ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
21 травня 2015 рокусправа № П/811/1957/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Губар Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2014 року по справі
за позовом Приватного акціонерного товариства «Торговий дім «Гідросила» до Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, 3 особи Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області, за участю прокурора м. Кіровограда, про стягнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість та пені, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Приватне акціонерне товариство «Торговий дім «Гідросила» (далі - ПАТ «Торговий дім «Гідросила») звернувся до суду з позовом до відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області (далі - ГУ ДКС України у Кіровоградській області), 3 особи Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області, за участю прокурора м. Кіровограда (далі - Кіровоградська ОДПІ), в якому просить стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Торговий дім «Гідросила» заборгованость бюджету з відшкодування податку на додану вартість в сумі 3 551 088 грн. та 112 720,29 грн. пені.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.08.2014 року позов задоволено, стягнуто з Державного бюджету України на корить ПАТ «Торговий дім «Гідросила» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2013 року в розмірі 3 551 088 грн. та пеню у розмірі 112 720, 29 грн.,на користь позивача стягнені судові витрати в сумі 487,20 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ГУ ДКС України у Кіровоградській області та Кіровоградською ОДПІ подано апеляційні скарги, в яких апелянти просять постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Порядок визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків, визначені Податковим кодексом України (далі - ПК України).
У відповідності до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно вимог п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п.200.8 ст.200 ПК України до податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п. 200.10 ст. 200 ПК України).
Відповідно до пп.200.18.1, 200.18.2 п.200.18 ст.200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним п. 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених ст. 76 цього Кодексу; контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
При цьому згідно з п.200.21 ст.200 ПК України у разі невідповідності за висновком контролюючого органу платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку контролюючий орган зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку. Якщо контролюючий орган у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 17.01.2014 року позивачем до Кіровоградської ОДПІ подана податкова декларація з ПДВ за грудень 2013 року та заява про повернення суми бюджетного відшкодування з доданим розрахунком за звітний період на суму 3 551 088 грн.
У період з 05.02.2014 року по 08.02.2014 року Кіровоградською ОДПІ проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності ПАТ «Торговий дім «Гідросила» щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та суми бюджетного відшкодування за грудень 2013 року, за результатами якої складено довідку у формі висновку №51/11-23-15-02/34894740 від 08.02.2014 року, в якій податковим органом зазначено про відсутність порушень ПАТ «Торговий дім «Гідросила» при відображенні в податковій декларації суми від'ємного значення в розмірі 2 030 395грн. та бюджетного відшкодування в розмірі 3 551 088 грн.
12.02.2014 року ГУДКС України у Кіровоградській області отримано від Кіровоградської ОДПІ узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, в яку включила ПрАТ "Торговий дім "Гідросила" до реєстру висновків про суми відшкодування податку на додану вартість від 10.02.2014 року № 4, яка листом від 03.03.2014 року №10-08/145-4934 повернута без виконання на підставі листа Міністерства доходів і зборів України № 4220/5/99-99-100-02-16 від 28.02.2014 року про призупинення виплати коштів по відшкодуванню податку на додану вартість до завершення перевірок відносно законності усіх висновків, які перебувають у провадженні Державної казначейської служби України станом на 27.02.2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи докази відкликання чи скасування у встановленому порядку висновків Кіровоградської ОДПІ щодо суми відшкодування податку на додану вартість на користь ПАТ «Торговий дім «Гідросила» за грудень 2013 року відсутні.
Викладене свідчить про невиконання відповідачем законодавчо встановленого обов'язку щодо перерахування відповідних коштів з бюджетного рахунка на банківський рахунок платника податку, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2013 року.
Пунктом 200.23 ст. 200 ПК України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Судом першої інстанції встановлено, і зазначена обставина не заперечується сторонами, що сума бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2013 року в розмірі 3 551 088 грн. не відшкодована позивачу в передбачені податковим законодавством терміни, а тому позивач має право на стягнення пені 120 відсотків облікової ставки Національного банку України у зв'язку з наявністю бюджетної заборгованості в розмірі 112 720,29 грн., із розрахунку
з 19.02.2013 р. по 14.04.2014 р. - 6,5%
3 551 088 грн. х 6,5% х 120% : 365 днів х 55 дні = 41737,45 грн.
з 15.04.2014 р. по 17.06.2014 р. - 9,5%,
3 551 088 грн. х 9.5% х 120% : 365 днів х 64 дні = 70 982,84 грн.
41737,45 грн. +70 982,84 грн. = 112 720,29 грн.
В силу викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність задоволення позову в частині стягнення на користь позивача з відповідача пені у вищезазначеному розмірі 112 720,29 грн.
Судом першої інстанції правомірно згідно приписів ч.1 ст.94 КАС України стягнені на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати в розмірі 487,20 грн.
Доводами апеляційних скарг висновки суду першої інстанції не спростовуються.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Т.С. Прокопчук
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова