прокурора Мелітопольської міжрайонної прокуратури Навки Д.В. та прокурорів Мелітопольської міжрайонної прокуратури Фатєєва А.О. та Обуховського О.О., старшим прокурором групи призначено Навку Д.В.

Під час досудового розслідування встановлено наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів

на автобусних маршрутах загального користування. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.

Рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 280/1 від 25.12.2008 «Про організацію перевезень пасажирів у м. Мелітополі та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 275/2 від 28.12.2006 …» затверджені Умови організації перевезень пасажирів у м. Мелітополі ( далі - Умови). Відповідно до п. 6.4 вказаних Умов види та обсяги пільгових перевезень установлюються договором про надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян, у якому визначається порядок компенсації перевізникам збитків від цих перевезень.

Відповідно до п. 8.1.2 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту у м. Мелітополі, які затверджені рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 124/1 від 17.07.2014 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту у м. Мелітополі та втрату чинності рішення виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 280/1 від 25.12.2008 …», при перевезенні пасажирів на маршрутах загального користування міським автомобільним транспортом надається право на пільгу на проїзд категоріям пільговиків, за проїзд яких проводяться компенсаційні виплати за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам відповідно до Бюджетного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету».

Згідно з вимогами пп. «б» п. 4 ч.1 ст. 89, ч.1 ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до пп. 3,5-8 вищевказаного Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів (керівники управлінь виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення ) ведуть облік компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян та здійснюють остаточні розрахунки з постачальниками відповідних послуг; щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам виконкомів міських рад. Фінансові органи виконкомів міських рад на підставі зазначених актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх фінансовим органам обласних держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в областях. Фінансові органи обласних держадміністрацій після отримання коштів субвенцій надають органам Державної казначейської служби платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян відповідних бюджетів на дату проведення платежів з їх оплати.

Відповідно до умов пп. 2.2.2, 2.2.5 укладених перевізниками з виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради договорів про надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян перевізник щомісячно надає до управління праці, соціального захисту населення Мелітопольської міської ради розрахунки по кількості перевезених громадян, які мають право на пільговий проїзд за рахунок субвенції з Державного бюджету України; перевізник отримує кошти бюджету на компенсаційні виплати за пільговий проїзд громадян в порядку, встановленому чинним законодавством України та рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 219/3 від 28.08.2003 «Про пільгові перевезення окремих категорій громадян».

Рішенням виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 219/3 від 28.08.2003 «Про пільгові перевезення окремих категорій громадян» затверджені бланки щомісячної звітності підприємства - перевізника перед головним розпорядником бюджетних коштів - управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради, зокрема, акт виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя, який містить обов'язкові для заповнення графи з інформацією щодо кількості перевезених пасажирів пільгової категорії; вартості їх перевезення, що підлягає відшкодуванню, вартості одного перевезення, а також щодо руху пального під час здійснення пільгових перевезень окремих категорій громадян ( залишок на початок дня, видано, витрачено, залишок на кінець дня).

У ході досудового розслідування встановлено також, що суму коштів, яка підлягає відшкодуванню, в актах виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя розраховано виходячи з кількості перевезених пасажирів пільгової категорії та вартості одного перевезення, яка дорівнює розміру затвердженого виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради тарифу на перевезення пасажирів на міських маршрутах загального користування м. Мелітополя.

Відповідно до пп. 2.6 - 2.8 затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 1175 від 17.11.2009 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, яка є обов'язковою для застосування під час встановлення органами місцевого самоврядування регульованого тарифу на послуги пасажирського автомобільного транспорту, обчислення витрат перевізника при розрахунку тарифу здійснюється, зокрема, з врахуванням:

1) прямих матеріальних витрат, пов'язаних з використанням палива, шин, акумуляторних батарей;

2) прямих витрат на оплату заробітної плати водіям;

3) інших прямих витрат, пов'язаних з витратами на всі види ремонту транспортних засобів ( вартість запасних частин, які витрачаються для виконання ремонту власними силами, вартість ремонтних робіт і послуг, виконаних сторонніми підприємствами та організаціями ).

