ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №2а-6969/08/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 квітня 2009 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Лемеха Л.Я .
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 (дов. №34-2008/D від 07.08.2008 р.)
представника відповідача - ОСОБА_2(дов. №14740/58/10-017 від 13.07.2008 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" до ДПІ у Личаківському районі м. Львова про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
Встановив:
Відкрите акціонерне товариство "Концерн Галнафтогаз" звернулось до суду з вищезазначеним позовом про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у Личаківському районі м. Львова №0002712380/20356 від 05.09.2008 р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняте з порушенням норм чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просить позов задовільнити.
Відповідач проти позову заперечив, мотивуючи тим, що відповідачем правомірно та у відповідності до чинного законодавства застосовано штрафні (фінансові) санкції.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав заперечення, просить суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши думку сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
19.08.2008 р. працівниками ДПІ у Генічевському районі Херсонської області на підставі направлень №521 від 18.08.2008 р. та №522 від 18.08.2008 р. проведено планову перевірку господарської одиниці АЗС, магазин, що розташована за адресою Херсонська область, Генічевський район, с. Чонгар, вул. Берегова, 20 та належить ВАТ "Концерн Галнафтогаз", за результатами якої складено Акт №000190 211000238/235 від 19.08.2008 р.
Згідно направлень №521, №522 від 18.08.2008 р., перевірка позивача працівниками податкового органу здійснювалась в період з 18.08.2008 р. по на підставі п. 2 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" як планова перевірка щодо контролю за додержанням порядку проведення, зокрема, розрахунків за товари (послуги).
Мета перевірки полягала у контролі за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового обігу з питання дотримання вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", постанови Правління Національного банку України "Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 15.12.2004р. №637.
Відповідно до Акту, перевіркою встановлено, зокрема, несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій, а саме в КОРО 1306003666 від 12.12.2007 р. здійснено записи у розділі №2 з 08.12.2007 р. та підкріплені Z-звіти з вказаної дати, КОРО зареєстрована 12.12.2007 р., загальна сума несвоєчасно оприбуткованої готівки склала 20770,10 грн. Z-звіти №1-4.
На підставі вказаного Акту перевірки ДПІ у Личаківському районі м. Львова прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002712380/20356 від 05.09.2008 р., яким до ВАТ "Концерн Галнафтогаз" застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 104689,00 грн.
Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби перевірок визначені ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Відповідно до вказаної статті Закону Плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік. Забороняється проведення планових виїзних перевірок за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Частиною 7 ст. 11-1 Закону передбачено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду.
Позивач зазначає, що під час проведення перевірки працівниками податкового органу інспектовано період - грудень 2007 р., який був охоплений плановою документальною перевіркою Одеської філії ВАТ "Концерн Галнафтогаз" з питань вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 р. по 31.12.2007 р., проведеною з 17.04.2008 р. по 06.05.2008 р. ДПІ у Приморському районі м. Одеси, за результатами якої складено Акт від 06.05.2008 р. №4431/23-1/34711620 (наявний в матералах справи) та під час якої здійснювалась перевірка дотримання вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті України. Позивач вважає, що працівниками ДПІ у Генічевському районі Херсонської області без достатніх правових підстав проведено повторну перевірку періоду - грудень 2007 р., в той час, як п. 4 Указу Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" від 23.07.1998 р. № 817/98 визначено виключні підстави та порядок проведення таких перевірок.
Відповідно до п. 4 Указу Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" від 23.07.1998 р. № 817/98 вищестоящий контролюючий орган може за власною ініціативою перевірити достовірність висновків нижчестоящого контролюючого органу шляхом перевірки документів обов'язкової звітності суб'єкта підприємницької діяльності або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом. Вищестоящий контролюючий орган вправі прийняти рішення щодо повторної перевірки суб'єкта підприємницької діяльності лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб контролюючого органу, які проводили планову або позапланову перевірку зазначеного суб'єкта, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.
Відповідно до п.1.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженому Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, оприбуткування готівки - це проведення підприємствами обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 2.6. Положення передбачено, що вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Виходячи із змісту зазначених положень, несвоєчасним оприбуткуванням готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій, є їх оприбуткування у інший, ніж день одержання готівкових коштів.
Як вбачається з Акту перевірки, в процесі перевірки виявлено що в КОРО 1306003666 від 12.12.2007 р. здійснено записи у розділі №2 з 08.12.2007 р. та підкріплені 2-звіти з вказаної дати", при цьому не виявлено розбіжностей суми відображених готівкових коштів сумі їх фактичних надходжень, тобто податковим органом зафіксовано, що Товариством здійснено облік одержаний готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО у день одержання готівкових коштів, як цього вимагає п.2.6 зазначеного вище Положення.
Зазначені обставини підтверджуються також Змінними звітами АЗС №8, що перевірялась, за 8-12.12.2007 р., Z-звітами за вказані дати, відомостями на інкасацію та виписками з особового рахунку банку (копії в матеріалах справи).
Таким чином, у податкового органу були відсутні правові підстави для висновку про несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій та застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995р. №436/95.
Відповідно до п. 5 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Висновок податкового органу про порушення позивачем вищевказаного положення Закону є безпідставним, оскільки судом встановлено, що позивачем при здійсненні розрахункових операцій застосовувався реєстратор розрахункових операцій.
Оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене зокрема на підставі п. 2 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", проте в Акті перевірки не зафіксовано порушення вказаної норми закону.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Постановив:
Позов задовольнити.
Визнати нечинним повністю рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002712380/20356 від 05.09.2008 р.
Стягнути з державного бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства "Концерн Галнафтогаз" 3,40 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р. Брильовський
Повний текст постанови виготовлено 10.04.2009 р.