УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2015 р.Справа № 820/19059/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Курило Л.В. , Мельнікової Л.В.
за участю секретаря судового засідання
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Альвіза" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2015р. по справі № 820/19059/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Альвіза"
до Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області третя особа Департамент земельних відносин Харківської міської ради
про визнання незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ сільськогосподарське підприємство "АЛЬВІЗА" (далі-позивач) звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням змін позовних вимог, просило:
визнати незаконними дії Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської діяльності при наданні витягу №640 від 30.10.2013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 3815 кв.м. в підестакадному просторі Кузинського шляхопроводу у м. Харкові, які виразилися в незастосуванні коефіцієнтів щодо інженерно-інфраструктурних факторів, а саме не забезпечення земельної ділянки централізованим теплопостачанням, не забезпечення земельної ділянки газопостачанням, а також застосування коефіцієнту зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1 кг/кв. см у значенні 0,96583, коефіцієнту санітарно-захисної зони у розмірі 0,87185, коефіцієнту зони забруднення атмосферного повітря у розмірі 0,93109, коефіцієнту зони перевищення припустимого рівня шуму у значенні 0,95117, коефіцієнту ареали забруднення ґрунтів у значенні 0,94279;
зобов'язати Управління державного земельного агентства у м. Харкові Харківської області надати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий номер 6310137200:01:032:0013) в під естакадному просторі Кузинського шляхопроводу в м. Харкові площею 3815 кв. м, надану в користування товариству з обмеженою відповідальністю "АЛЬВІЗА" з застосуванням локальних коефіцієнтів на місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони, а саме незабезпечення централізованим теплопостачанням, незабезпечення газопостачанням, знаходження ділянки у зоні ґрунту з несучою спроможністю менше 1 кг/кв. см, знаходження ділянки у санітарно-захисній зоні, знаходження ділянки у зоні забруднення атмосферного повітря, знаходження ділянки у зоні перевищення припустимого рівня шуму, знаходження ділянки у ареалі забруднення ґрунтів у значеннях, передбачених додатку 3 до Рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року №1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р."
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2015 р. у задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2015 р. та винести нову постанову, якою позов задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги посилаються на порушення судом норм матеріального права, неправильно встановив обставини справи, що призвело до безпідставної відмови у задоволенні позовних вимог.
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.
Згідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено, що ТОВ "АЛЬВІЗА" має в користуванні на праві оренди земельну ділянку в підестакадному просторі Кузинського шляхопроводу загальною площею 0,3815 га для будівництва сто автомобілів та подальшої експлуатації цього об'єкту строком до 01.12.2030 р. відповідно до договору оренди землі від 26.12.2005 р. № 72170/05, та Рішення Харківської міської ради від 27.04.2005 р. № 78/05 .
Згідно договору оренди від 26.12.2005р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 р. № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 р.", рішення Харківської міської ради від 27.02.2008 р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року".
Починаючи з 01.01.2014 р., Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р." визначено і затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р."
Позивач дізнався про наявність Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №640 від 30.10.2013 р. під час розгляду справи господарським судом Харківської області за позовом Харківської міської ради до ТОВ «Альвіза» про внесення змін до договору оренди землі від 25.12.2005р. , отримавши позовні матеріали 26.09.2014р., про що свідчить копія позову та запису в журналі вхідної документації.
Доказів отримання зазначеного витягу раніше, а також наявності у позивача можливості раніше дізнатися про його наявність, матеріали справи не містять.
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №640 від 30.10.2013 р., виготовленого відповідачем, функціональне використання земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні позивача - "землі комерційного використання" із застосування коефіцієнту за функціональне використання земельної ділянки (Кф) - 2,5.
Земельна ділянка знаходиться в зоні дії наступних локальних факторів у межах економіко-планувальної зони, які впливають на її вартості і застосовані коефіцієнти за сукупним значенням (КмЗ) - 1,27461, з яких зокрема:
- зони ґрунту з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см 0,96583;
- санітарно-захисні зони 0,87185;
- зони забруднення атмосферного повітря 0,93109;
- зони перевищення припустимого рівня шуму 0,95117;
- ареали забруднення ґрунтів 0,94279;
Позивач вважає, що дії відповідача по включенню таких коефіцієнтів до Витягу №640 від 30.10.2013 р. порушують вимоги законодавства, також вважає безпідставним незастосування локальних коефіцієнтів інженерно-інфраструктурних факторів - незабезпечення земельної ділянки централізованим теплопостачанням, незабезпечення земельної ділянки газопостачанням.
Судом встановлено, що предметом спору є оскарження дії управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області щодо надання Витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки та його складання.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що при підготовці та видачі витягу відповідач діяв правомірно, в межах повноважень, у порядку та з підстав, передбачених законодавствам.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову,виходячи з наступного.
Законом України «Про оцінку землі» визначаються правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні. Цей Закон спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування грунтів, економічної оцінки з земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (частина 1 статті 15 Закону України «Про оцінку земель»).
Статтями 18, 20, 23 цього Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.
За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Розробники технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Рішення про затвердження цієї документації в силу положень статей 59 та є нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами і організаціями.
Разом з тим, частиною третьою статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а отже і локальні коефіцієнти окремої земельної ділянки) затверджується міською радою, при цьому відповідач уповноважений видавати лише витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Судом встановлено , що рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. № 1209/13 затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Харкова станом на 01.01.2013р.
Відтак, суд не може визнати незаконними дії відповідача під час здійснення оцінки земельної ділянки, дані якої оформлені витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, оскільки такий коефіцієнт затверджено рішенням Харківської міської ради.
У випадку незгоди з локальними коефіцієнтами предметом судового позову повинно стати рішення Харківської міської ради.
Колегія суддів зазначає, що на час звернення до суду позивачем рішення Харківської міської ради про затвердження технічної документації з нормативних грошової оцінки землі не оскаржено.
Щодо доводів апеляційної скарги про надання висновку з даними, що не відповідають вимогам законодавства колегія суддів зазначає наступне.
Згідно пп. 6 п. 4 Положення про Держземагенство України та пункту 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, територіальні органи Держземагентства, серед іншого, уповноважені видавати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Витяг оформлено за формою згідно з додатком 2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури та УААН від 27.01.2006 р. №18/15/21/11 і зареєстрованим в Мін'юсті 05.04.2006 року №388/1226.
При видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки територіальне управління Держкомзему зобов'язане використовувати відомості нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої відповідною сільською, селищною, міською радою, оскільки таке рішення є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади.
Витяг є технічним розрахунком, який заповнюється виключно па підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації па земельну ділянку, при заповненні витягу територіальний орган Держкомзему не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Порядком впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р., затвердженим рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 встановлено, що Департамент земельних відносин Харківської міської ради є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" (пункт 2.1 Порядку).
Комунальне підприємство "Міський інформаційний центр" є користувачем програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" за договором з Департаментом земельних відносин, надає доступ до зазначеного програмного комплексу управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки (пункт 2.3 Порядку).
Виходячи із положень пункту 3.10 Порядку №18/15/21/11 розрахунок значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) при наданні витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснюється із застосуванням програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій.
Доводи апеляційної скарги, що програмний комплекс не відповідає вимогам законодавства, державним стандартам колегія суддів вважає припущеннями, які не підтверджені належними доказами.
Доводи апеляційної скарги, що відповідачем не було попередньо проведено польові дослідження земельної ділянки на предмет підтвердження спірних коефіцієнтів по інженерно-інфраструктурним факторам, що здійснюється при проведенні нормативно-грошової оцінки землі, колегія суддів вважає помилковими, тому як законодавством такий обов'язком не встановлено на особу, що видає витяг.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, доведено правомірність дій , які є предметом оскарження по справі.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що вирішуючи справу, суд першої інстанції вірно застосував норми права, правильно встановив обставини справи та надав належну оцінку доказам, у зв'язку із чим підстави для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Альвіза" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2015р. по справі № 820/19059/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Русанова В.Б.Судді Курило Л.В. Мельнікова Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 27.05.2015 р.