ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2015 року
(14 год. 30 хв.)
Справа № 808/1824/15
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Токмацької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, м. Токмак
до відповідача: Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс», смт. Степногірськ
про: стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника податків у банках,-
ВСТАНОВИВ:
Токмацька об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – позивач або Токмацька ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області) звернулась із адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс» (далі – відповідач або ЗАТ «Стептехсервіс»), в якому позивач просить суд стягнути кошти з рахунків платника податків - Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс» у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб в сумі 16 105,42 грн.
В обґрунтування адміністративного позову зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг по пені з земельного податку з юридичних осіб в сумі 16 105,42 грн. Вказує, що 24.11.2014 відповідачем сплачено через виконавчу службу Василівського РУЮ податковий борг з земельного податку з юридичних осіб в сумі 42 974,74 грн. В результаті несвоєчасної сплати земельного податку, відповідачу у картці особового рахунку в автоматичному режимі нараховано пеню в розмірі 16 105,42 грн., яка залишається не погашеною до бюджету. З метою погашення податкового боргу позивачем сформовано та вручено уповноваженій особі відповідача податкову вимогу від 06.06.2012 № 30 на суму 17 598,17 грн. Враховуючи, що на сьогодні заборгованість відповідача по пені з земельного податку з юридичних осіб в сумі 16 105,42 грн. є несплаченою до бюджету, позивач просить стягнути її в судовому порядку.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.04.2015 відкрито провадження в адміністративній справі № 808/1824/15 та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 22.04.2015.
22.04.2015 Запорізьким окружним адміністративним судом винесено ухвалу про зупинення провадження у справі до 13.05.2015.
Відповідно до ухвали Запорізького окружного адміністративного суду від 13.05.2015 провадження в адміністративній справі поновлено.
В судове засідання представник позивача не з’явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом заздалегідь. Судова повістка отримана уповноваженою особою позивача 07.05.2015, що підтверджується долученим до матеріалів справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
12.05.2015 від позивача до суду надійшло клопотання (вх. № 20015) про розгляд справи без участі представника Токмацької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити позовні вимоги.
В судове засідання представник відповідача також не з’явився. Поштова кореспонденція направлена за адресою місця реєстрації відповідача повернулась до суду з відміткою відділення поштового зв’язку – «за закінченням терміну зберігання».
Частиною 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються:
юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи те що, поштова кореспонденція направлялась відповідачу за адресою, яка відповідає реєстраційним відомостям, то згідно вимог ст.ст. 33, 35 КАС України, слід вважати, що останній повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів, в порядку письмового провадження.
У зв’язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, з’ясувавши обставини та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідач – Закрите акціонерне товариство «Стептехсервіс» (код ЄДРПОУ 24519936) зареєстроване як юридична особа 09.06.200, номер запису про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу – 1 080 120 0000 000019.
Як передбачено ст. 67 Конституції України та п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Податковий кодекс України), платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов’язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов’язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Крім того, п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов’язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження (п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 129.5 ст. 129 Податкового кодексу України, зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов’язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
На підставі вищевказаних норм, у зв’язку із несвоєчасною сплатою відповідачем грошових зобов’язань з земельного податку з юридичних осіб, 24.11.2014 в картці особового рахунку платника податків було нараховано пеню за період з 31.05.2012 по 23.11.2014 в розмірі 2 558,75 грн., за період з 02.07.2012 по 23.11.2014 в розмірі 2,85 грн., за період з 02.07.2012 по 23.11.2014 в розмірі 2 468,66 грн., за період з 31.07.2012 по 23.11.2014 в розмірі 2 389,78 грн., за період з 31.08.2012 по 23.11.2014 в розмірі 2 302,40 грн., за період з 01.10.2012 по 23.11.2014 в розмірі 2 215,03 грн., за період з 31.10.2014 по 23.11.2014 в розмірі 2 130,48 грн., за період з 03.12.2012 по 23.11.2014 в розмірі 2 037,47 грн.
Отже, відповідачу було нараховано пеню за вказані періоди на загальну суму 16 105,42 грн.
Відповідно до п. 131.1 ст. 131 Податкового кодексу України, нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов’язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), контролюючий орган самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом (п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України).
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг – це сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.
Оскільки у передбачені податковим законодавством строки, ЗАТ «Стептехсервіс» не сплачено до бюджету нараховану контролюючим органом суму пені, то за відповідачем рахується податковий борг з земельного податку з юридичних осіб в сумі 16 105,42 грн., що підтверджується наданою позивачем карткою особового рахунку платника податків за спірний період та довідкою про заборгованість від 12.05.2015 б/н.
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Як зазначено у п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога – це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
За правилами п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання.
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Судом з’ясовано, що Токмацькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 06.06.2012 № 30 на загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов’язаннями у розмірі 17 598,17 грн., яку вручено уповноваженій особі відповідача 08.06.2012, про що свідчить особистий підпис даної особи на корінці податкової вимоги.
Наразі, податкова вимога форми «Ю» від 06.06.2012 № 30 в порядку визначеному ст. 60 Податкового кодексу України позивачем не відкликана, оскільки з моменту її виставлення заборгованість, яка рахується за відповідачем, залишається не погашеною, що підтверджується карткою особового рахунку платника податків за спірний період.
Згідно пп. 95.1 – 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Підпунктом 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Згідно наданої позивачем картки особового рахунку платника податків, за відповідачем обліковується податковий борг з земельного податку з юридичних осіб в сумі 111 684,01 грн., з яких позивачем заявлено до стягнення заборгованість зі сплати пені в розмірі 16 105,42 грн.
Під час розгляду справи, відповідачем не надано суду доказів повного або часткового погашення заборгованості, нормативно та документально обґрунтованих заперечень проти позовних вимог, а також доказів, які б спростовували доводи позивача.
З огляду на викладене, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, а також враховуючи, що всупереч вимогам чинного законодавства, заборгованість відповідача зі сплати земельного податку з юридичних осіб в сумі 16 105,42 грн. залишається не погашеною до бюджету, суд вважає позовні вимоги Токмацька ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст. ст. 11, 41, 71, 86, 94, 128, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Токмацької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області до Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, – задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків платника податків - Закритого акціонерного товариства «Стептехсервіс» (71611, Запорізька область, Василівський район, смт. Степногірськ), у банках, обслуговуючих такого платника податків, на користь Місцевого бюджету (одержувач – УК у Василівському районі/Степногірська/13050100, код ЄДРПОУ 38025519, р/р 33210811700047, банк – ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) кошти за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб в сумі 16 105,42 (шістнадцять тисяч сто п’ять гривень 42 коп.) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко