Рішення № 44416824, 26.05.2015, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.05.2015
Номер справи
310/3514/15-ц
Номер документу
44416824
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 310/3514/15-ц

РІШЕННЯ

Іменем України

26 травня 2015 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Прінь І.П.,

при секретарі Бевз О.А.,

за участю: представника позивача Внукова Є.Є.,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги.

В позові посилається на те, що до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям 20.09.2012 року звернулася ОСОБА_2 Згідно з Законами України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" заявниці була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 01.12.2011 року по 28.02.2012р., а потім на підставі її заяв від 01.03.2013р., 05.09.2013р., 04.03.2014р., 08.09.2014р. їй була призначена допомога на період з 01.03.2013р. по 28.02.2015р.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Згідно ст.3 Закону, п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, для призначення допомоги подається декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї.

В результаті перевірки в березні 2015 року було з'ясовано, що відповідачка отримувала аліменти із заробітної плати ОСОБА_3, який працює в СВК «Зірка» з січня 2012 року по грудень 2014 року в сумі 17772,88. Але при зверненні за призначенням державної допомоги відповідачка ці доходи не вказала у Декларації. Внаслідок чого вони не були враховані при обчислені сукупного доходу сім'ї. В результаті цього відповідачка незаконно отримала державну соціальну допомогу в сумі 14865,84 грн. за період з 01.09.2012р. по 28.02.2015р. Відповідачка відмовилася повернути вказану суму, тому позивач просить стягнути їх в судовому порядку.

Представник позивача за довіреністю Внуков Є.Є. позовні вимоги підтримав, просить їх задовольнити.

Відповідачка позовні вимоги визнала частково. Суду пояснила, що дійсно не вказала у Декларації доходи від сплати аліментів з заробітної плати ОСОБА_3, довідки про виплачені аліменти також до УПСЗН не подавала, не знала, що треба надавати таку довідку. Посилаючись на те, що вона є багатодітною матір'ю, має невеликий дохід, просила не стягувати з неї ці кошти.

Вислухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до ч. 1 Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї;

Згідно ст. 2 Закону законодавство про державну соціальну допомогу складається з Закону України "Про прожитковий мінімум", цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.

Статтею 3 Закону передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до ст. 4 Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).

Згідно ст. 5 Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

У відповідності до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" №250 від 24.02.2003 року якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачка звертаючись до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, не зазначила в Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.3,4) отримані нею аліменти, які сплачувалися їй із заробітної плати ОСОБА_3 у період з січня 2012 року по грудень 2014 року у сумі 17772,88 грн., внаслідок чого ця сума доходу не була врахована при обчислені сукупного доходу сім'ї. За підрахунком позивача відповідачу було надміру виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 14865,84 грн., що підтверджується розрахунком ( а.с.6).

Згідно з ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

З огляду на те, що з боку ОСОБА_2 наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути незаконно отриману суму допомоги у розмірі 14865,84 грн.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 15,57 -61, 212 -215 ЦПК України, ст.ст. 1212, 1215 ЦПК України Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" №250 від 24.02.2003 року, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради (р/р 35416008030366, УДКСУ у Запорізькій області, код ЄДРПОУ 03193258, МФО 813015) 14865,84 грн. ( чотирнадцять тисяч вісімсот шістдесят п'ять гривень вісімдесят чотири копійки).

Стягнути з ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) на користь держави судовий збір у розмірі 243,60 грн.( двісті сорок три гривні шістдесят копійок).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Бердянський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:І. П. Прінь