ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2015 року Справа № 876/8301/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Сапіги В.П., Іщук Л.П.,
з участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.,
представника позивача Устримчук О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 липня 2014 року у справі за позовом державної пожежно-рятувальної частини управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ :
У лині 2014 року державна пожежно-рятувальна частина управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі - Пожежна частина) звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просила скасування рішення № 48 від 22.05.2014 року Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності на суму 3119,13 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 липня 2014 року у справі № 809/2135/14 позов було задоволено.
У своїй апеляційній скарзі Фонд просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову Пожежної частини відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що у ході проведення планової перевірки позивача за період з 12.07.2012 року по 01.04.2014 року було виявлено порушення порядку використання коштів Фонду, а саме ч. І ст. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон № 2240), оскільки оплачено допомогу без листка непрацездатності. За наслідками перевірки складено акт від 16.05.2014 року, який підписаний позивачем без заперечень.
На підставі ч. 1 ст. 21, ст. 22, п.6 ч. І ст. 28, ст. 30 Закону № 2240 директором Івано-Франківської міської виконавчої дирекції Фонду на підставі встановлених під час перевірки обставин 22.05.2014 року прийнято оспорювань Рішення №48.
На переконання апелянта, висновку суду першої інстанції про наявність у позивача листка непрацездатності АВН №585291 під час нарахування допомоги по тимчасовій втраті працездатності ОСОБА_2 є безпідставним.
Представник позивача у ході апеляційного розгляду заперечила обґрунтованість доводів апелянта, просила залишити оскаржуване судове рішення без змін, а подану апеляційну скаргу - без задоволення.
Представник відповідача на виклик апеляційного суду не прибув, що не перешкоджає розгляду справи за його відсутності відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких мотивів.
Задовольняючи позов Пожежної частини, суд першої інстанції виходив із того, що Фондом було проведено планову перевірку Пожежної частини по коштах Фонду за період з 12.07.2012 року по 01 квітня 2014 року, за результатами якої складений акт № 86 від 16.05.2014 року. Під час перевірки зроблено висновок про переплату виплати допомоги по вагітності і пологах на суму 2079,42 грн. у порушення ч. 1 ст. 51 Закону № 2240 у зв'язку із проведенням виплати допомоги без листка непрацездатності.
На підставі вказаних висновків відповідачем прийнято оспорювань рішення № 48 від 22.05.2014 року, яким вирішено повернути до Фонду 2079,42 грн. неправомірних витрат, а також на підставі ч.1 ст. 21, ст. 22, п.6 ч.1 ст. 28, ст. 30 Закону № 2240 застосовано фінансові санкції в розмірі 1039,71 грн. - 50 % від виплачених з порушенням порядку страхових коштів, а всього - 3119,13 грн.
При цьому судом першої інстанції було враховано, що за результатами службового розслідування, проведеного 02.06.2014 року згідно з наказом № 50, було встановлено, що нарахування та виплата позивачем допомоги по вагітності і пологах проводилась на підставі листка непрацездатності АВН №585291 від 10.01.2013 року, який було втрачено з вини фахівця (з фінансово-економічних питань) значно пізніше дати нарахування та виплати вказаної допомоги, а саме через неналежне зберігання та передачу документів бухгалтерської звітності від одного працівника до іншому.
Факт наявності у позивача листка непрацездатності АВН №585291, виданого ОСОБА_2, як підстави для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах додатково підтверджується письмовими поясненнями самої ОСОБА_2 (а.с.27), наказом Територіального управління МНС України в Івано-Франківській області «Про продовження соціальної відпустки» від 06.02.2013 року №51, підставою для видачі якого слугував листок непрацездатності АВН №585291 виданого ОСОБА_2 (а.с.26).
Даючи оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із таких міркувань.
Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону № 2240, чинного на час виникнення спірних правовідносин, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Фондом було проведено планову перевірку Пожежної частини по коштах Фонду за період з 12.07.2012 року по 01 квітня 2014 року, за результатами якої складений акт № 86 від 16.05.2014 року. Під час перевірки зроблено висновок про переплату виплати допомоги по вагітності і пологах на суму 2079,42 грн. у порушення ч. 1 ст. 51 Закону № 2240 у зв'язку із проведенням виплати допомоги без листка непрацездатності.
На підставі вказаних висновків відповідачем прийнято оспорюване рішення № 48 від 22.05.2014 року, яким вирішено повернути до Фонду 2079,42 грн. неправомірних витрат, а також застосовано фінансові санкції на підставі ч.1 ст. 21, ст. 22, п.6 ч.1 ст. 28, ст. 30 Закону № 2240 у розмірі 1039,71 грн. (50 % від виплачених з порушенням порядку страхових коштів).
При цьому апеляційний суд звертає увагу на те, що позивач звернувся до головного лікаря Івано-Франківського міського клінічного пологового будинку із запитом щодо видачі ОСОБА_2 листка непрацездатності від 21.05.2013 року АВН № 585291 лише 02.06.2014 року (а.с. 22), а акт службового розслідування за фактом втрати листка непрацездатності було затверджено лише 19.06.2014 року, тобто після закінчення Фондом перевірки, за результатами якої було складено акт № 86 від 16.05.2014 року (а.с. 11).
Таким чином, на переконання апеляційного суду, на час проведення Фондом перевірки та прийняття 22.05.2014 року оспорюваного рішення у позивача не було будь-яких доказів наявності листка непрацездатності АВН №585291 від 10.01.2013 року, як підстави проведеної ОСОБА_2 виплати передбаченої законом допомоги у розмірі 2079,42 грн., а отже висновки відповідача відповідали фактичним обставинам та вимогам Закону № 2240 і були обґрунтованими.
Таким чином, оскільки при вирішенні даного публічно-правового спору судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, а мотиви, з яких виходив суд під час ухвалення свого рішення, не відповідають фактичним обставинам справи, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ :
апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити.
Скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22 липня 2014 року у справі № 809/2135/14 та прийняти нову, якою у задоволенні позову державної пожежно-рятувальної частини управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Т.В.Онишкевич
Судді В.П.Сапіга
Л.П.Іщук
Постанова у повному обсязі складена 21 травня 2015 року.