Протягом 2012 - 2014 років у якості компенсації за надані послуги з перевезення пільгових категорій громадян за укладеними з виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради договорами за рахунок коштів субвенції з державного бюджету України профінансовані наступні підприємства - перевізники:

- ТОВ «АТП АСА» ( код 32578564) профінансовано на загальну суму 3006419,43 грн. ( у 2012 році - на суму 847734,07 грн., у 2013 році - на суму 867712,09 грн., у 2014 році - на суму 1290973,27 грн.);

- ПП «Транзит» ( код 31880717) профінансовано на загальну суму 764410,85 грн. ( у 2012 році - на суму 125421,79 грн., у 2013 році - на суму 195486,87 грн., у 2014 році - на суму 443502,19 грн.);

- ПП «Мотор-Експрес» ( код 31250317) профінансовано на загальну суму 611545,31 грн. ( у 2012 році - на суму 191754,26 грн., у 2013 році - на суму 187339,5 грн., у 2014 році - на суму 232451,55 грн.);

- ПП «Крісгрант» ( код 35614573) профінансовано на загальну суму 463019,52 грн. ( у 2012 році - на суму 141840,37 грн., у 2013 році - на суму 147749,57 грн., у 2014 році - на суму 173429,58 грн.

- ПП «Рейс» ( код 31370120 ) профінансовано на загальну суму 369682,53 грн. ( у 2012 році - на суму 118583,33 грн., у 2013 році - на суму 116098,85 грн., у 2014 році - на суму 135000,35 грн.).

Досудовим розслідуванням, зокрема, встановлено, що протягом 2014 року з метою отримання коштів компенсації ТОВ «АТП АСА» до управління соціального захисту населення подано 290 актів виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за підписами 91 водія підприємства. Відповідно до вказаних актів протягом 2014 року для здійснення перевезень, у тому числі, пільгових категорій громадян, підприємством видано, а водіями витрачено 116528 літрів пального ( 11075 л - у січні, 4629 л - у лютому, 5078 л - у березні, 4707 л - у квітні, 4676 л - у травні, 4627 л - у червні, 10128 л - у липні, 9764 л - у серпні, 9665 л - вересні, 17987 л - у жовтні, 26147 л - у листопаді, 8045 л - у грудні).

Разом з цим, відповідно до інформації управління Пенсійного фонду України згідно з даними звітів ТОВ «АТП АСА» щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування 37 з вищевказаних 91 водія підприємства, підписи від імені яких проставлені на актах виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за 2014 рік, на ТОВ «АТП АСА» працевлаштовані не були та заробітну плату на підприємстві не отримували.

У ході досудового розслідування директору ТОВ «АТП АСА» в порядку ст.ст. 36,93 КПК України направлено запит про надання інформації за кожним з водіїв підприємства, підписи від імені яких проставлені на актах виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за 2014 рік ( ПІБ, адреса, телефон, завірені копії документів, що підтверджують наявність у 2014 році трудових чи цивільно-правових взаємовідносин між водіями та підприємством)

Згідно з відповіддю ТОВ «АТП АСА» № 12 від 22.05.2015 на вказаний запит, підприємством надано інформацію та копії наказів про прийняття на роботу лише по 65 працівникам підприємства.

У ході досудового розслідування Науково-дослідним експертно - криміналістичним центром при ГУМВС України в Запорізькій області проведено почеркознавчу експертизу приналежності підписів, проставлених на актах ТОВ «АТП АСА» виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за 2014 рік. Для проведення експертизи експертові надані 44 акти виконання робіт (наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за 2014 рік по 22 водіям ( 2 акти для порівняння підписів на кожного водія).

