
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2015 р.Справа № 820/1250/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Рєзнікової С.С. , Бегунца А.О.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
представника позивача Ходаревої К.Г.
представників відповідача Кошіль М.В., Краніної О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства завод "Електроважмаш" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2015р. по справі № 820/1250/15
за позовом Державного підприємства завод "Електроважмаш"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
09 лютого 2015 року позивач, Державне підприємство завод "Електроважмаш", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів, в якому просив суд визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів №0000414000 від 14.10.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість щодо правомірності застосування п. 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України за період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року включно, за результатами якої складено акт. На підставі вказаного акту перевірки №292/28- 09-40-14/00213121 від 06.10.2014 року відповідачем було прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення №0000414000 від 14.10.2014 року. Обставини, які викладені в акті перевірки, неправомірно кваліфіковані як порушення, що передбачені п. 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, чим позивачем завищено обсяги постачання, які відображені по рядку 5 "Операції, які звільнені від оподаткування" декларацій з податку на додану вартість за січень 2014 року та за лютий 2014 року на загальну суму 2515805,00 грн. Вищевказані порушення встановлено відповідачем при довільному трактуванні норм права та при грубому порушенні норм податкового законодавства. Позивач вважає, що ним правомірно застосовано пільгу з ПДВ, зазначену п.23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України в період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року при здійсненні операцій з постачання відходів брухту чорних та кольорових металів, а тому податкове повідомлення - рішення №0000414000 від 14.10.2014 року є протиправним та підлягає скасуванню, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2015 року позовну заяву Державного підприємства завод "Електроважмаш" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкового повідомлення- рішення - залишено без задоволення.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити його позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представники відповідача, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просили залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що відповідачем проведена документальна позапланова невиїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість щодо правомірності застосування п. 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України за період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року включно, за результатами якої складено акт №292/28-09-40-14/00213121 від 06.10.2014 року.
Перевіркою встановлено порушення Державним підприємством завод "Електроважмаш" зокрема п. 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, у зв"язку з чим позивачем завищено обсяги постачання, які відображені по рядку 5 "Операції, які звільнені від оподаткування" декларацій з податку на додану вартість за січень 2014 року та за лютий 2014 року на загальну суму 251580,50 грн.
На підставі вказаного акту перевірки з доповненнями №292/28-09-40-14/00213121 від 06.10.2014 року відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення №0000414000 від 14.10.2014 року.
З дослідженого акту перевірки №1503/22.1-04/3164460 від 12.03.2013 встановлено, що фактичною підставою для відображення в акті порушень і винесення спірного податкового повідомлення-рішення слугував викладений в акті висновок відповідача про порушення позивачем п. 23 підрозділу 2 Розділ XX Податкового кодексу України.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх положень законодавства, обставин даної справи та на підставі усіх матеріалів, які мають значення для конкретної ситуації, а, отже, вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Як було встановлено судом першої інстанції, позивачем надано до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів податкові декларації з податку на додану вартість з додатками: за січень 2014 року № 9008773743 від 20.02.2014 рок та за лютий 2014 року № 9014876190 від 20.03.2014 року.
Згідно Додатка 6 до податкових декларацій з ПДВ за січень та лютий 2014 року у пункті 5 декларації "Операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди))" Державним підприємством завод "Електроважмаш" відображені операції з постачання брухту чорних та кольорових металів та посилання на п.15 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Законом України від 19.12.2013 р. N 713-VII внесено зміни до абзацу 1 п. 23 підр. 2 розд. XX Кодексу, а саме: цифри та слова "1 січня 2014 року" замінено на цифри та слова "1 січня 2015 року".
Отже, вказана норма з 01 січня 2014 року викладена у такій редакції: "Тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних та кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) А товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України".
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 р. № 15 було затверджено перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладання податком на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 р. № 43, яка набрала чинності з 18.02.2014 р., викладено у новій редакції п. 1 яким "Затвердити переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладання податком на додану вартість згідно з додатком 1 і 2".
Відповідно до ст. 8 Конституції України в країні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Аналізуючи вище зазначені положення, колегія суддів приходить до висновку, що хоча положення абзацу 1 п. 23 підр. 2 розд. XX ПК України і містять посилання щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних та кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД до 01 січня 2015 року, але застосування вище зазначеного положення унеможливлюється без відповідної постанови Кабінетом Міністрів України, яка затверджує саме перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, звільняються від обкладання податком на додану вартість.
Таким чином, твердження позивача, що вище зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 12.01,2011 р. № 15 не втратила своєї сили 01.01.2014 року, а продовжила свою дію до винесення постанови Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 р. № 43, яка набрала чинності з 18.02.2014 р., оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 р. № 43 не вносить зміни до п.1 постанови КМУ від 12.01.2011 р. № 15, а затверджує новий перелік рідходів та брухту чорних і кольорових металів, операцій з постачання яких, зокрема операції з імпорту, та встановлює новий термін, а саме до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладання податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2, є хибними.
Отже, відсутність переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, в період з 01.01.2014 р. по 17.02.2014 р. за умови наявності норми Кодексу, що регулює питання звільнення від оподаткування операцій з постачання зазначених товарів в той самий період, не дає підстав вважати вказані операції такими, що не підлягають оподаткуванню.
За таких обставин, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень було доведено про правомірність встановлених під час перевірки порушень позивачем вимог діючого законодавства, що призвело до неправомірного обрахування податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, та як наслідок обгрунтованості винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення №0000414000 від 14.10.2014 року прийняте Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх положень законодавства, обставин даної справи та на підставі усіх матеріалів, які мають значення для конкретної ситуації, а, отже, вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2015 року по справі № 820/1250/15 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державного підприємства завод "Електроважмаш" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2015р. по справі № 820/1250/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Бегунц А.О. Повний текст ухвали виготовлений 25.05.2015 р.