Постанова № 44418598, 30.03.2015, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
30.03.2015
Номер справи
462/3948/14-а
Номер документу
44418598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 462/3948/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2015 року Залізничний районний суд м. Львова

в складі: головуючого-судді Галайко Н.М.

при секретарі Фрейдун А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

в с т а н о в и в:

10 червня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в Залізничному районі м. Львова, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови прийняття довідки ГУ МВС України у Львівській області про заробітну плату, виданої для перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача зробити перерахунок його основного пенсійного забезпечення у відповідності до ст.ст. 56, 57, 58 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (щорічний перерахунок в зв'язку із зростанням середньої заробітної плати в країні) від моменту призначення йому пенсії до дня прийняття судового рішення, проводити відповідні виплати в подальшому, і провести нарахування недоплачених сум за весь час згідно поданих розрахунків; зобов'язати управління ПФУ в Залізничному районі м. Львова зробити перерахунок мого додаткового пенсійного забезпечення за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від моменту призначення йому пенсії до дня прийняття судового рішення, проводити відповідні виплати в подальшому, і провести нарахування недоплачених сум за весь час згідно поданих розрахунків.

В обґрунтування позовних вимог, покликається на те, що ОСОБА_1 віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визнаний інвалідом ІII групи, внаслідок захворювання пов'язаного з аварією на ЧАЕС, в зв'язку з чим, у відповідності дост.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" йому була призначена державна та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, проте розмір призначеної і виплачуваної йому пенсії не відповідає розмірам установленим ст.ст.49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплачується в меншому розмірі. Згідно ст. 50 п.1, ст. 54 п.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна виплачуватись пенсія у розмірі 6-ми мінімальних пенсій за віком, а також щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю інвалідам 3 групи в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 50 п.1, ст. 54 п.4 вищевказаного Закону України, однак відповідач 06.05.2014 року відмовив йому в проведенні такого перерахунку. А тому, просить суд визнати дії відповідача при відмові у встановленні перерахунку та виплати пенсії неправомірними, зобов'язати УПФУ в Залізничному районі м. Львова призначити та провести перерахунок пенсії позивачу, виплатити недоплачену пенсію в розмірах згідно ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із 6-ми мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за весь час згідно поданих розрахунків, з урахуванням виплачених сум та надати звіт про виконання рішення суду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надала суду пояснення аналогічні викладеним в адміністративному позові, просить позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, надала суду пояснення аналогічні викладеним в письмових запереченнях в яких зазначила, що позивач ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова як ліквідатор аварії на ЧАЕС, інвалід III групи внаслідок аварії на ЧАЕС, одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Додатково зазначила, що відповідно до п.6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2014рік» встановлено, що норми і положення ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік. Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набула чинності 23.07.2011р., визначено розміри державної та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст.54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. за №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відтак, наявні два закони - Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закон України «Про державний бюджет на 2014рік», які мають однакову юридичну силу, але по різному встановлюють розміри пенсійних виплат. З врахуванням того, що Закон України «Про державний бюджет на 2014рік» прийнятий пізніше, його норми мають пріоритет над положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Управлінням було отримано витяг з архівного документа «Управління внутрішніх справ виконкому Львівської обласної ради народних депутатів» наказу від 07.01.1987 року №02, про підтвердження пільгової служби 1:3 оплати начальницькому складу, які приймали участь в роботі по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та проведено розрахунок стажу відповідно до ст..56 Закону, а саме 1:3. У зв'язку з наведеним, просить в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до переконання, що позов слід задоволити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.12.2004 року, вкладка №192122. Позивачу встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок захворювання пов'язаного з аварією на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК серії ЛВА-1 №195841.

Статтею 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції від 01.01.2013р., визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

У ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 01.01.2013р., визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії І та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до І категорії. Ч.4 ст.54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі - 6 мінімальних пенсій за віком (з врахуванням Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р.).

Відповідно до ст.50 ч.1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 01.01.2013р., особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам ІІІ групи - 50% мінімальної пенсії за віком (з врахуванням Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р.). Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком.

Мінімальний розмір пенсії за віком визначається згідно абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що становить розмір визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 01.01.2013 р., яка передбачає, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Отож, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Починаючи з 01.01.2014 р. Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014р., не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014р. пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема ст.ст.50, 54 вказаного Закону.

Разом з тим, на підставі Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набув чинності 3 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Згідно із абзацом 8 пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, з відповідними змінами та доповненнями затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, з починаючи 03.08.2014 року, розміри пенсій передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"обмежується вимогами Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014р. в редакції Закону України від 31.07.2014 р.

Відтак, наявні два закони - Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014р. в редакції Закону України від 31.07.2014 р., які мають однакову юридичну силу, але по різному встановлюють розмір пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».

За змістом ч.3 ст.150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.

Отже за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014р. в редакції Закону України від 31.07.2014 р. прийнятий пізніше, є чинним та не визнавався неконституційним, а тому його норми мають пріоритет над нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача про недопустимість застосування до даних правовідносин мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", враховуючи відсутність встановленого законом іншого мінімального розміру пенсії за віком та пріоритетність законів над підзаконними нормативними актами. Крім цього, виплата державної та додаткової пенсії в розмірі передбаченому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Відповідно ж до п. 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 із наступними змінами), застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Крім того, Законом України від 28.12.2014року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема текст ст.50 та ст.54 Закону викладено в новій редакції, де вказано на те, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України; умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Виходячи з вище викладеного, аналізуючи зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що дії відповідача Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова слід визнати протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату позивачу недорахованих сум державної пенсії та додаткової пенсії лише за період - починаючи з 26 травня 2014р. (період відкриття провадження по справі) і до 02 серпня 2014р. (до набрання законної сили змін від 31.07.2014 р. до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік») включно.

Виходячи з вище викладеного, аналізуючи зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що дії відповідача слід визнати неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату позивачу недорахованих сум державної пенсії та додаткової пенсії

Керуючись ст.ст.7-14, 122, 15-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова щодо відмови в нарахуванні ОСОБА_1 пенсії та надбавки до пенсії згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності (основної та додаткової) ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно

Суддя Галайко Н.М.