
Справа 688/1807/15-а
№ 2-а/688/85/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2015 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
у складі: головуючого – судді Цідик А.Ю.,
за участю: секретаря судового засідання Никитюк К.М.,
представників позивача ОСОБА_1В, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Шепетівка адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Шепетівське автотранспортне підприємство 16807» до виконавчого комітету Шепетівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень,
встановив:
ПАТ «Шепетівське АТП 16807» звернулося до суду з позовом до виконавчого комітету Шепетівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень №98 та №99 від 07 травня 2015 року про оголошення конкурсу по визначенню перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, в частині встановлення додаткових умов конкурсу на маршрутах №1 та №5А: 1) відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; 2) строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) – не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування.
В обґрунтування позову вказує на те, що 14.05.2015 р. в газеті «Шепетівський вісник» було надруковано оголошення про конкурс на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси). Об'єктом конкурсу оголошено маршрути: №1, №5-А, №4. Крім обов'язкових умов конкурсу, на маршрутах №1 та №5-А організатор конкурсу визначив і ряд додаткових умов, зокрема: 1) відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; 2) строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) - не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування. Вважає, що вищезазначені додаткові умови конкурсу є протиправними, оскільки суперечать вимогам Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081.
Представник позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, пояснивши, що згідно з п. 10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових, організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GРS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Умови конкурсу - це встановлені організатором (обов'язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об'єкті конкурсу. Додаткові вимоги до перевізників-претендентів встановлюються для забезпечення належної якості обслуговування населення та підвищення рівня безпеки надання транспортних послуг користувачам. Відповідно до п.п. 6 п. 12 Порядку, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який подав до конкурсу пропозицію, що не відповідає умовам конкурсу, в т.ч. додатковим. Такі додаткові умови конкурсу як відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) - не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування, які встановлені організатором конкурсу, суперечать ст.ст. 34, 44, 45 Закону України "Про автомобільний транспорт" і унеможливлюють право позивача прийняти участь у даному конкурсі, так як останнє має заборгованість перед ПФУ та іншу заборгованість, а також використовує автобуси, строк експлуатації яких більше 12 років, але які за технічними та екологічними показниками відповідають вимогам чинного законодавства, що повністю відповідає обов'язковим вимогам конкурсу на маршрутах № 1 та №5-А.
Представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав, пояснивши, що є головою правління ПАТ «Шепетівське АТП 16807», яке знаходиться у стані санації, підприємство має заборгованість перед бюджетами та Пенсійним фондом України, а також використовує автобуси, строк експлуатації яких більше 12 років, але які за технічними та екологічними показниками відповідають вимогам чинного законодавства. Вважає, що виконком штучно створив такі умови конкурсу, щоб в подальшому не допустити товариство як перевізника до участі в конкурсі на вказаних маршрутах, які користуються попитом у населення. Такі додаткові умови конкурсу ніяким чином не впливають на забезпечення належної якості обслуговування населення та підвищення рівня безпеки надання транспортних послуг користувачам.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні проти позову заперечив, пояснивши, що законодавець не обмежує організатора конкурсу будь-яким переліком чи заборонами щодо визначення та затвердження додаткових умов конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Визначаючи додатковими умовами конкурсу з перевезення пасажирів відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України, виконавчий комітет Шепетівської міської ради прагне забезпечити за результатами конкурсу стабільного та безперебійного надання переможцями конкурсу послуг з пасажирських перевезень. Адже якісне, стабільне та безперебійне надання таких послуг можливе тільки у випадку належної платоспроможності та фінансової стійкості суб'єкта господарювання, який надаватиме такі послуги. Наявність заборгованості перед бюджетами свідчить про матеріальну та фінансову нестабільність суб'єктів господарювання, що ставить під сумнів та загрозу ефективність надання відповідних послуг та забезпечення виконання соціально-значущих перевезень. Визначення, як додаткової умови конкурсу, строку експлуатації основних автобусів - не більше 12 років на дату подання заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування зорієнтоване на підвищення рівня безпеки перевезень пасажирів, що прямо передбачається у п. 5 Порядку. Вважає, що позов подано передчасно та безпідставно, оскільки оспорюваними рішеннями виконавчого комітету жодним чином не порушено прав позивача. Конкурсні пропозиції приймаються від всіх, без виключень, бажаючих перевізників до 17 години 28 травня 2015 року.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» № 2344-III від 05.04.2001 року (далі – Закон).
Стаття 7 Закону визначає, що забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
Відповідно до статті 35 Закону перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 43 Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі – Порядок).
Пункт 1 Порядку визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Пунктом 28 Порядку встановлено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс, яке повинне містити певну інформацію.
Судом встановлено, що 14 травня 2015 року в газеті «Шепетівський вісник» №39-40 (15279-15280) опубліковано оголошення про конкурс на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси): №1 "Залізничний вокзал-с. Судилків" (вул. Героїв Небесної Сотні, Судилківська) з кількістю чотирьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; № 5-А "Залізничний вокзал - Автостанція" (вул. Залізнична, ОСОБА_4 Сотні, Старокостянтинівське шосе) з кількістю трьох транспортних одиниць з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 15 хвилин; №4 "Залізничний вокзал - Автостанція" (вул. Залізнична-Старокостянтинівське шосе) з кількістю однієї транспортної одиниці з щоденною періодичністю здійсненням перевезень та інтервалом руху 1 година.
Зміст оголошення, строк та порядок його опублікування відповідає вимогам п. 28 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Крім обов'язкових умов конкурсу, на маршрутах №1 та №5-А виконавчий комітет Шепетівської міської ради, як організатор конкурсу, визначив і ряд додаткових умов, зокрема: відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України та строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) - не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування.
Однак, такі додаткові вимоги не відповідають положенням Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Так, статтями 44, 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
У конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Згідно зі ст. 46 Закону для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.
Відповідно до п. 10 Порядку організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо).
Аналіз змісту норм Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування дає підстави зробити висновок, що такі додаткові умови конкурсу як, відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) - не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування, встановлені організатором конкурсу, суперечать ст.ст. 34, 44, 45 Закону України "Про автомобільний транспорт", п. 10 Порядку та на даному етапі не досягають мети визначення автомобільного перевізника на конкурсних засадах.
Вказане законодавство не містить обмеження щодо прийняття участі в конкурсі перевізника, стосовно якого проводиться процедура санації, яка сама по собі передбачає наявність заборгованості перед кредиторами (п.п. 2 п. 12, п.п. 7 п. 29 Порядку, ст. 45 Закону).
Також відсутні й обмеження щодо строку експлуатації основних автобусів, зокрема не більше 12 років, оскільки це повинно враховуватися при проведенні конкурсу і визначенні його переможця, під час визначення показників, які оцінюються конкурсним комітетом (додаток 4 Порядку), і в будь-якому разі не може свідчити про гірший технічний чи екологічний показник.
Крім того, визначені організатором конкурсу додаткові умови, які оспорює позивач не передбачені також Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України 18.02.1997р. за №176 (п. 31-1).
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 листопада 1997 року №6-зп "Щодо офіційного тлумачення частини другої статті 55 Конституції України та статті 248-2 Цивільного процесуального кодексу України" частину другу статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо вважають, що ці рішення, дія чи бездіяльність порушують їхні права і свободи або перешкоджають здійсненню цих прав і свобод, а тому потребують правового захисту в суді.
З цього випливає, що умовою для звернення особи до суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб є наявність у позивача переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав. Порушенням суб'єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею свого суб'єктивного права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона має право розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.
Отже, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Тобто, якщо особа вважає, що її суб'єктивне право у певних правовідносинах не може бути реалізованим належним чином, або на неї протиправно поклали певний обов'язок, така особа має право звернутися за судовим захистом.
Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або має місце інше ущемлення прав чи свобод.
Встановлено, що ПАТ «Шепетівське АТП 16807» здійснює перевезення пасажирів, має право та намір приймати участь у конкурсі на визначення перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, а саме маршрутах №1 та № 5-А.
Однак, оспорювані додаткові умови конкурсу звужують право перевізника, а в даній ситуації унеможливлюють право позивача прийняти участь у даному конкурсі, так як останній має заборгованість перед бюджетами та ПФУ і використовує автобуси строк експлуатації яких більше 12 років, що підтверджується матеріалами справи. Неможливість виконання таких додаткових умов конкурсу призведе до недопущення позивача до участі в конкурсі, що імперативно визначено п.п. 6 п. 12 Порядку – як такого, що подав конкурсну пропозицію, що не відповідає додатковим умовам конкурсу.
У справі «Рисовський проти України» від 20.10.2011 р., Європейський суд з прав людини виклав окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципів «доброго врядування». Аналізуючи відповідність цього мотивування Конвенції, Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога прозоріший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є власна недбалість.
Предметом оскарження у даному спорі є два рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради як організатора проведення конкурсу по визначенню перевізників на місцевих маршрутах загального користування, в частині встановлення додаткових умов конкурсу, які судом визнаються такими, що не відповідають критеріям, встановленим для такого роду рішень частиною третьою статті 2 КАС України, тому є протиправними та підлягають скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081, постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 року №176, ст.ст. 2, 6-11, 17, 18, 69-71, 94, 159-163 КАС України, суд
постановив:
Позов приватного акціонерного товариства «Шепетівське автотранспортне підприємство 16807» до виконавчого комітету Шепетівської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради №98 від 07 травня 2015 року про оголошення конкурсу по визначенню перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси), в частині встановлення додаткових умов конкурсу на маршруті №1 «Залізничний вокзал – с. Судилків» (вул. Героїв Небесної Сотні, Судилківська): 1) відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; 2) строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) – не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Шепетівської міської ради №99 від 07 травня 2015 року про оголошення конкурсу по визначенню перевізників на міських маршрутах загального користування по м. Шепетівці, у режимі маршрутного таксі та у звичайному режимі руху (окремі рейси), в частині встановлення додаткових умов конкурсу на маршруті №5А «Залізничний вокзал - Автостанція» (вул. Героїв Небесної Сотні, Старокостянтинівське шосе): 1) відсутність заборгованості до бюджетів усіх рівнів та платежів до Пенсійного фонду України; 2) строк експлуатації основних автобусів (повних років з року випуску) – не більше 12 років на дату подання заяви на участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування.
Присудити приватному акціонерному товариству «Шепетівське автотранспортне підприємство 16807» судовий збір у сумі 73 грн. 08 коп. з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А.Ю. Цідик