Справа № 2а-13025/09/1270
Категорія №2.11
П О С Т А Н О В А
Іменем України
11 березня 2009 року.
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого Качуріної Л.С.
при секретарі Лемба А.В.,
в присутності сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність №27-04/09-713 від 24.12.07;
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №51/10-25 від 08.01.09.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства «Янівське» до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч про визнання дій неправомірними, скасування рішень про застосування штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
19 грудня 2008 року до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося Закрите акціонерне товариство «Янівське» до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч про визнання дій неправомірними, скасування рішень про застосування штрафних санкцій.
У позовній заяві позивач просив суд визнати дії посадових осіб ДПІ у м. Красний Луч по проведенню перевірки 26 листопада 2008 року у структурному підрозділі «ІНФОРМАЦІЯ_1» ЗАТ «Янівське» та складання акту (довідки) №0049/12/08/23/32895302 від 26.11.2008 року за результатами перевірки неправомірними та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08 грудня 2008 року №0001532343, №0001542343, виданих на підставі зазначеного акту (довідки).
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та пояснив, що 26 листопада 2008 року працівники ДПІ у м. Красний Луч прибули до структурного підрозділу «ІНФОРМАЦІЯ_1» ЗАТ «Янівське» та на підставі направлення від 26.11.2008 року провели планову перевірку з питань дотримання вимог Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі - Закон №265/95-ВР) та порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, за результатами якої був складений акт (довідка) від 26.11.2008 року №0049/12/08/23/32895302, в якому зазначили порушення п.9 ст.13 Закону №265/95-ВР та абзацу 3 п.2.6. розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України від 15.12.2004 року №637.
На підставі зазначеного акту 08.12.2008 року ДПІ у м. Красний Луч були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001532343, №0001542343.
Позивач вважає проведення вказаної планової перевірки неправомірним, незаконним, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.12.2008 року №0001532343, №0001542343 такими, що підлягають скасуванню, оскільки вони видані на підставі акту (довідки), який складений за результатами перевірки, яка проводилася без правових підстав, оскільки за десять днів до проведення зазначеної перевірки письмово повідомлено не було.
Відповідач у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував і просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що перевірку було проведено з додержанням вимог чинного законодавства з питань оподаткування згідно направлення №0245 від 26.11.2008 року на підставі п.2 ст.11 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні».
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач - суб'єкт господарювання Закрите акціонерне товариство «Янівське» (надалі - ЗАТ «Янівське»), зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області, свідоцтво про державну реєстрації від 27.04.2004 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до єдиного державного реєстру №1 380 120 0000 000071, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32895302, узято на податковий облік до ДПІ в м. Красний Луч Луганської області. Адреса місцезнаходження: 94532, Луганська область, м. Красний Луч, с.м.т. Княгинівка.
ЗАТ «Янівське» діє на підставі статуту, затвердженого на загальних зборах акціонерів згідно протоколу №1 від 01.04.2004 року. Основним видом діяльності підприємства за КВЕД є агломерація кам'яного вугілля, тобто збагачення вугілля та переробка вугільної сировини.
У своєму підпорядкуванні ЗАТ «Янівське» має структурний підрозділ «ІНФОРМАЦІЯ_1», який розміщується в селищі Княгинівка.
26 листопада 2008 року о 12 годині 52 хвилини старший державний податковий ревізор-інспектор ДПІ у м. Красний Луч ОСОБА_3. та державний податковий ревізор-інспектор ДПІ у м. Красний Луч ОСОБА_4. на підставі направлення №0245 від 26.1.2008 року здійснили перевірку господарської одиниці «ІНФОРМАЦІЯ_1» ЗАТ «Янівське», що розміщується за адресою: селище Княгинівка на підставі Законів України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23.03.1996 року №98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 01.06.2000 року №1775-ІІІ «Про ліцензування деяких видів підприємницької діяльності» від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637.
За наслідками перевірки був складений акт перевірки за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, який був зареєстрований в ДПІ у м. Красний Луч за номером №0049/12/08/23/32895302 від 26.11.2008 року.
В акті зазначено, що перевірка була проведена в присутності продавця ОСОБА_5, яка ознайомилася з направленням №0245 від 26.11.2008 року та отримала один примірник цього направлення.
Згідно пункту 2.2.14. вказаного акту перевіркою виявлено: не друкування та не зберігання фіскальних звітних чеків №№ 0849 від 30.07.08, 0865 від 22.08.08, 0878 від 15.09.08, 0881 від 18.09.08, 0890 від 30.09.08, 0915 від 03.11.08. На момент перевірки також встановлено, що згідно ХОРО №1208001426/6 від 25.06.2008 року не оприбуткована готівка в сумі 121,12 грн. згідно фіскального звітного чеку №0929 від 25.11.2008 року.
Згідно висновку вказаного акту фахівцями податкового органу було встановлено порушення п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не забезпечено друкування та зберігання фіскальних звітних чеків у книзі обліку розрахункових операцій, та п.13 цієї ж статті, а саме: не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місті проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО. В порушення абзацу 3 п.2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637, п. 7.5. Порядку реєстрації і ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000 року не оприбуткована готівка у книзі обліку розрахункових операцій в повному обсязі її фактичного надходження.
Згідно п. 4.3. вказаного акту для ознайомлення з матеріалами перевірки, надання вмотивованих пояснень та документів щодо фактів, викладених в акті, керівнику господарської одиниці було запропоновано прибути до ДПІ у м. Красний Луч 27.11.2008 року.
Згідно відмітки на четвертій сторінці вказаного акту, один примірник акта був отриманий 26.11.2008 року продавцем ОСОБА_5 для надання керівнику ЗАТ «Янівське».
Суд установив, що у відповідності до повноважень, визначених чинним законодавством, 08 грудня 2008 року керівником ДПІ у м. Красний Луч на підставі акту №0049/12/08/23/32895302 від 26.11.2008 року прийняті рішення форми «С» про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Закритого акціонерного товариства «Янівське», а саме:
- №0001532343 від 08.12.2008 року за порушення п.9, 13 ст.3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі - Закон №265/95-ВР) на підставі п. 11 ст. 11 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та згідно з п.4 ст. 17 Закону №265/95-ВР застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2113,40 грн.;
- №0001542343 від 08.12.2008 року за порушення абзацу 3 п.2.6. розділу 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 на підставі п. 11 ст. 11 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та згідно з п.4 ст. 17 Закону №265/95-ВР застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 605,60 грн.;
Позивач у судовому засіданні погодився, що порушення, виявлені під час перевірки мали місце і їх наявність не оскаржує. Але, позивач вважає, що про проведення зазначеної перевірки податковий орган мав письмово повідомити за десять дні.
Суд вважає, доводи позивача таким, що не відповідають чинному законодавству з питань оподаткування з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Стаття 86 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює право і обов'язок суду оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному і повному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Тому, враховуючи наявні у справі докази та вирішуючи дану справу суд виходить з того, що відповідно до п.4 ч.1 ст.10 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в містах здійснюють у межах своїх повноважень контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів. Тому, згідно ст.11 цього ж Закону перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» вважаються позаплановими перевірками.
За матеріалами справи суд установив, що наявний у підпорядкуванні ЗАТ «Янівське» структурний підрозділ «ІНФОРМАЦІЯ_1», що розміщується в селищі Княгинівка, здійснює діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та надання послуг із застосуванням реєстратора розрахункових операцій..
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статтею 1 якого передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти здійснюють Національний банк України, органи державної податкової служби України шляхом проведення оперативних перевірок.
Статтею 16 цього ж Закону передбачено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планова перевірка здійснюється органами, уповноваженими законом нараховувати або стягувати податки і збори (обов'язкові платежі) з осіб, що використовують спрощену систему оподаткування згідно з пунктами 5-9 статті 9 цього Закону. Така перевірка здійснюється не частіше одного разу за наслідками звітного календарного року, але не раніше строків, визначених законодавством для подання річного податкового звіту (декларації) такими особами з такого податку. Будь-яке податкове або адміністративне нарахування, здійснене з порушенням цього правила, вважається незаконним та не підлягає виконанню.
Позапланова перевірка, що провадиться уповноваженими контролюючими органами стосовно осіб, визначених у частині другій цієї статті, може здійснюватися виключно на підставі постанови слідчого, органу дізнання або відповідно до рішення суду.
Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Забороняється проведення перевірок осіб, визначених у пунктах 5-9 статті 9 цього Закону, щодо діяльності, передбаченої лише цим Законом, іншими державними органами, ніж ті, що визначені контролюючими органами згідно із законодавством України.
Аналіз зазначених норм статтей 15 та 16 Закону №265/95-ВР дає підстави суду зробити висновок, що посилання позивача на те, що при здійсненні перевірки щодо дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки податковий орган повинен був письмово попередити позивача не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення перевірки є необґрунтованим, оскільки відповідно до ст.2 Указу Президента України №817/98 від 23.07.1998 року та ст.11-1 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» така умова повинна виконуватися при проведенні планової виїзної перевірки, яка є іншим видом перевірки.
Суд установив, що у випадку, що вирішується судом у даній справі, податковий орган провів планову перевірку позивача щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій, що використовує реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій відповідно до ст.ст. 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Ця обставина підтверджується наданим відповідачем у судовому засіданні планом перевірок суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, на листопад 2008 року, затвердженим першим заступником начальника ДПІ у м. Красний Луч.
За таких обставин податковий орган не повинен був повідомляти позивача про проведення зазначеної перевірки за 10 днів до її проведення.
Обгрунтованість та законність проведеної відповідачем планової перевірки позивача підтверджується письмовими доказами, а саме: направленням №0245 від 26.11.2008 року на перевірку, виданим фахівцям ДПІ у м. Красний Луч, з яким ознайомлений представник позивача - продавець ОСОБА_5; актом №0049/12/08/23/32895302, складеним під час перевірки у відповідності до чинного законодавства 26.11.2008 року з 12 години 52 хвилини до 14 години 10 хвилин; письмовими додатками до акту; фіскальними чеками.
У зв'язку з цим суд вважає, що позивач помилково посилається на ст.2 Указу Президента України №817/98 від 23.07.1998 року та ст.11-1 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», як правові підстави, що визначають умови та запроваджують письмове попередження не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення перевірок дотримання законодавства у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Таким чином позивач не надав у судовому засіданні доказів та не навів обставин, які б обґрунтовували його вимоги щодо визнання дій податкового органу при проведенні спірної перевірки неправомірними.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання дій посадових осіб ДПІ у м. Красний Луч по проведенню перевірки 26 листопада 2008 року у структурному підрозділі «ІНФОРМАЦІЯ_1» ЗАТ «Янівське» та складання акту (довідки) №0049/12/08/23/32895302 від 26.11.2008 року за результатами перевірки неправомірними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08 грудня 2008 року №0001532343 та №0001542343, виданих на підставі зазначеного акту (довідки) не відповідають чинному законодавству України, документально не обґрунтовані, і задоволенню не підлягають у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, ст. ст. 2, 10 та 15 Закону України від 26.01.1993 року №2939-ХII “Про контрольно-ревізійну службу в Україні”, та керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 112, 158 - 163 та 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Закритого акціонерного товариства «Янівське» до Державної податкової інспекції у м. Красний Луч про визнання дій неправомірними, скасування рішень про застосування штрафних санкцій відмовити у зв'язку з необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст..160 цього Кодексу-з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 16 березня 2009 року.
СУДДЯ: