Головуючий у 1 інстанції - Пискунов В.І.
Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2015 року справа №225/975/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Сухарьок М. Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 20 квітня 2015 р. у справі № 225/975/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області про визнання неправомірними та повернення незаконно утриманих сум,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області та просив визнати дії відповідача по утриманню податку та збору з його пенсії протиправними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області, починаючи з лютого 2015 року, повернути суми утриманих податків та зборів, в подальшому виплачувати пенсію у повному обсязі.
Постановою Дзержинського міського суду від 20 квітня 2015 року в задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Вважає рішення суду першої інстанції безпідставним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права, вказує на те, що суд не в повному обсязі з'ясував обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги в межах апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
В суді апеляційної інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС першої категорії, інвалідом третьої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Отримує пенсію згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с. 7, 8, 9)
06.02.2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області з заявою, в якій просив надати інформацію про причини зменшення призначеної йому пенсії.
Згідно відповіді Управління Управління Пенсійного фонду України в м. Дзержинську Донецької області від 20.02.2015 року за № 14/М-12-01-14 у лютому місяці 2015 року з пенсії ОСОБА_2 утримано 16,5 % від бази оподаткування - 522,96 грн., оскільки Законом України від 28.12.2014 року № 71-VIII внесено ряд змін в норми Податкового кодексу України. Згідно підпункту 164.2.19 пункту 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України в загальний місячний оподаткований дохід платника податків включаються суми пенсії (з урахуванням сум індексації) або довічного грошового утримання, одержаних платником податку з Пенсійного фонду України або бюджету, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - в частині цього перевищення. Розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2015 року складає 1218 грн., а ставка податку становить 15%, якщо база оподаткування перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць). Одночасно подовжено оподаткування військовим збором до вступу в силу рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Ставка збору становить 1,5%.
У відповідності до вимог п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового Кодексу України, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Згідно до п. 164.3 ст. 164 Податкового Кодексу України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.
Відповідно п. 165.1.1 п.165.1 ст. 165 Податкового Кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги інвалідам з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом, у тому числі (але не виключно): е) сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримувана платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, крім випадку, визначеного підпунктом 164.2.19 пункту 164.2 статті164 цього Кодексу, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії не підлягають оподаткуванню чи оподатковуються в країні їх виплати; з) сума щорічної разової грошової допомоги, яка надається згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; и) сума грошової допомоги (у тому числі в натуральній формі), що надається фізичним особам або членам їхніх сімей (діти, дружина, батьки), військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, відповідно доЗакону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та/або компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (№ 71-VІІІ від 28.12.2014) з 01.01.2015 об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб та військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України, до яких належать суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення ( 15% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору).
Таким чином, порядок утримання та врахування військового збору аналогічний порядку утримання податку на доходи фізичних осіб.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотки бази оподаткування. Для пенсій, які разом із індексацією перевищують 3654,00 грн. у 2015 році, на розмір перевищення нараховується 1,5% військовий збір.
Отже, об'єктом оподаткування військового збору, є розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних осіб.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст.184, ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206, ст.211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 20 квітня 2015 р. у справі № 225/975/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 20 квітня 2015 р. у справі № 225/975/15-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Л. В. Ястребова
Судді: Д. В. Ляшенко
М. Г. Сухарьок