ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" травня 2015 р. Справа № 908/4796/14
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Терещенко О.І. , суддя Ільїн О.В.
при секретарі Новіковій Ю.В.
за участю представників сторін:
прокурора - Ногіної О.М., за довіреністю від 11.02.2015р. №032167;
позивача -не з'явився;
1-го відповідача - не з'явився;
2-го відповідача - Колоса Ю.В., за довіреністю від 12.11.2014р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Заступника прокурора Запорізької області в інтересах держави, в особі Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя (вх. № 1258З/1-18)
на рішення господарського суду Запорізької області від 27.01.2015р.
у справі №908/4796/14
за позовом Заступника прокурора Запорізької області в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя
до 1-го відповідача Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, м. Запоріжжя
до 2-го відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельник - 2007", м. Запоріжжя
про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Запорізької області від 27.01.2015р. у справі №908/4796/14 (суддя Мірошниченко М.В.) у задоволенні позову заступника прокурора Запорізької області в інтересах держави, в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя до Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, м. Запоріжжя, Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельник - 2007", м. Запоріжжя про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що органи Держземагенства уповноважені розпоряджатись землями сільськогосподарського призначення для всіх потреб, а тому Головне управління Держземагенства у Запорізькій області правомірно передало в оренду 2 - му відповідачу земельні ділянки для розміщення родовища марганцевих руд за рахунок земель сільськогосподарського призначення.
Заступник прокурора Запорізької області в інтересах держави, в особі Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя з рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Запорізької області від 27.01.2015р. у справі №908/4796/14 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
В обґрунтування своєї правової позиції посилається на те, що рішення господарського суду Запорізької області від 27.01.2015р. є незаконним та необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 42 ГПК України та неправильно застосовано ст. ст. 20, 122 Земельного кодексу України, зокрема на те, що станом на момент винесення спірного наказу Головне управління Держземагенства у Запорізькій області діяло поза межами своєї компетенції щодо розпорядження спірною земельною ділянкою.
Автоматизованою системою документообігу Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу (справу) призначено для розгляду судді-доповідачу Терещенко О.І.
Розпорядженням секретаря судової палати №1 Харківського апеляційного господарського суду від 23.02.2015р., для розгляду даної справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., суддя Терещенко О.І., суддя Тихий П.В.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 23.02.2015р. (колегія суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., суддя Терещенко О.І., суддя Тихий П.В.) прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено до розгляду на 17.03.2015р. о 10:30 год.
Розпорядженням секретаря судової палати №1 Харківського апеляційного господарського суду від 16.03.2015р., у зв'язку з відрядженням судді Тихого П.В., для розгляд даної справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Сіверін В.І., суддя Терещенко О.І., суддя Ільїн О.В.
Пунктом 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" від 23.03.2012р. №6 встановлено, що в разі необхідності заміни судді в процесі розгляду справи або додаткового введення судді (суддів) до складу суду розгляд справи з огляду на встановлений пунктом 3 частини четвертої статті 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" принцип незмінності судді слід починати спочатку. При цьому заново розпочинається й перебіг передбачених статтею 69 ГПК строків вирішення спору, а його подальше продовження новим (зміненим) складом суду здійснюється у випадках і в порядку, передбачених частиною третьою цієї статті.
11.03.2015р. на адресу суду від 2-го відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржуване рішення господарського суду першої інстанції - залишити без змін. (вх.№3993)
13.03.2015р. на адресу суду від 1-го відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржуване рішення господарського суду першої інстанції - залишити без змін. (вх.№4132).
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 17.03.2015р. розгляд справи відкладено на 07.04.2015р.
06.04.2015р. від заступника прокурора Запорізької області надійшли письмові пояснення, в яких останній просить задовольнити апеляційну скаргу. (вх.№5599).
07.04.2015р. на адресу суду від 2-го відповідача надійшли письмові пояснення (вх.№5639), в яких останній просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення господарського суду першої інстанції залишити без змін.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 07.04.2015р. розгляд справи відкладено на 28.04.2015р.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 28.04.2015р. розгляд справи відкладено на 26.05.2015р., у зв'язку з задоволенням клопотання представника 2-го відповідача про відкладення розгляду даної справи та продовження строку розгляду апеляційної скарги на п'ятнадцять днів.
У судовому засіданні 26.05.2015р. прокурор підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі та просив її задовольнити.
Представник 2-го відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Представник позивача та 1-го відповідача в судове засідання не з'явились, про причини неявки суду не повідомили, хоча належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень №6102214617810, №6102214617802, проте не скористалися своїм правом на участь у судовому засіданні.
Враховуючи, що позивач та 1-й відповідач належним чином повідомлені про час та місце судового засідання, колегія суддів вважає можливим розглядати справу за їх відсутності за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, колегія суддів встановила наступне.
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації № 674 від 28.12.2012р. припинено право постійного користування земельними ділянками загальною площею 137,2 га на території Василівського району, відповідно до Державного акту на право постійного користування землею № 000088, зареєстрованого 06.05.1993р. за №261 Таврійському дослідно-промисловому гірничозбагачувальному комбінату, у зв'язку з його ліквідацією.
Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельник-2007" надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, орієнтовною загальною площею 270 га, з них 190 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення та 80 га за рахунок земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на території Степногірської селищної ради та П'ятихатської сільської ради Василівського району за межами населених пунктів для видобутку та переробки марганцевих руд Велико-Токмацького родовища зі зміною цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення і переведенням їх до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Наказом Головного управління Держземагентства у Запорізькій області від 30.01.2014р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду зі зміною цільового призначення, для видобутку та переробки марганцевих руд Велико-Токмацького родовища Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельник-2007" на території П'ятихатської сільської ради Василівського району.
Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельник-2007" надано в оренду земельні ділянки загальною площею 92,2282 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (11.01) на строк дії спеціального дозволу на користування надрами від 28.01.2010р. № 5124, розташовані за межами населених пунктів на території П'ятихатської сільської ради Василівського району за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (вид угідь - пасовища), в т.ч.:
- земельну ділянку площею 86,8830 га (кадастровий №2320985800:01:042:0003);
- земельну ділянку площею 2,7530 га (кадастровий №2320985800:01:024:0004);
- земельну ділянку площею 2,5922 га (кадастровий №2320985800:02:040:0051).
Змінено цільове призначення земельних ділянок з земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Також, 31.01.2014р. між Головним управлінням Держземагентства у Запорізькій області( орендодавець ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельник-2007"( орендар ), був укладений договір оренди землі, згідно з пунктом 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, які знаходяться на території П'ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області за межами населеного пункту.
Згідно п.2 договору, в оренду передаються наступні земельні ділянки:
- площею 86,8830 га (кадастровий №2320985800:01:042:0003);
- площею 2,7530 га (кадастровий №2320985800:01:024:0004);
- площею 2,5922 га (кадастровий №2320985800:02:040:0051)
за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (вид угідь - пасовища (площа 92,2282 га).
Строк дії договору встановлений до 28.01.2030р. (п.8 договору).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.03.2014р. №18908549, виданого Реєстраційною службою Василівського районного управління юстиції Запорізької області, власником земельної ділянки площею 86,883 га, кадастровий №2320985800:01:042:0003, що розташована на території П'ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області, є Головне управління Держземагентства у Запорізькій області, форма власності - державна, частка 1/1.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.03.2014р. №18909858, виданого Реєстраційною службою Василівського районного управління юстиції Запорізької області, власником земельної ділянки площею 2,753 га, кадастровий №2320985800:01:024:0004, що розташована на території П'ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області, є Головне управління Держземагентства у Запорізькій області, форма власності - державна, частка 1/1.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.03.2014р. №18912759, виданого Реєстраційною службою Василівського районного управління юстиції Запорізької області, власником земельної ділянки площею 2,5922 га, кадастровий №2320985800:02:040:0051, що розташована на території П'ятихатської сільської ради Василівського району Запорізької області, є Головне управління Держземагентства у Запорізькій області, форма власності - державна, частка 1/1.
Цільовим призначенням всіх перелічених земельних ділянок, є розміщення та експлуатація основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, для видобутку та переробки марганцевих руд Велико-Токмацького родовища.
Зазначене вище стало підставою для звернення прокурора до господарського суду з позовом, в якому останній, з урахуванням заяви про зміну предмету позову просив визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельних ділянок"; визнати недійсним договір оренди землі від 31.01.2014 р., укладений між Головним управлінням Дерзжземагенства у Запорізькій області та ТОВ "Будівельник - 2007" на підставі наказу ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельних ділянок».
27.01.2015р. господарським судом Запорізької області прийнято оскаржуване рішення, з підстав наведених вище.
Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Предметом цього спору є визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельних ділянок"; визнання недійсним договіру оренди землі від 31.01.2014 р., укладеного між Головним управлінням Дерзжземагенства у Запорізькій області та ТОВ "Будівельник - 2007" на підставі наказу ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р.№ЗП/2320985800:02:042/00000166 "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельних ділянок".
Відповідно до ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ч.1 ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Господарським судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням Запорізької обласної державної адміністрації від 28.12.2012р. № 674 ТОВ "Будівельник - 2007" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок орієнтовною площею 190 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення та 80 га за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та оборони на території Василівського району для видобутку та переробки марганцевих руд зі зміною цільового призначення земельних ділянок (сільгосппризначення) та переведенням їх до категорії земель промисловості.
Вказаним вище розпорядженням Запорізька обласна державна адміністрація змінила цільове призначення земельної ділянки із сільськогосподарського на промислове для видобутку та переробки марганцевих руд.
В подальшому, наказом ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду із зміною цільвого призначення ТОВ "Будівельник - 2007" на території П'ятихатської сільської ради Василівського району. Відповідачу 2 надано в оренду земельні ділянки загальною площею 92,2282га для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами, розташованих за межами населених пунктів.
Пунктом 3 вказаного наказу змінено цільове призначення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
На підставі зазначеного наказу від 30.01.2014р., між відповідачами 31.01.2014р. був укладений договір оренди землі строком дії - до 28.01.2030р.
Колегія суддів вважає, що наказ ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 прийнято з порушенням ст. ст. 20, 122 Земельного кодексу України, оскільки останнім здійснено одразу дві розпорядчі дії щодо земельних ділянок на території П'ятихатської сільської ради:
- зміна цільового призначення із земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення
- передача землі промисловості в оренду ТОВ "Будівельник - 20007".
При цьому ГУ Держземагенства у Запорізької області вийшло за межі повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, оскільки розпорядження землями цієї категорії здійснюють обласні державні адміністрації.
Відповідно ст. 12 Земельного Кодексу України розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
За п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Частиною 3 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції або законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
А тому, колегія суддів вважає, що спірний наказ ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 суперечить чинному законодавству України, оскільки прийнятий з порушенням компетенції на розпорядження землями промисловості.
Відповідно ст. 20 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
За ст. 123 Земельного кодексу України надання суб'єктом владних повноважень дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки є лише проміжним етапом складної процедури реалізації права суб'єкта господарювання на землекористування.
Дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення декларує лише можливість відведення бажаної земельної ділянки зі зміною її цільового призначення за умови подальшої перевірки такої можливості відповідними компетентними контролюючими органами та надання ними позитивних висновків з цього приводу.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нових земельних ділянок.
Таким чином, зміна цільового призначення земельної ділянки шляхом прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у розумінні положень земельного законодавства - неможлива.
Отже, з аналізу вказаних вище положень земельного законодавства України вбачається, що реалізація права суб'єкта господарювання на отримання у користування (оренду) земельної ділянки зі зміною цільового призначення знаходитися у прямій залежності від прийняття компетентним державним органом відповідного рішення, при цьому передумовою для прийняття такого рішення є розроблення зацікавленою стороною проекту відведення земельної ділянки та подальше його погодження з усіма контролюючими органами визначеними земельним законодавством.
06.09.2012р. прийнятий Закон України №5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності з 01.01.2013р.
Відповідно п.п. 3 та 4 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Таким чином, з урахуванням ч.4 ст.122 Земельного кодексу України укладання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, з 01.01.2013р., здійснюється територіальними органами Держземагентства України.
З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Запорізької обласної державної адміністрації від 28.12.2012р. № 674 ТОВ "Будівельник - 2007" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок орієнтовною площею 190 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення та 80 га за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та оборони на території Василівського району для видобутку та переробки марганцевих руд зі зміною цільового призначення земельних ділянок (сільгосппризначення) та переведенням їх до категорії земель промисловості.
А тому, на думку колегії суддів, станом на момент винесення спірного наказу ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 відповідно ст.122 Земельного кодексу України ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 діяло поза межами своєї компетенції щодо розпорядження спірною земельною ділянкою.
За ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
У вирішенні спорів про визнання недійсними договорів оренди земельної ділянки господарські суди з'ясовують наявність на момент укладення оспорюваного договору оренди рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки, оскільки його відсутність суперечить вимогам п.5 ч.4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. за N 677.
Розглядаючи справи у спорах про визнання недійсними договорів оренди, суди повинні з'ясовувати питання чинності рішень (розпоряджень), на підставі яких було укладено такі договори.
Тому, з огляду на положення ст.124 Земельного кодексу України, відповідний договір оренди земельної ділянки державної власності визнається недійсним з підстав незаконності передання в оренду земельної ділянки, лише за умови визнання недійсним рішення органу державної влади про надання в оренду цієї ділянки, що є підставою для укладення оспорюваного договору.
А отже, на думку колегії суддів у зв'язку з невідповідністю наказу ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 вимогам чинного законодавства України на момент його прийняття та визнання його недійсним, укладений на його виконання, договір оренди землі від 31.01.2014р також є недійсним.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 13.08.2014р. у справі №925/2078/13.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування для всіх потреб.
Чинне законодавство України не містить визначення поняття "передача земельних ділянок для всіх потреб".
За змістом статті 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для
виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
В межах цільового призначення землі сільськогосподарського
призначення поділяються в залежності від виду функціонального використання наступним чином: для товарного сільськогосподарського виробництва (ст. 24 Земельного кодексу України), для ведення фермерського господарства (ст. 31 Земельного кодексу України), для ведення особистого селянського господарства (ст. 33 Земельного кодексу України), для сінокосіння та випасання худоби (ст. 34 Земельного кодексу України), для садівництва (ст. 35 Земельного кодексу України), для городництва (ст. 36 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 4 ст. 122 Земельного кодексу України Головне управління Держземагенства у Запорізькій області наділено повноваженнями щодо
передачі у власність та користування земельних ділянок
сільськогосподарського призначення для всіх видів використання землі у межах категорії земель сільськогосподарського призначення, визначених у главі 5 розділу II Земельного кодексу України.
Частиною 5 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою (за межами населених пунктів для ведення водного господарства, будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району, для індивідуального дачного будівництва), четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Тобто, розпорядження землями, що належать до категорії промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення здійснюється виключно обласними державними адміністраціями.
Згідно частини 2 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.
З матеріалів справи випливає, що приймаючи наказ від 30.01.2014року №ЗП/2320985800:02:042/00000166 Головне управління Держземагенства в Запорізькій області здійснило одразу дві розпорядчі дії щодо земельних ділянок на території П'ятихатської сільської ради, а саме : змінило цільове призначення із земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (пункт З наказу) та передало землі промисловості в оренду ТОВ "Будівельник - 2007" (п. п. 1,2).
Разом з тим, передавши в оренду ТОВ "Будівельник - 2007" земельні ділянки, що належать до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, Головне управління Держземагенства у Запорізькій області вийшло за межі повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України, відповідно до якої розпорядження землями цієї категорії здійснюють обласні державні адміністрації.
Також, з матеріалів справи вбачається, що дозвіл на розробку ТОВ "Будівельник- 2007" проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки для видобутку та розробки марганцевих руд надано розпорядженням Запорізької обласної державної адміністрації від 28.12.2012 р. № 674, яка відповідно до редакції ст. 122 Земельного кодексу України станом на 28.12.2012р. являлась органом, уповноваженим розпоряджатись землями промисловості.
Разом з тим, розпорядження землями сільськогосподарського призначення на той момент здійснювалось районними державними адміністраціями.
Таким чином, вже на стадії надання відповідачу дозволу на розробку проекту землеустрою, повноваженнями щодо передачі в оренду спірних земельних ділянок була наділена Запорізька обласна державна адміністрація як орган, уповноважений розпоряджатись землями промисловості, транспорту, зв'язку та енергетики, оборони та іншого призначення, а не орган, який надає в оренду землі сільськогосподарського призначення.
Також, колегія суддів вважає, що господарський суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що проект землеустрою щодо відведення ТОВ "Будівельник-2007" спірних земельних ділянок відповідно до вимог ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" пройшов державну землевпорядну експертизу, висновки якої є обов'язковими для органів державної влади чи місцевого самоврядування при прийнятті рішення про відведення землі.
Так, у проекті земелеустрою відсутній висновок державної землевпорядної експертизи, а у інших документах, що містяться у справі, немає жодних посилань на вказаний документ.
За таких обставин, посилання господарського суду першої інстанції на положення Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" є недоречним.
Таким чином, колегія суддів вважає, що господарський суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та дійшов висновків, які не відповідають фактичним обставинам справи, а тому рішення господарського суду Запорізької області від 27.01.2015 року у справі №908/4796/14 підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення, яким позов слід задовольнити, розподіливши господарські витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 99, 101, ч. 2 ст. 103, п.1,3 ч.1 ст.104, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу заступника прокурора Запорізької області в інтересах держави, в особі Запорізької обласної державної адміністрації, м. Запоріжжя задовольнити.
Рішення господарського суду Запорізької області від 27.01.2015р. у справі №908/4796/14 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельних ділянок".
Визнати недійсним договір оренди землі від 31.01.2014 р., укладений між Головним управлінням Дерзжземагенства у Запорізькій області та ТОВ "Будівельник - 2007" на підставі наказу ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 30.01.2014 р. № ЗП/2320985800:02:042/00000166 "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельних ділянок».
Стягнути з Головного управління Держземагенства у Запорізькій області, м. Запоріжжя (вул. Парамонова, 15, м. Запоріжжя, 69059, код ЄДРПОУ 38461250, ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 35214001084124) на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 31215206783007) судовий збір у сумі 304,50 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельник - 2007", м. Запоріжжя (вул. Чубаря, 3, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 35105863, р/р 26001139218200 в ПАТ «УкрСиббанк», код банку 351005) на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 31215206783007) 304,50 грн.
Доручити господарському суду Запорізької області видати відповідна накази.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складений 27.05.2015р.
Головуючий суддя Сіверін В. І.
Суддя Терещенко О.І.
Суддя Ільїн О.В.