Відповідно до висновку судової почеркознавчої експертизи № 186 від 05.05.2015 підписи в рядках «водій» в наданих на дослідження актах виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за 2014 рік, складених від імені одного й того ж водія підприємства, у 14 випадах виконані різними особами, у інших 8 випадках вирішити поставлене на експертизу питання не представилось можливим у зв'язку з малою кількістю графічного та почеркового матеріалів.

Досудовим розслідуванням встановлено також, що протягом 2014 року з метою отримання коштів компенсації ПП «Транзит» до управління соціального захисту населення подано 220 актів виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за підписами 11 водіїв підприємства. При цьому, зазначені акти не містять обов'язкових даних щодо руху пального при здійсненні перевезень.

За цей же період часу ПП «Мотор-Експрес» до управління соціального захисту населення подано 136 акти виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за підписами 21 водія підприємства. Відповідно до вказаних актів протягом 2014 року для здійснення перевезень, у тому числі, пільгових категорій громадян, підприємством видано, а водіями витрачено 39754,36 літрів пального.

Протягом 2014 року з метою отримання коштів компенсації ПП «Крісгрант» до управління соціального захисту населення подано 93 акти виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за підписами 16 водіїв підприємства. Відповідно до вказаних актів протягом 2014 року для здійснення перевезень, у тому числі, пільгових категорій громадян, підприємством видано, а водіями витрачено 40820 літрів пального.

За цей же період часу ПП «Рейс» до управління соціального захисту населення подано 128 актів виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя за підписами 20 водіїв підприємства. Відповідно до вказаних актів протягом 2014 року для здійснення перевезень, у тому числі, пільгових категорій громадян, підприємством видано, а водіями витрачено 25549,2 літрів пального.

Згідно з вимогами ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», рішень виконавчого комітету Мелітопольської міської ради № 219/3 від 28.08.2003, № 280/1 від 25.12.2008, № 124/1 від 17.07.2014 та умов укладених з виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради договорів про надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян, перевізник має право на компенсацію збитків від перевезень пільгових категорій громадян, які розраховуються та надаються головному розпоряднику бюджетних коштів за встановленою формою ( акт виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя), виходячи з витрат перевізника на здійснення таких перевезень.

Враховуючи викладене, а також те, що витрати на закупівлю пального є однією з основних складових витрат на здійснення перевезень, у тому числі, пільгових категорій громадян, у ході досудового розслідування в порядку ст.ст. 36,93 КПК України керівникам ПП «Транзит», ПП «Мотор-Експрес», ПП «Крісгрант» та ПП «Рейс» направлені запити про надання інформації про те, чи закуповувалось підприємствами протягом 2014 року пальне для надання послуг зі здійснення перевезень громадян, а також документів, що підтверджують факт, обсяги та вартість такої закупівлі ( видаткові накладні постачальників пального, платіжні доручення про перерахування коштів, виписки банку, видаткові касові ордери, касові чеки, авансові звіти ).

27.05.2015 ПП «Крісгрант» надано відповідь № 15 від 26.05.2015, яка не містить будь-якої інформації на поставлені у запиті прокурора питання.

ПП «Транзит», ПП «Мотор-Експрес» та ПП «Рейс» відповіді на запити прокурора не надані.

Під час досудового розслідування згідно з відповіддю № 958/01-1-03 від 21.05.2015 на запит процесуального прокурора управлінням соціального захисту населення Мелітопольської міської ради відмовлено у наданні оригіналів актів виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя, а також даних про нараховані суми компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міста, що підлягають відшкодуванню за рахунок субвенції за 2012-2013 роки з посиланням на можливість надання оригіналів цих документів на підставі відповідного рішення слідчого судді про надання тимчасового доступу до документів в порядку, передбаченому главою 15 КПК України.

Враховуючи зазначене, а також враховуючи, що під час досудового розслідування встановлені факт невідповідності даних, викладених в актах виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя фактичним обставинам, зокрема, щодо працевлаштування водіїв на підприємствах - перевізниках, складання та підписання водіями цих актів, а також враховуючи факти ухилення підприємств - перевізників від надання інформації, у ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу, з можливістю вилучення, до оригіналів поданих протягом 2012-2014 років ТОВ «АТП АСА», ПП «Транзит», ПП «Мотор-Експрес», ПП «Крісгрант» та ПП «Рейс» до управління соціального захисту населення актів виконання робіт ( наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя, а також даних про нараховані суми компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міста, що підлягають відшкодуванню за рахунок субвенції.

Вищезазначені документи самі по собі та у сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для об'єктивного встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, насамперед, події кримінального правопорушення та розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням ( через встановлення фактичних обсягів перевезень пільгових категорій громадян, витрат підприємства на здійснення цих перевезень, та порівняння цих витрат з обсягами компенсації, яку отримало підприємство за рахунок бюджетних коштів), а також винуватості конкретних осіб у вчиненні кримінального правопорушення ( у тому числі, шляхом проведення судово-почеркознавчих експертиз приналежності підписів на вищевказаних документах.

У судовому засіданні прокурор підтримав заявлене клопотання, просив його задовольнити.

Представник УСЗН у судове засідання не з'явився з невідомої для суду причини, про час, дату та місце слухання справи сповіщений належним чином.

Дослідивши клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, додатки до цього клопотання, суд вважає, що воно підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей та документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Дане клопотання носить обґрунтований характер та підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами, а саме: звітом про суми заробітної плати працівників, документи взаємовідносин з приводу пільг для населення, актами виконання робіт (надання послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій, даними про нарахування суми компенсацій виплат за пільговий проїзд окремих категорій, громадян міста, що підлягають відшкодуванню за рахунок субвенції, висновком почеркознавчої експертизи, актами звіряння розрахунків за послуги з пільгового проїзду громадським транспортом, договорами про надання послуг з перевезення пільгових категорій громадян, рішеннями виконавчого комітету Мелітопольської міської ради та ін.., тому клопотання слідчого підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 160, 163, 164 КПК України,

У Х В А Л И В:

Клопотання прокурора Мелітопольської міжрайонної прокуратури молодшого радника юстиції Навка Д.В., про тимчасовий доступ до документів по матеріалам кримінального провадження № 12015080140000507, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України - задовольнити.

Надати старшому слідчому слідчого відділення Мелітопольського МВ ГУМВС України в Запорізькій області капітану міліції Бєляєву Дмитру Володимировичу, старшому прокурору Мелітопольської міжрайонної прокуратури Навці Денису Вікторовичу, прокурору Мелітопольської міжрайонної прокуратури юристу 2 класу Фатєєву Андрію Олександровичу дозвіл на тимчасовий доступ, з можливістю їх вилучення, до наступних оригіналів документів, які перебувають у володінні управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради (код 03193086, юридична адреса: пр-т Б.Хмельницького,68а, м. Мелітополь, Запорізька область, 72311, тел. 42-83-20, факс 42-83-22, e-mail: 2314_uszn@ukr.net):

1) актів виконання робіт (наданих послуг) по пільговому перевезенню окремих категорій громадян м. Мелітополя, які були подані ТОВ «АТП АСА», ПП «Транзит», ПП «Мотор-Експрес», ПП «Крісгрант» та ПП «Рейс» до управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради протягом 2012-2014 років;

2) даних про нараховані суми компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міста, що підлягають відшкодуванню за рахунок субвенції, які були подані ТОВ «АТП АСА», ПП «Транзит», ПП «Мотор-Експрес», ПП «Крісгрант» та ПП «Рейс» до управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради протягом 2012-2014 років.

Строк дії ухвали про дозвіл на тимчасовий доступ до документів та їх вилучення - тридцять діб з дня її винесення.

Ухвала підлягає виконанню одноразово.

Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі повинна бути пред'явлена ухвала і надана її копія.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: